منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آداپالن

Adapalene (Topical Route

دارو شناسی

آداپالن برای درمان  موضعی آکنه خفیف تا متوسط استفاده می شود.
آداپالن تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:

ژل
کرم 
محلول
لوسیون
صابون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

مطالعات تنها در بزرگسال انجام شده است، و هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده آداپالن در کودکان 12 سال و دیگر گروه های سنی وجود ندارد. انتظار نمی رود که آداپالن در نوجوانان ایجاد عوارض جانبی مختلف و یا مشکلاتی بکند .


سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در سالمندان مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین، مشخص نیست که آیا این دارو دقیقا به همان شیوه که در جوانان اثر می کند  و در سالمندان هم همان اثر بخشی را دارد یا نه. 

دوران بارداری

تمام مطالعات بر روی حیوانات اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد . بهنگام شیردهی و قبل از مصرف این دارو باید فواید بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

اگزما 
درماتیت شوره ای ، استفاده از این دارو ممکن است باعث افزایش التهاب همراه با اگزما یا درماتیت شوره ای شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو بر روی پوست های آفتاب سوخته و یا زخم های باز نمالید .

این دارو در داخل یا اطراف چشم، لب، و یا داخل بینی استفاده نکنید. اگر دارو به طور اتفاقی وارد این نواحی شد بلافاصله با آب آن قسمت را بشوئید .

دارو را بر روی ناحیه تمیز و خشک مبتلا به آکنه بمالید و به آرامی ماساژ دهید . دست های خود را پس از مصرف بشوئید .

برای درمان آکنه و بهبود ی کامل  دارو را تا تکمیل درمان استفاده نمایید ، حتی اگر علائم آکنه رو به بهبودی بود . اگر خیلی سریع مصرف دارو را متوقف کنید ممکن است آکنه مجددا عود کند و یا حتی بدتر شود.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال دارویی موضعی (ژل):
برای آکنه:
بزرگسالان و نوجوانان : هر روز یک ساعت قبل از خواب لایه نازکی بر روی پوست مالیده شود . دارو را بر روی قسمت خشک و تمیز مبتلا به آکنه بمالید و به آرامی  ماساژ دهید.

کودکان : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی


مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

در طول 3 هفته اول با استفاده از آداپالن، آکنه ممکن است به نظر  بدتر شود. بهبودی کامل  در 12 هفته بعد دیده می شود، به خصوص اگر هر روز از این دارو استفاده می کنید . اگر آکنه بدتر شد نباید استفاده از آداپالن را متوقف کرد ، مگر اینکه سوزش یا علائم شدید دیگری بوجود آمد. به دکتر مراجعه نمایید اگر آکنه  در 8 تا 12 هفته پس از مصرف دارو بهبود نیافت .

بهنگام مصرف این دارو همزمان از  محصول موضعی دیگری استفاده نکنید ، مگر با تجویز پزشک . 

دکتر ممکن است توصیه کند از سایر محصولات موضعی، مانند بنزوئیل پراکسید، کلیندامایسین، یا اریترومایسین، در طول درمان با آداپالن استفاده نمایید . 

اگر بهنگام مصرف این دارو پوست تان بیش از حد خشک یا قرمز شد، به دکتر پوست مراجعه کنید . از کرم، لوسیون، مرطوب کننده برای کاهش این مشکلات پوستی استفاده نمایید.

در طول درمان با این دارو، از گرفتن حمام آفتاب و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید  خودداری کنید . از آنجا که پوست شما ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به آفتاب سوختگی و یا سوزش شود ، از کرم های ضد آفتاب و یا لوسیون ها به طور منظم در برابر محافظت از نور خورشید استفاده کنید .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود.

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان موضعی آکنهکرم آداپالنژل آداپالن
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه