منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آسیکلوویر و هیدروکورتیزون( موضعی )

Acyclovir and hydrocortisone(Topical Application Route

دارو شناسی

ترکیب آسیکلوویر و هیدروکورتیزون برای درمان علائم عفونت ویروس هرپس سیمپلکس بر روی لب ها و اطراف دهان (زخم های سرد) استفاده می شود. اگر چه این دارو تبخال را درمان نمی کند ،اما ممکن است به درمان سریع تر زخمها و از بین بردن برخی درد و ناراحتیها کمک نماید. آسیکلوویر یک عامل ضد ویروسی است و هیدروکورتیزون یک داروی استروئیدی (مانند کورتون ) است.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

کرم 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند:
 
آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات ترکیبی موضعی آسیکلوویر و هیدروکورتیزون در کودکان کمتر از 6 سال انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن به اثرات ترکیبی موضعی آسیکلوویر و هیدروکورتیزون در  سالمندان انجام نشده است ،اما هیچ مشکل خاصی برای سالمندان به ثبت نرسیده است.

دوران بارداری

مطالعاتی که بروی نمونه حیوانی انجام شده هیچ شواهدی مبنی بر آسیب زدن به جنین را نشان نداده است. اگرچه، هیچ مطالعات کافی در زنان بارداردر رابطه با اثرات سوء  وجود ندارد، اما مطالعات درمورد خطرساز بودن این دارو برای جنین رد شده است.

دوران شیردهی و مادران شیرده


هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی باید فواید بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن ؛ این دارو ممکن است  در بیماران با سیستم ایمنی ضعیف به درستی اثر نکند .
 

نحوه مصرف


 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو با بروشروی برای اطلاعات بیمار بهمراه است . بادقت دستورالعمل دارو را بخوانید و بر طبق آن عمل کنید. اگر سوالی داشتید با دکتر تماس بگیرید .

این دارو فقط برای زخم های سرد بر روی لب و اطراف دهان است. آن را در چشم ، در داخل دهان یا بینی ، و یا در ناحیه تناسلی نمالید . اگر احیانا کرم وارد این نواحی شد ، بلافاصله با آب آن ناحیه را بشوئید.

برای درمان کامل عفونت هرپس ،دارو را تا پایان زمان بهبودی مصرف نماییید حتی اگر علائم بیماری پس از چند روز بهبود یافت .

طرزاستفاده:

دست های خود را قبل و بعد از استفاده از کرم با آب و صابون بشویید.
قبل از استفاده از کرم ناحیه آسیب دیده را تمیز و خشک کنید .
لایه ی  نازکی از کرم را به نواحی آسیب دیده( تبخال) بمالید.
کرم را بر روی تبخال مالش ندهید . مالش ممکن است ویروس را به مناطق دیگر در سراسر دهان گسترش دهد و یا زخم های سرد را بدتر کند .
زخم های سرد و یا نواحی اطراف تبخال را پانسمان نکنید.
تا 30 دقیقه بعد از استفاده از دارو استحمام و یا شنا  نکنید.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال دارویی موضعی (کرم):
برای زخم های سرد:
بزرگسالان و کودکان 6 سال و بزرگتر: 5 بار در روز به مدت 5 روز به نواحی آسیب دیده .
در کودکان کمتر از 6 سال : استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

اگر علائم این بیماری در عرض 2 هفته بهبود نیافت ، و یا اگر بدتر شد به دکتر مراجعه کنید.

در نواحی که تحت درمان است از لوازم آرایشی و یا دیگر محصولات مراقبت از پوست  (به عنوان مثال، رژ لب، ضد آفتاب) استفاده نکنید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض نادر

سوزش، خارش، قرمزی، التهاب پوست، تورم، درد، یا سوزن سوزن شدن در نواحی مصرف دارو
تغییررنگ پوست در نواحی مصرف دارو
خشکی و یا پوسته پوسته شدن پوست
گرگرفتگی و یا قرمزی پوست
گرمی غیر عادی پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ناشناخته

تاول، سوزش، یا پوسته پوسته شدن پوست
خارش، پوسته پوسته شدن، قرمزی شدید، درد یا تورم پوست

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آسیکلوویر و هیدروکورتیزوندارویی‌ضد ویروسی‌عفونت ویروس هرپس سیمپلکس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه