منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

استیل سیستئین(استنشاقی)

Acetylcysteine (Inhalation Route

دارو شناسی

استیل سیستئین موکولیتیک ( حل کننده و یا از بین برنده مخاط) است. معمولا این دارو از طریق استنشاقی مصرف می شود ، اما ممکن است در بیمارستان از طرق دیگری  مصرف شود .

استیل سیستئین برای بیماریهای ریوی خاص که مقدار مخاط افزایش می یابد و تنفس را دشوارمی سازد ، استفاده می شود . استیل سیستئین مخاط را رقیق و یا حل میکند به طوری که سرفه متوقف می شود .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

اگر چه اطلاعات مناسبی در رابطه با استفاده از استیل سیستئین در کودکان نسبت به دیگر گروه های سنی وجود ندارد، اما انتظار نمی رودکه این دارو  باعث عوارض جانبی مختلف و یا مشکلاتی در کودکان نسبت به بزرگسالان شود.


سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد سالمند مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، مشخص نیست که آیا آنها دقیقا به همان شیوه که در جوانان اثر میکند در سالمندان هم به آنصورت اثر می کند یا نه . اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از استیل سیستئین در سالمندان نسبت به سایر گروه های سنی وجود ندارد.


دوران بارداری

مطالعات بر روی حیوانات اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات کافی در مورد استفاده از این دارو در دوران شیردهی و تهدید نوزاد وجود ندارد .  بهتر است قبل از استفاده این دارو به هنگام شیردهی خطرات مربوط به مصرف  این دارو در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Carbamazepine
Nitroglycerin


تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

آسم ؛ استیل سیستئین ممکن است این بیماری را تشدید کند.
کاهش سرفه 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

اگر در خانه از این دارو استفاده میکنید ، بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.   اگر هر گونه سوالی در مورد مصرف دارو داشتید ، با دکتر تماس بگیرید .

بعد از استفاده از استیل سیستئین،سرفه کنید تا مخاط شل و یا نازک شده و از حلق تان خارج شود . اگر هر گونه سوال دراین مورد داشتید ، با دکتر تماس بگیرید.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد .

به صورت استنشاق (محلول):
برای نازک و یا حل شدن مخاط در بیماری های ریوی:
بزرگسالان و کودکان: 3 تا 5 میلی لیتر یا 20٪ محلول و یا 6 تا 10 میلی لیتر یا 10٪  محلول در یک نبولایزر سه یا چهار بار در روز . این دارو از طریق ماسک صورت، دهنی، یا تراکئوستومی استنشاق میشود.

گاهی اوقات 10 یا 20 درصد از محلول به طور مستقیم به نای یا از طریق کاتتر به داخل نای فرستاده می شود .

برای استفاده در آزمایش برای تشخیص مشکلات ریه:
بزرگسالان و کودکان: 1 تا 2 میلی لیتر از محلول یا 2 تا 4 میلی لیتر از محلول  برای استنشاق یا به طور مستقیم به نای ، دو یا سه بار قبل از انجام آزمایش .

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر وضعیت شما بهبود نیافت و یا اگر بدتر شد، به دکتر مراجعه نمایید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورت مشاهده عوارض خطرناک ، فورا به پزشک مراجعه کنید.

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که عوارضی برای شما ایجاد مشکل کرد و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

داروی مهار کننده سرفهداروی خلط آورداروی ضد احتقان
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه