منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آفاتینیب ( خوراکی )

Afatinib (Oral Route

دارو شناسی

آفاتینیب برای درمان مبتلایان به مرحله متاستاتیک بدخیم‌غیرسلول کوچک ریه استفاده می شود .

این دارو فقط با نسخه پزشک و در اشکال زیر موجود است:

قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن به اثرات  آفاتینیب در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی این دارو ثابت نشده است.

سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است .

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید
Abiraterone
Amiodarone
Azithromycin
Captopril
Carbamazepine
Carvedilol
Clarithromycin
Cobicistat
Conivaptan
Cyclosporine
Diltiazem
Dronedarone
Eliglustat
Erythromycin
Felodipine
Fosphenytoin
Itraconazole
Ketoconazole
Lomitapide
Lopinavir
Nelfinavir
Nilotinib
Phenytoin
Primidone
Quercetin
Quinidine
Ranolazine
Rifampin
Ritonavir
Saquinavir
Simeprevir
St John's Wort
Tacrolimus
Telaprevir
Ticagrelor
Tipranavir
Tocophersolan
Verapamil

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
اسهال 
مشکلات چشمی (به عنوان مثال، کراتیت، کراتیت اولسراتیو، خشکی چشم شدید)
بیماری های قلبی 
بیماری های کلیوی
بیماری کبدی
بیماری های ریوی (به عنوان مثال، بیماری ریه بینابینی، پنومونی)، با احتیاط استفاده نمایید . ممکن است نجر به تشدید این بیماری ها شود .


 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  انجام این کار ممکن است شانس عوارض جانبی را افزایش دهد.

داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شود بسیار قوی هستند و ممکن است موجب اثرات جانبی فراوانی شود . قبل از مصرف این دارو،  مزایا و معایب آن را در نظر بگیرید . در طول درمان همکاری نزدیکی با دکتر خود داشته باشید .

این دارو با دفترچه ای برای اطلاعات کامل بیمار بهمراه است . به دقت آنرا بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید . اگر بهنگام مصرف دچار ابهامی شدید با دکتر نتماس بگیرید . 

این دارو را می توان با معده خالی حداقل 1 ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از غذا مصرف نمود .


میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
سرطان متاستاتیک بدخیمی‌غیرسلول کوچک ریه:
بزرگسالان : 40 میلی گرم یک بار در روز.
کودکان : استفاده و دوزمصرفی باید توسط دکترتان تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

استفاده این دارو به هنگام بارداری می تواند  به جنین صدمه بزند. اگر به هنگام مصرف این دارو بارداری اتفاق افتاد سریعا به دکتر مراجعه نمایید. آقایانی که از این دارو استفاده می کنند و یا حتی بعد از گذشت 2 ماه نباید اقدام به بچه دار شدن کنند.

داروهای سرطان میتواند باعث اسهال در بسیاری از افراد شود . از دکتر یا پرستار در مورد دیگر راه های  کنترل عوارض جانبی کمک بگیرید .

ممکن است با استفاده از این دارو ها واکنش های پوستی (به عنوان مثال، آکنه، بثورات جلدی، یا قرمزی پوست) رخ دهد . بلافاصله به دکتر مراجعه کنید اگر متوجه علائم زیر شدید :
واکنشهای پوستی شدید، مانند تاول و یا لایه برداری از پوست و یا بثورات شدید. 
بهنگام مصرف این دارو قبل از خروج ازمنزل همیشه از کرمهای ضد آفتاب یا لوسیون های مسدود کننده در برابر نور خورشید استفاده کنید و از لباس های محافظ و کلاه های لبه دار استفاده کنید .

بلافاصله به دکتر مراجعه کنید اگر دچار مشکلاتی از قبیل مشکلات تنفسی، تنگی نفس، سرفه، درد قفسه سینه، تب و لرز شدید . این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی ریوی باشد  .

اگر دچار درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده، مدفوع بی رنگ ، ادرار تیره، از دست دادن اشتها، تهوع، خستگی غیر معمول و یا ضعف، و یا زردی چشم یا پوست شدید به پزشک مراجعه نمایی . این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی کبدی باشد .

اگر دچار تغییرات بینایی، مانند تاری دید، دشواری در خواندن، درد ، سوزش یا تورم چشم در طول یا پس از درمان شید ، به پزشک مراجعه نمایید . 

دکتررا در جریان بگذارید اگر دچار مشکلات تنفسی، سرفه، ضربان قلب سریع یا نامنظم ، افزایش وزن سریع، تورم قوزک و ساق پا، و یا خستگی یا ضعف غیر عادی شدید.

بدون مشورت با پزشک از داروهای دیگر استفاده نکنید که این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه ، داروها و گیاهی (به عنوان مثال، مخمر سنت جان) ، مکمل ها و ویتامینها می شود .

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 


عوارض غیرشایع
ادرار خونی یا ابری
سوزش، خشکی و یا خارش چشم
اسهال
سوزش بهنگام دفع ادرار
ترشحات بیش از حد 
تب
نیاز مکرر به دفع ادرار
قرمزی، درد یا تورم چشم، پلک، و یا پوشش داخلی پلک
قرمزی، تورم یا درد پوست
پوسته پوسته شدن پوست  دست و پا
سوزن سوزن شدن دست و پا
زخمهای پوستی

عوارض غیرشایع

سرفه
مشکلات تنفسی
تنگی نفس

علائم مصرف بیش از حد

درد شکم یا معده
سرگیجه
سردرد
فقدان یا از دست دادن قدرت
حالت تهوع
استفراغ

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع
لکه بر روی پوست
زخم های دهانی
قرمزی یا تورم لب
کاهش اشتها
کاهش وزن
خشکی پوست
خارش پوست
سست شدن ناخن
خون دماغ
جوش
راش
قرمزی یا درد در اطراف ناخن
آبریزش بینی
پوسته پوسته شدن، قرمزی، سوزش، درد یا سایر نشانه های التهاب لب
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب یا زبان و یا در داخل دهان

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آفاتینیبدرمان سرطانمتاستاتیک بدخیم‌غیرسلول کوچک ریه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه