منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آداپالن و بنزوئیل پراکسید (موضعی)

Adapalene And Benzoyl Peroxide (Topical Application Route

دارو شناسی

آداپالن و بنزوئیل پراکسید برای درمان آکنه استفاده می شود. مکانیسم اثر این دارو کشتن باکتری های عامل آکنه و تمیز نگه داشتن منافذ پوست است .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

ژل 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن به اثرات این دارو در کودکان کمتر از 9 سال سن انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات این دارو در کودکان کمتر از 12 سال سن انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

سالمندان

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات ترکیبی آداپالن و بنزوئیل پراکسید در سالمندان  انجام نشده است و هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوء نشان داده اند ، اما مطالعات کافی در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی  در دوران بارداری وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

اگزما (اختلال پوستی) 
آفتاب سوختگی، در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.   با انجام این کار ممکن است پوستتان تحریک شود . ممکن است نیاز باشد این دارو را چند هفته یا چند ماه  تا قبل از بهبودی پوست  مصرف شود . استفاده از داروهای اضافی درمان را  تسریع  نمی کند .

این دارو با بروشروی برای اطلاعات بیمار همراه است  . با دقت آنرا بخوانید  و طبق دستورالعمل دارو عمل کنید  . اگردر مورد نحوه ی  مصرف دچار مشکل شدید با پزشک تماس بگیرید .

این دارو باید فقط بر روی پوست مالیده شود . از مالیدن آن به چشم، بینی، دهان، مهبل (واژن) اجتناب کنید . اگر ناگهان وارد این نواحی شد سریعا آنجا را با آب ولرم  بشویید .

برای استفاده:

دست های خود را قبل و بعد از استفاده از این دارو با آب و صابون بشویید.
قبل از استفاده از این دارو، نواحی آسیب دیده پوست را با آب و صابون ملایم بشویید و سپس خشک نمایید .
مقدار کمی از دارو را به ناحیه آسیب دیده پوست (به عنوان مثال، پیشانی، چانه، گونه، سینه، شانه ها، پشت) بمالید ، و به آرامی آن را مالش دهید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال داروی موضعی (ژل):
برای آکنه:
بزرگسالان و کودکان 9 سال وبزرگ تر، لایه ی نازکی به ناحیه آسیب دیده پوست یک بار در روز بمالید .
کودکان کمتر از 9 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تان تعیین شود.
بزرگسالان و کودکان 12 سال وبزرگ تر، لایه ی نازکی به ناحیه آسیب دیده پوست یک بار در روز بمالید .
کودکان کمتر از 12 سال : استفاده و دوز مصرفی  باید توسط دکترتان تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو ممکن است باعث شود پوستتان در برابر نور خورشید ، باد و آب و هوای سرد حساس تر شود .بهنگام خروج از منزل از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید . از خوابیدن زیر لامپهای خورشیدی و تخت های برنزه شدن خودداری نمایید .

هنگام استفاده از این دارو ممکن است دچار واکنشهای پوستی مانند خشکی، قرمزی، پوسته پوسته شدن، سوزش شوید .از یک مرطوب کننده برای کاهش این مشکلات پوستی استفاده نمایید.

بدون مشورت با پزشک از هیچ دارویی بر روی ناحیه آسیب دیده پوست نمالید . از استفاده هر گونه محصولات مراقبت از پوست که موجب خشکی و یا تحریک پوست شود ، خودداری کنید به عنوان مثال پاک کننده های پوستی ، صابون و یا مواد آرایشی که باعث خشکی پوست شود و یا محصولاتی که حاوی الکل، قابض، سرکه  یا آهک باشد .

به هیچ عنوان ناحیه تحت درمان را "اپیلاسیون" نکنید .

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

خشکی و لایه برداری از پوست
گرگرفتگی و یا قرمزی پوست
گرمی غیر عادی پوست 

عوارض غیرشایع

تاول، سوزش، پوسته پوسته شدن پوست
سوزش، خارش، قرمزی، خارش پوست، تورم یا درد در نواحی استعمال دارو
پوسته پوسته شدن، قرمزی شدید، یا تورم پوست

عوارض ناشناخته

درد پوست
آفتاب سوختگی

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ناشناخته

سوزش، خشکی و یا خارش چشم
تغییر در رنگ پوست ناحیه تحت درمان
ترشح
قرمزی، درد یا تورم چشم، پلک، و یا پوشش داخلی پلک
خارش پوست ، پوسته ریزی
ورم صورت

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آداپالن و بنزوئیل پراکسیددرمان آکنه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه