منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آدالیموماب

Adalimumab (Subcutaneous Route

دارو شناسی

تزریق آدالیموماب برای درمان علائم و جلوگیری از پیشرفت آرتریت روماتوئید فعال و اسپوندیلیت آنکیلوزان استفاده می شود.  این دارو در کودکان 2 سال و بزرگتر برای آرتریت ایدیوپاتیک استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان ورم مفاصل پسوریاتیک، (نوعی ورم مفاصل است که باعث درد و تورم در مفاصل می شود  و با پوسته پوسته شدن پوست  در برخی نواحی از بدن بهمراه است )استفاده می شود. ورم مفاصل پسوریاتیک معمولا با یک بیماری پوستی به نام پسوریازیس رخ می دهد. آدالیموماب به تنهایی یا در ترکیب با داروهای دیگری مانند متوترکسات استفاده می شود.

تزریق آدالیموماب برای درمان علائم بیماری کرون استفاده می شود. این دارو نیز برای درمان کولیت اولسرو متوسط ​​و یا حاد در بیمارانی که با داروهای دیگر (به عنوان مثال، آزاتیوپرین، کورتیکواستروئیدها، و یا 6-مرکاپتوپورین) درمان نشده باشند ، استفاده می شود.

آدالیموماب همچنین برای درمان پسوریازیس پلاک مزمن استفاده می شود .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و یا محدودیتی را در رابطه با تزریق آدالیموماب برای درمان آرتریت ایدیوپاتیک در کودکان 2 تا 17 سال نشان نداده است . گرچه ، ایمنی و اثر بخشی در کودکان کمتر از 2 سال با آرتریت ایدیوپاتیک  و در کودکان کمتر از 6 سال برای بیماری کرون، ثابت نشده است.


سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران سالمند با عفونت های جدی و سرطان با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

 

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.


دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد.قبل از مصرف این دارو در حالی که تغذیه با شیر مادرانجام میشود منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه باید تخمین زده شود.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Abatacept
Adenovirus Vaccine Type 4, Live
Adenovirus Vaccine Type 7, Live
Anakinra
Bacillus of Calmette and Guerin Vaccine, Live
Cyclosporine
Influenza Virus Vaccine, Live
Measles Virus Vaccine, Live
Mumps Virus Vaccine, Live
Poliovirus Vaccine, Live
Rilonacept
Rotavirus Vaccine, Live
Rubella Virus Vaccine, Live
Sirolimus
Smallpox Vaccine
Tacrolimus
Typhoid Vaccine
Varicella Virus Vaccine
Yellow Fever Vaccine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

 • مشکلات خون (به عنوان مثال، آنمی آپلاستیک، ترومبوسیتوپنی)
 • نارسایی احتقانی قلب 
 • سندرم گیلن باره
 • عفونت (قارچی، باکتریایی)
 • لکوپنی (تعداد کم سلول های سفید خون) 
 • اسکلروز متعدد 
 • نوریت اپتیک (مشکلات چشمی) 
 • پسوریازیس (بیماری پوستی) با احتیاط استفاده کنید . ممکن است مصرف این دارو پسوریازیس را تشدید  کند.
 • سرطان
 • بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD)
 • گرانولوماتوز وگنر ؛ با احتیاط استفاده کنید  . ممکن است احتمال ابتلا به سرطان های جدید را افزایش دهد.
 • دیابت 
 • هپاتیت B
 • عفونت 
 • سل ، ممکن است شانس عوارض جانبی را افزایش دهد.
 • عفونت فعال ؛ در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
 • سل فعال ؛ قبل از دریافت این دارو اول باید این بیماری درمان شود.
   

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو در زیر پوست تزریق می شود.مصرف این دارو ممکن است گاهی اوقات  در خانه به بیمارانی که نیاز به بستری در بیمارستان یا درمانگاه ندارند ، داده می شود. اگر از این دارو در خانه استفاده میکنید ، دکتر یا پرستار به شما می آموزد که چگونه  تزریق دارو را انجام دهید . 


این دارو با یک بروشور راهنمای دارویی برای استفاده صحیح بهمراه است . با دقت آنرا بخوانید و بر طبق دستورالعمل عمل کنید.اگر سوالی داشتید با دکتر تماس بگیرید.

طرز استفاده از سرنگ:

قبل و بعد از استفاده از این دارو دست های خود را با آب و صابون بشویید.
جعبه سرنگ را از یخچال بیرون بیاورید و آن را بر روی پارچه تمیزی بگذارید.
30 دقیقه اجازه دهید تا سرنگ گرم شود و به دمای اتاق برسد .
قبل از گرم شدن سرنگ ، سرسوزن را باز نکنید.
مایع درون سرنگ را بررسی کنید این مایع باید روشن و بی رنگ باشد. اگر رنگش تغییر کرده بود  و یا ذرات معلق در آن دیده می شد ، سرنگ را استفاده نکنید.
در صورتی که مایع روشن بود، آن را بر روی سطح تمیز یا سطح بگذارید و از تکان دادن دارو بپرهیزید.
تاریخ انقضا  روی سرنگ را بررسی کنید ، و مطمئن شوید که منقضی نشده باشد . اگر تاریخ دارو گذشته بود آنرا استفاده نکنید.
محل تزریق را (به عنوان مثال، ران، شکم یا معده ) را انتخاب نمایید. محل تزریق را با الکل تازه پاک کنید و اجازه دهید تا خشک شود.
هنگامیکه آمادده تزریق شدید در پوش سوزن را بردارید . بعد از برداشتن درپوش سوزن سریعا دارو را تزریق نمایید .
برروی ناحیه ای از پوست که قرمز، کبود است تزریق نکنید . اگر پسوریازیس دارید در نواحی مبتلا به این بیماری تزریق نکنید .
ممکن است در محل تزریق مقدار کمی  خون بیاید . محل تزریق را به مدت 10 ثانیه فشار داده و نگه دارید و با پنبه تمیز آنرا خشک کنید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال تزریقی
برای بیماری کرون:
بزرگسالان و کودکان 6 سال و بزرگتر با وزن 40 کیلوگرم  یا بیشتر :  در ابتدا ، 160 میلی گرم تزریق زیر پوست در دوزهای منقسم. ممکن است  چهار مرتبه تزریق در 1 روز و یا  دو مرتبه تزریق در روز به مدت 2 روز تجویز شود. سپس 2 هفته بعد، تزریق یک دوز 80 میلی گرمی . دوز نگهدارنده 40 میلی گرم  در  هفته چهارم تزریق می شود  و پس از آن هر هفته تزریق می شود.

کودکان 6 سال و بزرگتر  با وزن 17 کیلوگرم  و یا کمتر از 40 کیلوگرم : -در ابتدا ، 80 میلی گرم تزریق در زیر پوست در دوزهای منقسم  که ممکن است  دو تزریق در 1 روز انجام شود . سپس 2 هفته بعد، یک دوز 40 میلی گرمی تزریق شود. دوز نگهدارنده 20 میلی گرم در هفته 4 تزریق می شود و هر هفته پس از آن تزریق انجام می گیرد.

در کودکان کمتر از 6 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.


برای آرتریت ایدیوپاتیک جوانان:
کودکان 2 تا 17 سال با وزن 30 کیلوگرم یا بیشتر :هر هفته تزریق 40 میلی گرم در زیر پوست.
کودکان 2 تا 17 سال با وزن بین 15 یا کمتر از 30 کیلوگرم : هر هفته تزریق 20  میلی گرم زیر پوست.
کودکان 2 تا 17 سال با وزن بین 10 تا کمتر از 15 کیلوگرم : هر هفته تزریق 10 میلی گرم زیر پوست.
کودکان کمتر از 2 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.


برای پسوریازیس پلاک:
بزرگسالان: در ابتدا، 80 میلی گرم در زیر پوست 40 میلی گرم یک هفته بعد از دوز اول و تزریق هر هفته .
کودکان : استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

برای ورم مفاصل پسوریاتیک، آرتریت روماتوئید، اسپوندیلیت آنکیلوزان:
بزرگسالان: هر هفته تزریق 40 میلی گرم در زیر پوست. دکتر ممکن است در صورت نیاز میزان مصرف را تنظیم کند.
کودکان : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.


برای کولیت اولسراتیو:
بزرگسالان: در ابتدا ، تزریق 160 میلی گرم در زیر پوست در دوزهای منقسم. ممکن است تزریق چهار مرتبه  در 1 روز و یا  دو مرتبه در 2 روز  انجام شود . سپس 2 هفته بعد، تزریق یک دوز 80 میلی گرمی . دوز نگهدارنده 40 میلی گرم  در  هفته چهارم تزریق می شود  و پس از آن هر هفته تزریق می شود.
کودکان :استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته  ‌باشد. ممکن است آزمایش خون برای بررسی اثرات ناخواسته  نیاز باشد .

قبل از استفاده از این دارو نیاز به انجام یک تست پوستی سل است . اگر شما یا فرد دیگری در خانوادتان واکنش مثبتی به تست پوستی سل  داشته ، این موضوع را با پزشک درمیان بگذارید.

مصرف این دارو به طور موقت می تواند تعداد سلول های سفید خون در خون که ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد ،  کاهش دهد. همچنین تعداد پلاکتی که برای لخته شدن خون لازم است را کاهش دهد. در صورت رخ دادن این حالت ، میتوانید  اقدامات احتیاطی خاصی را ، به ویژه بهنگام کاهش پلاکت خون  انجام دهید ، برای  کاهش خطر ابتلا به عفونت و خونریزی:

ازمعاشرت با افراد مبتلا به عفونت اجتناب کنید . اگر دچار عفونت ،  تب یا لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا پهلو درد ، و یا دفع ادرار همراه با درد شدید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید .

اگر متوجه هر گونه خونریزی غیر معمول و یا کبودی، مدفوع قیری یا سیاه رنگ ، وجود خون در ادرار یا مدفوع، و یا لکه های قرمز بر روی پوست شدید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

مراقب استفاده از مسواک ، نخ دندان، یا خلال دندان باشید . دکتر، دندانپزشک، یا پرستار ممکن است راه های دیگری را برای تمیز کردن دندانها و لثه ها توصیه کند .

بهنگام استفاده از اشیایی تیز مانند تیغ  یا ناخن گیر مراقب باشید .
از انجام ورزش و یا شرایط دیگری که باعث کبودی یا آسیب شود بپرهیزید .
بدون مشورت با پزشک از داروهای دیگری استفاده نکنید . استفاده از آناکینرا (Kineret®) همراه با این دارو ممکن است خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

این دارو ممکن است پس از مصرف ماه ها و یا سالها باعث عوارض ناخواسته دیگری شود . افراد کمی (از جمله کودکان و نوجوانان) بهنگام استفاده از این نوع دارو ها دچار انواع خاصی از سرطان (به عنوان مثال، سرطان خون) شده اند . همچنین برخی از بیماران دچار نوع نادری از سرطان لنفوم می شوند. اگر بهنگام مصرف این دارو دچار خونریزی غیر عادی ، کبودی و یا ضعف، تورم غدد لنفاوی در گردن یا زیر بغل یا کشاله ران، یا کاهش وزن غیر قابل توضیح شدید یه پزشک مراجعه نمایید . همچنین اگر پوست شما دچار قرمزی، فلس ، و یا زخم های پر از چرک شد بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

مصرف این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی، از جمله آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی زندگی افراد را تهدید می کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد . بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید اگر پس از مصرف دارو دچار بثورات جلدی، خارش، تورم صورت، گلو، پاها ، اختلال در تنفس ، یا درد قفسه سینه شدید .

بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید اگر متوجه علائم زیر شدید :
 تنگی نفس، تورم صورت، انگشتان دست، پا و یا پایین پاها، و یا افزایش وزن ناگهانی. این علائم ممکن است نشانه ای از یک بیماری قلبی به نام نارسایی احتقانی قلبی (CHF) باشد .

برخی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند دچار علائمی مانند لوپوس میشوند و بهنگام توقف دارو این علائم بهتر میشود . با مواجه شدن با این علائم به پزشک مراجعه نمایید : درد قفسه سینه، تنگی نفس، درد مفاصل، بثورات جلدی بر روی گونه ها .

در طول درمان با این دارو ممکن است واکنشهای پوستی جدی رخ دهد. سریعا به پزشک مراجعه نمایید اگر بهنگام مصرف این دارو دچار هر یک از علائم زیر شدید : تاول، شل شدن پوست، لرز، سرفه، اسهال، تب، خارش، درد مفاصل و عضلات، ضایعات پوستی قرمز ، گلو درد، زخم، و یا لکه های سفید در دهان یا لب، یا خستگی یا ضعف غیر معمول.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

 • عوارض شایع

احساس پری شکم یا معده
بدن درد 
سرفه یا گرفتگی صدا
احتقان گوش
درد شکم یا معده
سبکی سر
از دست دادن صدا
کمر یا پهلو درد
درد عضلانی
گرفتگی بینی
درد یا حساسیت در اطراف چشم و یا استخوان های گونه
تنفس سریع و گاهی کم عمق
لرز
چشمهای گود رفته
تشنگی
مشکل در خواب
گرمی پوست
پوست چروکیده

 • عوارض غیر شایع

زخم بر روی پوست پستان که بهبود نمی یابد
درد شکم یا معده
خونریزی یا ترشحات غیرعادی واژن
درد فک ، بازو، پشت
مدفوع قیری یا سیاه رنگ
خونریزی از لثه و بینی
کوری
ورم صورت، بازوها، دستها، پایین پاها
خون در مدفوع و یا تغییر در عادات روده
ادرار خونی یا ابری
تاری دید
شکستگی استخوان ها
تغییر در اندازه، شکل، و یا رنگ خال
تغییر در رنگ پوست
درد قفسه سینه
تنگی قفسه سینه و یا احساس سنگینی
لرز
ترشحات روشن یا خونی از نوک پستان
سردی دست و پا
گیجی
یبوست
سرفه
سرفه همراه با خون
کاهش ادرار
کاهش دید
افسردگی
تکرر ادرار
مشکلات تنفسی
دفع ادرار همراه با سوزش، یا درد
فرورفتگی پوست پستان
سرگیجه
خواب آلودگی
چشم درد
غش
ضربان قلب نامنظم ، سریع، آهسته
تب
فراموشی
نیاز مکرر به دفع ادرار 
احساس ضعف عمومی 
ریزش مو
توهم
سردرد
افزایش تشنگی
برگشت نوک سینه 
تنفس نامنظم
نبض نامنظم
کج خلقی
خارش یا راش
مدفوع بی رنگ
کاهش اشتها
توده در پستان یا زیر بغل
توده یا تورم در شکم یا معده
گرفتگی عضلانی یا اسپاسم
حالت تهوع
تعریق شبانه
بی حسی یا سوزش در دست ها، پاها، یا صورت
درد، قرمزی، یا تورم در دستها و پاها
پوست رنگپریده
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
قرمزی و تورم پستان
تشنج
کمر درد شدید درست در زیر دنده ها
عطسه
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب یا دهان
تف همراه با خون
گرفتگی گردن
ایست قلبی
تب بالا ناگهانی 
تعریق
ورم صورت، انگشتان دست، پا
تورم غدد
تورم رگ گردن 
تنگی در قفسه سینه
خستگی
بیهوشی
کبودی یا خونریزی غیر قابل توضیح
بوی نفس  ناخوشایند
خستگی یا ضعف غیر معمول
افزایش یا کاهش وزن غیر معمول 
اختلالات بینایی
استفراغ
استفراغ خون و یا موادی که  به رنگ قهوه ای بنظر می رسد
زردی پوست و یا چشم

 • عوارض ناشناخته

تاول یا شل شدن پوست
اسهال
درد مفاصل و عضلات
لکه های قرمز بر روی پوست
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
قرمزی یا تحریک چشم
قرمزی یا پوسته پوسته شدن پوست 
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

 • بیشتر رایج

درد مثانه
خون ریزی
سوزش
سردی
تغییر رنگ پوست
احساس فشار
احساس ضعف عمومی و یا بیماری
کهیر
غده
بی حسی
تپش در گوش
سرخی
زخم
درد
سوزش
ورم
مور مور
گرما

 • عوارض غیرشایع

مشکل در حرکت
عدم وجود بلع
مشکل در راه رفتن
خشکی دهان
سوزش معده
سوء هاضمه
از دست دادن شنوایی
از دست دادن قدرت یا انرژی
تغییرات قاعدگی
سفتی عضلات و مفاصل
درد عضلانی و ضعف
درد در پشت، دنده ها، بازوها، پاها
لرزش در پاها، بازوها، دست ها 
زخم
درد معده، احساس پری، یا ناراحتی
تورم یا قرمزی در مفاصل
ضعف
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دارویی ضد التهابجلوگیری از پیشرفت آرتریت روماتوئید فعالدرمان ورم مفاصل پسوریاتیک
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه