منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بنزوئیل پراکساید

Acne Acne 10 Gel Acne Wash Benzac Benzagel Benzashave BenzEFoam Ultra Benziq Binora BPO 4 Gel BPO 8

دارو شناسی

بنزوئیل پراکساید اثر عمدۀ آن ضد باکتریایی است و بیشتر از همه روی آکنه های التهابی، کیستیک و عفونی تاثیر دارد.
آنچه باید در مورد این دارو بدانیم!
بنزوئیل پرواکساید برای درمان موضعی آکنه و گاریس خفیف تا متوسط وهمچنین ضدعفونت های قارچی پوست به ویژه تینه آپدیس بکار میرود.در آکنه شدید این دارو میتواند به عنوان درمان کمکی همراه با آنتی بیوتیکهای خوراکی و موضعی و فراورده هلی گوگرداسیدسالیسیلیک بکار رود. بنروئیل پرواکساید به آهستگی اکسیژن فعال را آزاد میکند و اثر ضد باکتری آن به همین دلیل میباشد.به علاوه این دارو تا حدی دارای اثر کراتولیتیک است که موجب از بین رفتن جوش چرکی و همچنین خشک وپوسته شدن ،پوست میشود.این دارو نیز موجب بهبودی ضایعات التهابی و غیرالتهابی آکنه نیز می گردد. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است: 
صابون 
محلول
ژل
لوسیون
فوم 
پد
کرم

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات بنزوئیل پرواکساید بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان 12سال یا بالاتر نشان نداده است. به هرحال این داروبرای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود.

سالمندان
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات بنزوئیل پرواکساید بر روی  سالمندان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از این دارو نشان نداده است. به هرحال این داروبرای سالمندان توصیه نمی شود
 تداخلات دارویی 
گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار را به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
درماتیتیس یا سبوریک
اگزما پوستی
سوزش ،خارش ،تاول زدن ،قرمزی شدید یا تورم پوست
تحریک دردناک(ممکن است با استفاده از این دارو منجر به وخیمتر شدن اوضاع شود)
بثورات جلدی
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید. به خاطر داشته باشید مصرف این دارو دائمی نیست.قبل از مصرف محصولات OTCآکنه ای برای اولین بار،مقدار کمی ا انرا بروی یک یا دو نقطه از محل آسیب دیده پوست به مدت 3روز بمالیید ، اگر واکنشی احساس نشد طبق بروشور دارو عمل نمایید.از مالیدن این دارو بر پوستهای آفتاب زده ،سرما زده یا زخمهای باز بپرهیزید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
آکنه (میزان مصرف پماد پاکسازی)
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبالاتر:2یا3باردرروزمطابق با دستور پزشک
کودکان زیر 12سال :میزان دارو توسط پزشک معین شود.
میزان مصرف ماسک صورت
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبالاتر:1باردرهفته مطابق با دستور پزشک
کودکان زیر 12سال :میزان دارو توسط پزشک معین شود.
میزان مصرف لوسیون ،ژل ،کرم
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبالاتر:2یا3باردرروزمطابق با دستور پزشک
کودکان زیر 12سال :میزان دارو توسط پزشک معین شود.
میزان مصرف محلول
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبالاتر1تا4 باردر روزمطابق با دستور پزشک
کودکان زیر 12سال :میزان دارو توسط پزشک معین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده دارویی چه کنیم؟
هر چه سریعتر به محض یادآوری انرا مصرف نمایید،اگر زمان مصرف دارو نزدیک است ،از مصرف دوز فراموش شده بپرهیزید و از نوبت بعدی صرف نظر کنید.
شیوه  نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم.
 

اقدامات احتیاطی

خیلی مهم به نظر میرسد که پزشک معالج طی معاینات منظم بهبود وضعیت شما به هنگام استفاده از این دارو  مورد یررسی قرار دهد.
ممکن است در سه هفته اول که بنزوئیل پرواکساید مصرف می نمایید دچار تحریکات پوستی شوید و امکان وخیم تر شدن آکنه ها وجود دارد.اگر بعد از گذشت 4تا6 هفته درمان ، پوستتان بهبود نیافت به دکتر مراجعه نمایید. اگر به هنگام مصرف واکنشات شدید مشاهده شد از مصرف این محصولات بپرهیزید.یک ساعت قبل وبعد از مصرف بنزوئیل پرواکساید  همزمان از داروی دیگری استفاده ننمایید .ا
از مصرف داروهای زیر همزمان با بنزوئیل پرواکساید جدا خودداری نمایید.
فرآورده های موضعی آکنه ای یا  فرآورده های حاوی ماده لایه بردارمانند:ریسینوسال ،سالیسیلک اسید ، سولفور تریتینوین، فرآورده های پوستی که باعث حساسیت میشنود، فرآورده های پوستی حاوی الکل فراوان 
برخی از پزشکان به همراه بنزوئیل پرواکساید ،تریتینوین نیز تجویز میکنند. معمولا مصرف تریتینوین در        شب پیشنهاد میشود تابا مصرف داروهای دیگر تداخل نداشته باشد.در صورت بروز خشکی و تحریکات بیش از حد به دکتر مراجعه نمایید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
عوارض غیرشایع
بثورات جلدی
خارش و قرمزی پوست
تاول زدن یا شل شدن پوست
بروز لکه های قرمز روی صورت
جوش 
عوارض ناشناخته
اختلال در تنفس
غش 
خارش
قرمزی 
تورم پوست ،چشم ،صورت ،لب و زبان
احساس خفگی
عوارض نادر
درد و تحریکات پوست
سوختگی 
تاول
خارش
تورم وقرمزی شدید
عوارض مصرف بیش از حد
خشکی و پوسته پوسته شدن
سوختگی 
تاول
خارش
تورم وقرمزی شدید
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه نشانه به پزشک مراجعه کنید. 
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان موضعی آکنه و گاریسضد باکتریضدعفونت های قارچی پوست
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه