منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آسلیدینیوم

Aclidinium (Inhalation Route

دارو شناسی

آسلیدینیوم برای درمان برونکواسپاسم ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) استفاده می شود. بیماری مزمن انسدادی ریه نوعی بیماری ریوی است که شامل برونشیت مزمن (تورم لوله های منتهی به ریه ها) و آمفیزم (آسیب به کیسه های هوایی در ریه ها) می شود .

آسلیدینیوم یک برونکودیلاتور است  که باعث شل شدن عضلات در راه های تنفسی و افزایش جریان هوا به ریه ها می شود. 

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر آئروسل
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات استنشاق آسلیدینیوم در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه با استنشاق آسلیدینیوم در افراد نشان نداده است.

دوران بارداری


مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات کافی در مورد استفاده از این دارو در دوران شیردهی و تهدید نوزاد وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است قبل از استفاده این دارو به هنگام شیردهی خطرات مربوط به مصرف  این دارو در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

Bupropion
Donepezil

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات سدارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
آلرژی به آتروپین یا پروتئین ها
دفع ادرار همراه درد یا مشکل 
بزرگ پروستات
گلوکوم ، زاویه باریک 
انسداد مثانه ، با احتیاط استفاده کنید. مصرف این دارو ممکن است این بیماری را تشدید کند .

نحوه مصرف


 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو معمولا با یک سری دستورالعملها برای بیمار آمده است . با دقت  و قبل از استفاده از دارو دستوالعمل دارو را خوانده و بر طبق آن عمل کنید . در صورتی که متوجه طرز استفاده دارو نشدید با دکتر معالج تماس بگیرید.

تا زمانی که آماده استفاده از این دارو نشدید درب دارو را باز نکنید .

بهنگام باز کردن ، در پوش اینهلر را بردارید .

از اینهلری که برای این دارو استفاده می کنید برای داروی دیگری استفاده نکنید . درپوش اینهلر را بادقت تمیز کنید .

قبل از استفاده یک اینهلر برای اولین بار، نخست آنرا دور از صورت خود نگه داشته و 2 بار در هوا افشانه کنید . اگر اینهلر را به مدت 10 روز یا بیشتر استفاده نکرده باشید ، قبل از مصرف دوباره آنرا در هوا افشانه کنید .

قبل از استفاده اسپری را سه یا چهار بار تکان دهید. سپس در پوش اسپری را بردارید. با یک بازدم عمیق هوای ریه را خارج نمایید. اسپری بین لب ها بگذارید و دهان را کامل ببندید ، هم زمان با زدن یک پاف ، یک نفس عمیق بکشید. . اسپری را از دهان خارج کنید و به مدت 11 ثانیه نفس خود را نگه دارید ، بعد از این مدت به آهستگی نفس بکشید.

اگر در هر بار مصرف دارو الزم است بیشتر از یک پاف استفاده نمایید ، بین هر پاف 1-2 دقیقه فاصله بگذارید و مراحل فوق را تکرار نمایید.

پس از مصرف دارو آب را در دهان غرغره کنید و دهان خود را بادقت بشویید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

برای استنشاق آئروسل :
آسم ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه:
بزرگسالان : یک پف دو بار در روز (به فاصله 12 ساعت ). هر پاف شامل 400 میکروگرم آسلیدینیوم برمید است .
کودکان : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

سریعا به پزشک مراجعه کنید اگرعلائم بیماری پس از استفاده این دارو به مدت 2 هفته بهبود نیافت و یا اگر بدتر شد
این دارو برونکواسپاسمی را که قبلا آغاز شده است ، متوقف نمی کند . دکتر ممکن است دارو دیگری را در صورت یک حمله حاد برای شما  تجویز کند .

این دارو ممکن است باعث برونکواسپاسم متناقض شود ، که این بدان معنی است تنفس یا خس خس بدتر خواهد شد . برونکواسپاسم متناقض ممکن است حیات را تهدید کنند .  اگر پس از استفاده از این دارو دچار سرفه، مشکلات تنفسی، تنگی نفس، یا خس خس سینه شدید  دارو را قطع کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید . 

اگر بهنگام  استفاده از این دارو دچار هر گونه تغییرات چشمی مانند درد یا ناراحتی چشم ، تاری دید، هاله بصری، و یا تصاویر رنگی ، قرمزی چشم چشم  شدید به پزش مراجعه کنید . دکتر ممکن است شما را به یک چشم پزشک ارجاع دهد تا بررسی های بیشتر صورت گیرد . این علائم می تواند نشانه های بیماری گلوکوم حاد با زاویه باشد .

این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی شود . اگر دچار بثورات پوستی، کهیر یا هر واکنش آلرژیک به این دارو شدید ، مصرف دارو را متوقف نمایید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید .

دکتر خود اطلاع دهید اگر از داروهای دیگری برای بیماری ریوی استفاده می کنید و به نظر نمی رسد که اثری داشته باشد این موضوع را با دکتر در میان بگذارید . قبل از مشورت با پزشک میزان مصرف را تغییر ندهید یا دارو را متوقف نکنید .
از داروهای دیگر مگر بدون مشورت با دکتر استفاده نکنید . این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه  [OTC] و داروهای کنترل اشتها، آسم، سرماخوردگی، سرفه، تب یونجه، و یا مشکلات سینوسی ، مکمل های گیاهی یا ویتامین ها می شود .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
 

عوارض ناشناخته

کاهش فرکانس ادرار
کاهش حجم ادرار
مشکل در دفع ادرار (دریبل)
درد چشم و تاری دید
دفع ادرار همراه با درد

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

تب
سردرد
دردهای عضلانی
گلو درد
گرفتگی بینی یا آبریزش
خستگی یا ضعف غیر معمول

عوارض شایع

سرفه 
اسهال
درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان های گونه
تنگی نفس 
عطسه
استفراغ

عوارض نادر

درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه
مشکلات حرکتی
گشاد شدن رگ گردن
خشکی دهان
خستگی شدید
غش
برافروختگی پوست 
بوی نفس میوه مانند
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
از دست دادن هوشیاری
درد یا سفتی عضلانی 
حالت تهوع
درد، تورم، قرمزی و یا درد مفاصل
ضربان قلب کند یا نامنظم
درد معده
تعریق
ورم صورت، انگشتان دست، پا
کاهش وزن بدون علت

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان برونکواسپاسمبیماری مزمن انسدادی ریه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه