منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آسیکلوویر

ACICLOVIR

دارو شناسی


آسیکلوویر متعلق به گروهی از داروهایی به نام ضد ویروسی است، که برای درمان عفونت های ناشی از ویروسهااستفاده میشود.ازاین‌ دارو برای‌ جلوگیری‌ و درمان‌ عفونت‌های‌ ویروسی نظیر هرپس‌ سیمپلکس‌وهرپس‌ژنیتالیا(تناسلی)و درمان‌ آبله مرغان‌ و همچنین درمان انواع  عفونت‌های زگیل استفاده‌می‌شود. 
پماد از شدت تبخال‌ها و زگیل‌ها می‌کاهد. در موارد عود و شدت زگیل‌های تناسلی می‌توان آنرا به صورت تزریقی یا خوراکی نیز مصرف کرد. زونای تبخالی را با قرصهای آسیکلویر مداوا می‌کنند. این دارو را برای اشخاصی که دچار کمبود ایمنی هستند بطور منظم تجویز می‌نمایند. بعلاوه آسیکلوویر را به صورت پماد برای عفونتهای زگیل چشم استعمال می‌کنند. 
آسیکلوویر موضعی در شروع بیماری هرپس تناسلی و در موارد محدودی در هرپس موکوسی عفونتهای هرپس سیمپلکس در افراد با سیستم ایمنی سرکوب شده استفاده می‌گردد. آسیکلوویر موضعی در درمان هرپس تناسلی راجعه موثر نمی‌باشد اگرچه ممکن است باعث کاهش انتشار ویروس گردد. همچنین شواهدی مبنی بر موثر بودن این دارو در پیشگیری از انتقال عفونت هرپسی وجود ندارد.  در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر آسیکلوویر با تزریق استفاده می شود:
هرپس سیمپلکس (برای پیشگیری از عفونت های مکرر) در افراد مبتلا به یک سیستم ایمنی ضعیف
عفونت هرپس زوستر چشم
زونا (برای پیشگیری از عفونت های مکرر) در افراد مبتلا به یک سیستم ایمنی ضعیف
داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
پودر محلول درآب
تزریق
کرم موضعی
پماد
کپسول
قرص
سوسپانسیون

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
تعداد محدودی از مطالعات با استفاده از آسیکلوویر خوراکی در کودکان انجام شده است، ومصرف این دارو باعث اثرات و یا مشکلات مختلفی در کودکان نسبت به بزرگسالان نمی شود.
سالمندان
ممکن است اضطراب، سردرگمی، سرگیجه، خواب آلودگی به خصوص در افراد مسن که معمولا حساسیت بیشتری نسبت به جوانان دارند، رخ دهد و همچنین ممکن است مصرف آسیکلوویر در سیستم عصبی مرکزی سالمندان تاثیر بگذارد.
دوران بارداری
مطالعاتی که بروی نمونه حیوانی انجام شده هیچ شواهدی مبنی بر آسیب زدن به جنین را نشان نداده است. اگرچه، هیچ مطالعات کافی در زنان بارداردر رابطه با اثرات سوء  وجود ندارد، اما مطالعات درمورد خطرساز بودن این دارو برای جنین رد شده است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
 مطالعات نشان می دهد هنگام مصرف این دارو در دوران شیردهی حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد .
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Foscarnet

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Fosphenytoin
Mycophenolate Mofetil
Mycophenolic Acid
Phenytoin
Valproic Acid
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
کم شدن آب بدن 
بیماری کلیه( کم شدن آب بدن و یا بیماری کلیوی ممکن است سطح خونی دارو را افزایش دهد،و شانس عوارض جانبی افزایش یابد.)
مشکلات سیستم عصبی  (مصرف آسیکلوویرممکن است این مشکلات را بدتر کند.)
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
آسیکلوویربهترین  دارو پس از مشاهده علائم عفونت هرپس  و زونا به  نظر می رسد.
اگر برای درمان آبله مرغان آسیکلوویر استفاده می نمایید، بهتر است برای شروع مصرف آسیکلوویر پس از بروز اولین نشانه های  بثورات آبله مرغان بلافاصله آنرا استفاده نمایید.
کپسول آسیکلوویر، قرص، و سوسپانسیون خوراکی ممکن است با وعده های غذایی یا با معده خالی مصرف شود.
آسیکلوویر بهتر است با یک لیوان پر آب  مصرف شود.
اگر سوسپانسیون خوراکی آسیکلوویر استفاده می کنید، برای اندازه گیری هر دوز دقت  نمایید،از یک قاشق اندازه گیری مخصوص یا وسایل دیگر برا انازه گیری دارو استفاده نمایید.
برای کمک به برطرف نمودن عفونت هرپس، عفونت آبله مرغان برای درمان کامل مصرف آسیکلوویر ضروری می باشد، حتی اگر نشانه های این بیماری پس از چند روز بهبود یافت  مصرف دارو را قطع ننمایید و مصرف  یک دوز را فراموش نکنید. این دارو  را بیش ازحد و یا برای مدت طولانی استفاده  نکنید.
اگر کپسول آسیکلوویر، قرص ها یا سوسپانسیون خوراکی استفاده می کنید، شما باید مقدار زیادی آب بنوشید تا مانع از دست رفتن آب بدنتان شود.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای اشکال خوراکی  (کپسول، سوسپانسیون خوراکی، و یا قرص):
برای درمان تب خال ناحیه تناسلی:
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر:200 میلی گرم پنج بار در روز به مدت ده روز.
کودکان تا سن 12 سال :استفاده ومیزان دارو باید توسط دکتر تعیین می شود.
برای پیشگیری از شیوع بیماری و عود عفونت تبخال تناسلی:
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبزرگتر:200 تا 400 میلی گرم 2-5 بار در روز به مدت پنج روز یا تا دوازده ماه، بسته به اینکه چگونه شیوع این بیماری رخ می دهد.
کودکان تا سن 12 سال :استفاده ومیزان دارو  باید توسط دکتر تعیین می شود.
برای درمان آبله مرغان:
بزرگسالان و کودکان بیش از40 کیلوگرم: 800 میلی گرم چهار بار در روز به مدت پنج روز.
کودکان 2 سال وبزرگتر و با وزن  (40 کیلوگرم) و یا کمتر: میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین می شود. دوز معمول 20 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن است، تا 800 میلی گرم، چهار بار در روز به مدت پنج روز.
کودکان تا 2 سال: استفاده ومیزان مصرف باید توسط دکتر تعیین می شود.
برای درمان زونا:
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر: 800 میلی گرم پنج بار در روز به مدت هفت تا ده روز.
کودکان تا سن 12 سال :استفاده ومیزان مصرف  باید توسط دکتر تعیین می شود.
برای اشکال تزریقی:
برای درمان تب خال از مغز، اندام تناسلی، و یا غشاهای مخاطی، و یا برای درمان زونا:
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر: میزان دارو به وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین می شود. دوز معمول 5 تا 10 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم آسیکلوویر (2.3-4.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم) از وزن بدن است، به آرامی به داخل ورید و حداقل  هریک دوره یک ساعت تزریق می شود و هر هشت ساعت به مدت پنج تا ده روز تکرار می شود.
کودکان تا سن 12 سال دوز به وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین می شود. معمولا5 تا10میلی گرم آسیکلوویر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن، به آرامی به داخل ورید حداقل یک ساعت و هرهشت ساعت هفت تا ده روز تکرار می شود.
برای درمان عفونت ویروس تبخال گسترده در نوزادان:
نوزادان از بدو تولد تا 3 ماهگی :میزان دارو بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین می شود. معمولا10 میلی گرم آسیکلوویر به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است، به آرامی داخل ورید  حداقل  یک ساعت و هر هشت ساعت به مدت ده روز تکرار می شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. نواحی آسیب دیده تبخال، آبله مرغان، زونا را باید تمیز و خشک نگه دارید. همچنین، ازلباس گشاد  برای جلوگیری از تحریک زخم (تاول) استفاده نمایید.
این مهم است که به یاد داشته باشید که مصرف آسیکلوویرمانع انتقال تبخال به دیگران نمی شود.
عفونت دستگاه تناسلی  می تواند در هر فعالیت جنسی شریک زندگیتان را گرفتار نماید و این ویروس را با وی انتقال دهد . حتی اگر تبخال در بدن شریک زندگیتان هیچ نشانه وعفونتی نداشته باشد و اگر زخم وجود داشته باشد به احتمال زیاد پخش می شود. بنابراین، بهتر است برای جلوگیری از ابتلا شریک زندگیتان از هر گونه فعالیت جنسی به هنگام بروز علائم تب خال از کاندوم ("لاتکس)استفاده نمایید. گرچه،ژل اسپرم کش  یا یک دیافراگم احتمالا به شما کمک خواهد کرد.
دوره‌ درمان‌ با آسیکلوویر را به‌طور کامل‌ طی‌ کنید تا عفونت‌ در بدنتان‌ درمان‌ شده‌، از عود بیماری‌ جلوگیری‌ شود؛ حتی‌ اگر احساس‌ بهبودی می‌کنید.
اگر خانمی‌ هستید که‌ به‌ علت‌ هرپس‌ ژینتالیس‌ (تبخال‌ در ناحیه‌ تناسلی‌) آسیکلوویر مصرف‌ می‌کنید، هر ساله‌ یک‌ آزمون‌ پاپ اسمیر انجام‌ دهید؛ زیرا این‌ عفونت‌ با افزایش‌ احتمال‌ ابتلا به‌ سرطان‌ گردن‌ رحم‌ همراه‌ است‌.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد، تورم، قرمزی در محل تزریق
 عوارض غیرشایع
درد شکم و معده
کاهش دفعات ادرار و یا مقدار ادرار
افزایش تشنگی
از دست دادن اشتها
تهوع یا استفراغ
خستگی و ضعف غیر معمول
عوارض نادر
،مدفوع قیری سیاه و سفید، 
 ادرار یا مدفوع خونی
تب و لرز، گلو درد 
گیجی
تشنج 
توهم ( دیدن، شنیدن، و یا احساس که وجود ندارد)
کهیر
 لکه های قرمز روی پوست
لرزش
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خونریزی یا تراوش از سوراخ یا غشاهای مخاطی (روده، دهان، بینی، و یا مثانه)
تاول، پوست، یا شل شدن پوست
پوست مایل به آبی، به ویژه  دست و پا
تاری دید
کبودی در محل تزریق
تغییر در رنگ پوست صورت
تغییر در بینایی
سرفه
کاهش آگاهی
مشکل در تنفس یا بلع
سرگیجه یا احساس ضعف، شدید
ضربان قلب سریع
کج خلقی
بثورات خارش یا پوست
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها، پاها، اندام های جنسی
تغییرات خلق و خوی یا روانی 
گرفتگی عضلانی، درد یا ضعف
پوست رنگپریده
چشم های قرمز و یا تحریک
حس تشویش یا اضطراب
لرزش 
زخم و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
تورم پلک، صورت، پاها، دست ها، پاها پایین تر یا لب
درد غدد لنفاوی مناقصه (غدد) در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
بی ثباتی و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا  عدم هماهنگی
پوست و چشمان زرد 
برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد که معمولا به توجه پزشکی نیاز ندارد. مصرف این دارو ممکن است بعد از گذشت چند روز با بدن سازگار شود.
عوارض شایع
اسهال
سردرد
سوزش، سوزن سوزن شدن، یا احساس سوزن سوزن شدن 
خواب آلودگی
از دست دادن مو
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونتدرمان‌ آبله مرغان‌درمان انواع  عفونت‌های زگیل درمان‌ عفونت‌های‌ ویروسی نظیر هرپس‌ سیمپلکس‌وهرپس‌ژنیتالیا(تناسلی)
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه