منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

افلیبرسپت ( داخل چشمی)

Aflibercept (Intraocular Route

دارو شناسی

افلیبرسپت دارویی است که برای درمان نئوواسکوالر (مرطوب) وابسته به سن دژنراسیون ماکولا (AMD) استفاده می شود. نئوواسکوالر (مرطوب) وابسته به سن دژنراسیون ماکولا یک اختلال در شبکیه چشم است که باعث تاری دید و یا نابینایی است. 

افلیبرسپت همچنین برای درمان ادم ماکولا پس از انسداد ورید شبکیه استفاده می شود .همچنین از این دارو برای درمان ادم ماکولا دیابتی (DME) و رتینوپاتی دیابتی در بیماران مبتلا به DME استفاده می شود. ادم ماکولا باعث تورم در پشت چشم می شود و ممکن است باعث نابینایی گردد. 

این دارو فقط توسط یا تحت نظارت مستقیم دکتر تجویز می شود . این محصول در اشکال زیر موجود است:

محلول

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن به اثرات این دارو در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.

سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

سابقه خون لختگی
جداشدگی شبکیه (اختلال چشم) 
اندوفتالمیت (التهاب چشم)
گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم) با احتیاط استفاده کنید . ممکن است این بیماری را بدتر کند.
عفونت چشم ، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو توسط چشم پزشک داخل چشم ریخته می شود  .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

استفاده از این دارو بهنگام بارداری  می تواند به جنین آسیب برساند. بهنگام استفاده از این دارو از شکل موثری برای جلوگیری بارداری استفاده کنید اگر فکر می کنید  بهنگام استفاده از دارو باردار شده اید، دکتر را در جریان بگذارید .

بهنگام مصرف این دارو ممکن است مشکلات جدی برای چشم رخ دهد. اگر چند روز پس از تزریق این دارو در چشم دچار قرمزی چشم ، حساسیت به نور، درد شدید ، تغییر در بینایی، و یا احساس افزایش فشار در چشم شدید ، بلافاصله به چشم پزشک مراجعه کنید.

این دارو ممکن است خطر لخته شدن خون را افزایش دهد. اگر دچار درد در قفسه سینه ، کشاله ران، و یا پاها، مشکلات تنفسی شدید، سردرد ناگهانی، لکنت زبان، از دست دادن ناگهانی تعادل، ضعف شدید یا بی حسی در دست یا پا، تغییرات بینایی شدید ، به پزشک مراجعه کنید  .

این دارو ممکن است موجب تاری دید موقت  شود. از رانندگی، کار با ماشین آلات سنگین که نیاز به هشیاری کامل می باشد خودداری کنید .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

کوری
خونریزی از چشم
تاری دید
قرمزی چشم یا پلک
چشم درد 
باز و بسته کردن مدام چشم 
دیدن لکه های شناور مقابل چشم
تغییرات بینایی 

عوارض شایع


درد یا خونریزی در محل تزریق
تورم پلک

عوارض نادر

ضربان قلب سریع
تب
سردرد
کهیر، خارش، بثورات جلدی، یا قرمزی پوست
خشونت صدا
سفتی، تورم و درد مفاصل
ورم صورت، لب ها، دست یا پا
مشکل در تنفس یا بلع

عوارض ناشناخته

درد در قفسه سینه، کشاله ران و یا پاها
سردرد ناگهانی و شدید
لکنت زبان
از دست دادن ناگهانی تعادل
ضعف شدید و بی حسی ناگهانی  در دست یا پا
تنگی نفس غیر قابل توضیح و ناگهانی

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

احساس وجود اشیایی در چشم
سرازیر شدن اشک ازچشم 

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

افلیبرسپتدرمان نئوواسکوالردرمان ادم ماکولادرمان ادم ماکولا دیابتی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه