منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

استامینوفن

Acephen Actamin Maximum Strength Altenol Aminofen Anacin Aspirin Free Apra Arthritis Pain Relief Cet

دارو شناسی


 از استامینوفن در درمان بسیاری از دردها مانند سردرد، دردهای عضلانی، کمردرد و درد دندان استفاده میشود. تاثیر این دارو حدود 12 دقیقه بعد از مصرف خوراکی آن شروع میشود. استامینوفن یک داروی ضد التهاب نبوده و اثرات ضد التهابی اندکی دارد. مصرف زیاد استامینوفن میتواند موجب آسیب کبد شود و در بعضی کشورها این دارو شایعترین علت آسیب حاد کبدی است. استامینوفن یکی از شایعترین داروهایی است که اوردوز میشود. 
اثرات ضد درد استامینوفن در حد آسپیرین است در حالیکه اثرات ضد التهابی کمتری دارد. از استامینوفن میتوان در کاهش درد آرتریت یا التهاب مفاصل استفاده کرد گرچه این دارو تاثیر زیادی بر خود التهاب و یا کاهش قرمزی یا تورم مفصل ندارد. این دارو را میتوان بطور موثری در کنترل درد ساییدگی مفاصل مصرف کرد و اثر این دارو در کاهش درد آرتروز زانو با اثر ایبوپروفن قابل مقایسه است. مکانیسمی که استامینوفن به وسیله آن عمل میکند به درستی شناخته شده نیست ولی بنظر میرسد که اثر آن به علت کاهش تولید پروستاگلاندین ها به توسط بدن باشد. پروستاگلاندین ها موادی هستند که موجب بروز التهاب و تب میشوند. با این حال برعکس داروهای ضد التهابی دیگر که موجب کاهش تولید پروستاگلاندین در تمام بدن میشوند استامینوفن فقط در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) تولید این ماده را کاهش میدهد. این دارو بدون نسخه پزشک قابل دسترس است. این دارو به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
شربت
کپسول 
سوسپانسیون
 شیاف
قطره
قرص جویدنی
پودر 
اکسیر
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات استامینوفن بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر دو سال توصیه نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در سالمندان با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این مصرف کم این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی خطرات کمتری نوزاد را تهدید می کند. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Imatinib
Isoniazid
Pixantrone
Pneumococcal 13-Valent Vaccine, Diphtheria Conjugate
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Acenocoumarol
Carbamazepine
Fosphenytoin
Lixisenatide
Phenytoin
Warfarin
Zidovudine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
 Ethanol
Tobacco
Cabbage
سایر مشکلات پزشکی
 وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
سابقه یا مصرف الکل
بیماریهای شدید کلیوی
بیماریهای کبدی(هپاتیت که ممکن است به وخیمتر شدن اوضاع بیانجامد)
فنیل کتونوریا(نوعی نقص متابولیکی مادرزادی)برخی از انواع استامینوفن ها حاوی اسپارتام هستند که می تواند شرایط بیمار را بدتر کند.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
در صورت مصرف خودسرانه به دقت بروشور داخل جعبه را مطاله نمایید وبر طبق دستورات ارائه شده عمل نمایید،در صورت بوجود آمدن سئوال با پزشک تماس حاصل نمایید.به دقت بروشور نمامی داروهایی را که در حال استفاده از آن ها هستید را مطاله نمایید زیرا ممکن است این داروها حاوی استامینوفن باشند مصرف بیش از 4گرم(4000میلی گرم)در 24ساعت شبانه روز خطر ساز میباشد واین امر میتواند منجر به مشکلات حاد کلیوی منجر شود. در صورتی که استامینوفن را برای کنترل درد مصرف میکنید به محض شروع درد آن را مصرف کنید و اجازه ندهید شدت درد زیاد شود. داروهای ضد درد وقتی در اوج شدت درد مصرف میشوند تاثیر زیادی نخواهند داشت.استامینوفن را معمولا در زمان درد مصرف میکنند ولی در مواردی ممکن است پزشک توصیه کند که آن را بطور مرتب و بطور مثال روزی چند بار مصرف کرد.
استامینوفن را میتوان با یا بدون غذا مصرف کرد. اگر مصرف آن موجب درد معده میشود میتوان برای کاهش این عارضه آن را با غذا مصرف کرد.استامینوفن عوارض کمی دارد ولی مهمترین عارضه آن در کبد است. احتمال بروز عارضه کبدی استامینوفن با مصرف همزمان الکل بیشتر میشود پس در زمان مصرف استامینوفن باید از مصرف الکل پرهیز کرد. قبل از مصرف استامینوفن اگر سابقه بیماری کبدی وجود دارد باید آن را به اطلاع پزشک معالج رساند.استامینوفن رایج ترین دارویی است که در درمان تب و درد بکار میرود. این دارو در بسیاری از ترکیباتی که معمولا برای رفع درد بکار میروند و یا در قرص های ضد سرماخوردگی وجود دارد. مصرف همزمان این داروها و استامینوفن ممکن است دوز مصرفی آن را بالا برده و موجب بروز مسمومیت با استامینوفن شود. پس در هنگام مصرف داروهای ضد درد و داروهایی که در درمان سرماخوردگی بکار میروند باید اطلاعات روی جعبه دارو را به دقت مطالعه کرده و به میزان استامینوفن آن توجه داشت.استامینوفن در بالغین نباید بیش از ده روز و در بچه ها بیش از پنج روز مصرف شود مگر پزشک دستور داده باشد. اگر استامینوفن را برای تب مصرف میکنید مصرف آن را بیش از سه روز ادامه نداده و در صورت ادامه یافتن تب حتما به پزشک مراجعه کنید.

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
تب(به صورت قرص، کپسول، قرص های جویدنی، شربت، شیاف و تزریقی)
بزرگسالان ونوجوانان: 650تا1000میلی گرم درصورت نیاز هر4تا6 ساعت (به دقت بروشور داخل جعبه را برای مصرف حداکثر این دارو در طی روز مطالعه نمایید)
کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
کودکان 11تا 12سال :320 تا 480میلی گرم ،در صورت نیاز هر 4تا6ساعت
کودکان 9تا 11سال:320تا 400میلی گرم، در صورت نیاز هر 4تا6ساعت
کودکان 6تا9 سال :320میلی گرم، در صورت نیاز هر 4تا6ساعت
کودکان4 تا6 سال:240 میلی گرم، در صورت نیاز هر 4تا6ساعت
کودکان 2 تا4 سال :160میلی گرم ، در صورت نیاز هر 4تا6ساعت
کودکان زیر 2سال: میزان دارو توسط پزشک معین میشود
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 ازیخ زدگی داروجلوگیری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.استامینوفن عوارض کمی دارد ولی مهمترین عارضه آن در کبد است. احتمال بروز عارضه کبدی استامینوفن با مصرف همزمان الکل بیشتر میشود پس در زمان مصرف استامینوفن باید از مصرف الکل پرهیز کرد. قبل از مصرف استامینوفن اگر سابقه بیماری کبدی وجود دارد باید آن را به اطلاع پزشک معالج رساند.بسیاری از داروها حاوی استامینوفن هستند مانند:آلکاسلتزارپلاس کامترکس ،دریکسورال ، ونکیوش ، ترن فلو.
قبل از مصرف همزمان استامینوفن با هر کدام از این داروها با دکتر خود مشورت نمایید. درد در ناحیه سر معده ،مدفوع کم رنگ ،ادرار کدر ،از دست دادن اشتها ،تهوع ،ضعف و خستگی غیرغادی ،زردی پوست وچشم میتواند از علائم مشکلات حاد کلیوی باشد.در صورت مشاهده این علائم سریعا به دکتر مراجعه نمایید.ممکن است مصرف استامینوفن به هنگام انجام آزمایشات پزشکی تداخل ایجاد کند،قبل از انجام آزمایشات پزشکی در صورت مصرف این دارو طی 3یا4 روز گذشته پزشک مسئول آزمایشگاه را مطلع نمایید.ممکن است جواب آزمایش قند خون به هنگام مصرف استامینوفن درست نباشد در این مواقع اگر مبتلا به دیابت هستید به هرگونه تغییر در جواب آزمایش توجه نمایید و این تغییر را به دکتر گزارش نمایید.در صورت مصرف بیش از حد و مسمومیت با این دارو بلافاصله به مراکز اورژانسی مراجعه نمایید. برای جلوگیری از مشکلات کبدی باید درمان ،هر چه سریعتر آغاز شود.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض نادر
مدفوع سیاه یا قیری رنگ وخونی
ادرار تیره و خونی
خونریزی یا خون مردگی غیر عادی
زردی پوست وچشم
ضعف یا خستگی غیر عادی
تغییر ناگهانی حجم ادرار
زخم یا لکه های سفید رنگ در زبان یا دهان
حساسیت یا خارش
عوارض مصرف بیش از حد 
اسهال
تهوع ا استفراغ
افزایش تعریق
انقباض یا درد شکم
پیچ خوردگی ،درد یا حساسیت بالای ناحیه شکم
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ضد درد و ضد تبدرمان سردرددرمان دردهای عضلانیدرمان کمردرد استامینوفن قرصدوز استامینوفن
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه