منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آسیترتین

ACITRETIN

دارو شناسی


آسیترتین است برای درمان اختلالات شدید پوستی استفاده می شود.  مکانیسم اثراین دارو اینگونه است که به پوست  اجازه رشد و نمو طبیعی می دهد.پس از قطع مصرف آسیترتین، این دارو همچنان بر روی پوست اثر میکند، اما پس از گذشت چندین مدت اثر خود را از دست داده و ممکن است دوباره بیماری پوستی برگردد ونیاز به استفاده مجدد دارو باشد.
آسیترتین نباید برای زنانی که قادر به بچه دار شدن می باشند استفاده نمود، مگر اینکه از روشهای درمانی دیگر استفاده شده و شکست خورده اند . آسیترتین نباید در دوران بارداری استفاده شود زیرا باعث نقص نوزاد به هنگام تولد می شود. اگر قادر به  بارداری هستید، بسیار مهم است که عوارض استفاده از  آسیترتین را به هنگام بارداری مطالعه نمایید. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
کپسول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسبی در مورد ارتباط سن با اثرات آسیترتین در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده آسیترتین بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
مطالعات انجام شده برروی حیوانات یا زنان باردار شواهد مثبتی از اختلالات جنینی  را نشان داده است. این دارو نباید در زنان باردار یا زنانی قصد بارداری دارند استفاده شود زیرا خطرات استفاده از این دارو نسبت به مزایای آن بیشتر است.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 

تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Chlortetracycline
Demeclocycline
Doxycycline
Lymecycline
Meclocycline
Methacycline
Minocycline
Oxytetracycline
Rolitetracycline
Tetracycline

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Levonorgestrel
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
Ethanol

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
افسردگی یا سابقه افسردگی
 مشکلات چشمی 
بیماری قلبی 
کلسترول (کلسترول بالا در خون) 
برامدگی استخوان ( طبیعی نبودن رشد استخوان ) 
تری گلیسیرید بالا و یا چربی خون
ناراحتی های حاصله در اثر ازدیاد ویتامین A در بدن 
پانکراتیت (التهاب لوزالمعده) 
تومور کاذب مغزی (مشکل مغزی) 
روان پریشی، سابقه روان پریشی( با احتیاط استفاده شود، ممکن است  شرایط را بدتر کند.)
دیابت قندی، یا سابقه خانوادگی 
چاقی (با احتیاط استفاده شود، ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.)
هیپرلیپیدمی شدید (چربی بالا در خون) 
بیماری های کلیوی حاد
بیماری های کبدی شدید، نباید در این بیماران با این شرایط استفاده شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
آسیترتین با یک فرم در مورد اطلاعات بیمار و دارو همراه است. مطالعه و درک اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است.دستورالعمل استفاده از این دارو را با دقت  پیروی نمایید واگر سئوالی داشتید با دکتر صحبت نمایید.
 به شما برنامه اطلاعاتی در مورد انجام پیشگیری از بارداری داده میشود که این اطلاعات مهم در مورد چگونگی جلوگیری از حاملگی به هنگام استفاده از این دارو می باشد. اگر سئوالی در مورد این برنامه داشتید با دکتر خود صحبت نمایید.
بهتر است به آسیترتین را با یک وعده غذایی اصلی مصرف نمایید.
مصرف این دارو ممکن است برای زنانی که باردارند موجب  نقائص هنگام تولد شود. قبل از شروع درمان، مطمئن شوید که شما باردار نیستید. 
ممکن است پزشک به هنگام تجویز این دارو از شما بخواهد:
از دو شکل موثر در کنترل تولد (جلوگیری از بارداری) با هم برای حداقل 1 ماه قبل از شروع درمان استفاده نمایید.
گزارش دوره های قاعدگی .
یک تست حاملگی در عرض 1 هفته قبل از شروع درمان برای اینکه مطمئن شود که باردار نیستید.
شروع درمان با آسیترتین را در2 یا 3 روز از دوره قاعدگی بعدی آغاز نمایید. به مدت حداقل 2 تا 3 سال پس از توقف دارو نباید باردار شوید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای مصرف خوراکی (کپسول):
برای پسوریازیس شدید:
بزرگسالان: در ابتدا، 25 تا 50 میلی گرم یک بار در روز به صورت تک دوز. در صورت نیاز ممکن است دکتر  میزان دارو را تنظیم نماید.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکترتعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو به هنگام بارداری می تواند موجب نقص بسیار جدی  به هنگام تولد نوزاد ایجاد می کنند. شما باید یک ماه قبل از شروع این دارو از دو شکل کنترل بارداری با هم  استفاده نمایید. قبل از شروع استفاده از این دارو نیاز به 2 آزمایش منفی بارداری است  تا مطمئن شوید که  باردار نیستید.همچنین در طول درمان هر ماه نیاز به آزمایش بارداری می باشد، و همچنین 3 سال پس از توقف مصرف دارو هر 3 ماه یکبار باید این آزمایش انجام شود. اگربه هنگام مصرف این دارو متوجه شدید که باردارید مصرف دارو را قطع نمایید آن و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
 برای درمان عفونت از متوترکسات (Rheumatrex®، Trexall®) و یا داروی تتراسایکلین  (مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین) همزمان با این دارو  استفاده نکنید. استفاده از این داروها با هم ممکن است موجب عوارض جانبی ناخواسته شود.
 بدون مشورت با دکتر خود از داروهای دیگری استفاده نکنید. این شامل ویتامین ها، داروهای گیاهی با نسخه و یا بدون نسخه ([OTC]  می شود. برخی از این داروها یا مکمل های تغذیه ای  ممکن است اثر قرص های ضد بارداری را از بین ببرد .
از ویتامین A و یا هر مکمل حاوی ویتامین A  به هنگام استفاده از این دارو استفاده نکنید، مگر اینکه توسط دکتر تجویز شده باشد. ممکن است انجام این کار شانس عوارض جانبی را افزایش دهد.
 در طول چند هفته اول درمان  ممکن است وضعیت پوست شما بهتر و یا بدترشود و همچنین ممکن است متوجه برخی از تحریکات پوستی شوید. انتظار می رود با استفاده مداوم، سوزش پوست بعد از چند هفته کاهش یابد.اگر التهاب پوست بدتر شد و یا اگر وضعیت پوست شما در عرض 8 تا 12 هفته بهبود نیافت لطفا موضوع را با دکتر خود در میان بگذارید.
به هنگام مصرف این دارو و به مدت 2 ماه پس از توقف این دارو زنانی که قادر به  فرزند آوری هستند  نباید الکل مصرف کنند. از خوردن غذاها ،نوشابه و داروهای که حاوی الکل هستند بپرهیزید. نوشیدن الکل باعث می شود که دارو در بدن برای مدت زمان طولانی باقی بماند و این شانس عوارض جانبی را افزایش میدهد. اگر یک زن در طول درمان با آسیترتین، از الکل انفاده کند او باید برای بیش از 2 تا 3 سال بارداری را به تاخیر بیاندازد

 ممکن است به هنگام استفاده از این دارو مشکلات کبدی رخ دهد . در صورت مشاهده یکی از این علائم زیر به دکتر مراجعه نمایید: درد شکم یا معده ، مدفوع خاکستری، ادرار تیره، کاهش اشتها، تب، سردرد، خارش، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ، پوست بثورات جلدی، تورم پا یا ساق پا، خستگی غیر معمول و یا ضعف، و یا پوست و چشم زرد.
مصرف آسیترتین ممکن است باعث مشکلات استخوان یا عضله، از جمله درد مفاصل، درد عضلانی یا سفتی، و یا اختلال در حرکت شود. 
مصرف آسیترتین ممکن است باعث تاری دید و یا کاهش در دید در شب (شب کوری) شود. شب کوری ممکن است به طور ناگهانی رخ می دهد. به هنگام رانندگی، استفاده از ماشین آلات، یا هر چیز دیگری که نیاز به هشیاری دارد می تواند خطرناک باشد. بلافاصه پس از هرگونه تغییرات دربینایی به دکتر مراجعه نمایید.
آسیترتین ممکن است باعث خشکی چشم شود. استفاده ازلنز به هنگام مصرف این دارو می تواند  ناراحت کننده  باشد. برای کمک به تسکین خشکی چشم، با دکتر خود در مورد استفاده از یک  قطره روان کننده، مانند اشک مصنوعی  مشورت کنید. اگر سوزش چشم و التهابهای شدید رخ داد، به دکتر مراجعه کنید.
آسیترتین ممکن است  باعث خشکی دهان، بینی و گلو شود. برای تسکین موقت خشکی دهان، از آب نبات بدون قند یا آدامس، ذوب یخ در دهان ، و یا از جایگزین های بزاقی استفاده نمایید. اگر خشکی دهان بیش از 2 هفته ادامه داشت، به دکتر و یا دندانپزشک مراجعه کنید. ادامه خشکی دهان ممکن است شانس ابتلا به بیماری های دهان و دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچ را افزایش دهد.
برای بیماران دیابتی:
این دارو ممکن است  برسطح قند خون تاثیر بگذارد. اگر متوجه تغییری در نتایج حاصل از آزمایش خون یا ادرار قند خون شدید به دکتر مراجعه نمایید.
ممکن است به هنگام استفاده از این دارو پانکراتیت رخ دهد.  اگردچار درد معده شدید و ناگهانی، لرز، یبوست، تهوع، استفراغ، تب، یا سبکی سر شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
آسیترتین ممکن است باعث آشفتگی ، تحریک پذیری، و یا نمایش رفتارهای غیر طبیعی شود. همچنین ممکن است در برخی افراد باعث افکار و تمایلات خودکشی و یا  افسردگی افزایش یابد. پس از مشاهده این علائم بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
 اگر دچار تب، ادرار ابری، کاهش یا افزایش میزان ادرار، غش یا سبکی سر، تهوع، درد معده، یا تورم دست ها، مچ پا، پاها، و یا پایین پاها  شدید بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید. اینها می تواند علائم یک بیماری نادر و خطرناک سندرم نشت مویرگی باشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
کمر درد
طعم بد، غیر معمول، و یا ناخوشایند 
درد استخوان و یا درد مفاصل
تغییر در طعم 
ادامه زنگ یا وزوز و یا دیگر سر و صدا های غیر قابل توضیح در گوش
مشکل در حرکت و یا راه رفتن
احساس گرما
سردرد (شدید و مداوم)
از دست دادن شنوایی
افزایش حساسیت به درد
افزایش حساسیت 
سفتی عضلات
 سفتی عضلانی 
تهوع یا استفراغ (شدید و مداوم)
قرمزی صورت، گردن، بازوها، و گاهی اوقات، بالا قفسه سینه
قرمزی پوست
بیخوابی
عضلات دردناک
نازک شدن پوست و کبودی آسان
سوزن سوزن شدن دست و پا
التهاب زبان
مشکل خواب
عوارض غیر شایع
اسیدی شدن معده 
تاری دید
آروغ زدن
درد پستان
چشم درد
مشکلات چشم، مانند از دست دادن ابرو و یا مژه، قرمزی و تورم پلک، قرمزی چشم، حساسیت چشم به نور
سوزش سر دل
افزایش رشد مو در پیشانی، پشت، بازوها، و ساق پاها
سوء هاضمه
خارش ناحیه واژن یا آلت تناسلی
سست شدن ناخن
درد در هنگام مقاربت جنسی
قرمزی یا درد در اطراف ناخن
زبان یا دهان درد 
ضخامت، ترشحات سفید واژن  با بوی خفیف
تکه های سفید رنگی در دهان یا روی زبان
عوارض نادر
درد شکم و معده
خونریزی لثه
افزایش زمان خونریزی 
درد قفسه سینه
سرفه، گرفتگی صدا، مشکل در صحبت کردن، و یا علائم شبه آنفولانزا
سرفه خونی
ادرار تیره
اسهال
مشکل در تنفس یا بلع
دوبینی و یا مشکلات دیگر در دیدن، از جمله کاهش دید در شب پس از غروب آفتاب و قبل از طلوع آفتاب
افزایش جریان قاعدگی و یا خونریزی واژینال
 خارش یا درد گوش
مدفوع رنگ روشن
خون دماغ
دست و پا رنگ پریده یا سرد
فلج
خونریزی طولانی مدت 
ادرار قهوه ای قرمز یا تیره
تنگی نفس
مشکلات پوستی، مانند احساس غیر طبیعی سوزش یا گزش ، ترک خوردگی، قرمزی، سوزش پوست و یا بثورات جلدی (از جمله کهیر که به نظر می رسد مانند psoriasis)، عفونت، زخم، بوی غیر معمول، و یا لکه های قرمز کوچک در پوست
درد در لبه پلک (گل مژه)
ترشحات غلیظ وسفید واژن 
بوی نفس ناخوشایند
خستگی و ضعف غیر معمول
خارش واژن و یا التهاب
استفراغ خون
زردی پوست یا چشم
علائم ناشناخته

تجاوز
حمله
سوزش، بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا دردناک احساس
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
گیجی
مشکل با تنفس
مشکل با صحبت کردن
آسیب به خود
ناتوانی در حرکت دادن بازوها، پاها، و یا عضلات صورت
عدم توانایی در صحبت
درد در قفسه سینه، کشاله ران، یا پاها، به ویژه ران
درد یا ناراحتی در بازوها، فک، پشت، یا گردن
تنگی نفس
سخنرانی کند
لکنت زبان
از دست دادن ناگهانی هماهنگی
ضعف شدید یا بی حسی در بازوها و پاها
تنگی نفس غیر قابل توضیح
تعریق
افکار خودکشی
بی ثباتی و یا ناراحتی
تغییرات بینایی
ضعف در بازوها، دست ها، پاها، 
علائم مصرف بیش از حد
سرگیجه یا سبکی سر
احساس چرخش
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنیدپس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان اختلالات شدید پوستیدرمان بیماری پسوریازیس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه