منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آگالسیداس بتا ( داخل وریدی )

Agalsidase Beta (Intravenous Route

دارو شناسی

آگالسیداس بتا برای درمان بیماری فابری که نوعی بیماری ارثی ناشی از فقدان آنزیمی به نام آلفا گالاکتوزیداز A در بدن ،  استفاده می شود. این آنزیم برای بدن انسان ضروری است.

این دارو فقط با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر برای تزریق محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات انجام شده برروی این دارو تنها در بیماران بزرگسال انجام شده است، و هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه استفاده از آگالسیداس بتا در کودکان و سایر گروه های سنی وجود ندارد.

سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد سالمند مورد مطالعه قرار نگرفته است. بنابراین مشخص نیست که آیا دقیقا این دارو به همان شیوه که در افراد جوان اثر می کند در سالمندان هم همان تاثیر را دارد یا نه . 

دوران بارداری

تمام مطالعات حیوانی هیچ شواهدی حاکی از آسیب رساندن به جنین را نشان نمی دهد ، با این حال، هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
مشکلات قلبی
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

برای بیماری فابری:
اشکال تزریقی:

بزرگسالان : میزان مصرف براساس وزن بدن و باید توسط دکترتان تعیین شود. معمولا میزان مصرف 1 میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن است و باید به آرامی به داخل ورید تزریق شود . میزان مصرف ممکن است یک بار در هر 2 هفته تکرار شود.
کودکان : میزان مصرف باید توسط دکترتان تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

تاری دید
درد یا احساس ناراحتی در ناحیه قفسه سینه
گیجی
سرفه همراه با مخاط
مشکلات تنفسی
مشکلات حرکتی
سرگیجه
خستگی
غش یا سبکی سر هنگام بلند شدن یا نشستن ناگهان
احساس لرز
سردرد
کهیر یا تاول
ضربان قلب نامنظم
خارش
درد مفاصل
درد عضلانی 
درد یا سفتی عضلانی
عصبانیت
درد
تپش در گوش
قرمزی پوست
تنگی نفس
بثورات پوستی
دل درد
تعریق
تورم قوزک پا و 
تورم مفاصل
تنگی در قفسه سینه
خستگی یا ضعف غیر معمول
خس خس

عوارض ناشناخته

ادرار خونی
مشکل در صحبت کردن
دوبینی
فشار خون بالا
ناتوانی در حرکت بازوها، پاها، و یا عضلات صورت
عدم توانایی در صحبت
فشار خون بالا
از دست دادن بخشی از شنوایی
تپش و یا نبض سریع
عدم کنترل عضلانی
لرزش
ایست قلب
تورم صورت
تورم لب یا گوش
گرفتگی گلو
بیهوشی

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

اسیدی شدن معده
بدن درد
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن پوست
دلسردی
خشکی و یا درد گلو
ترس
احساس غم 
تب
سوزش معده
خشونت صدا
سوء هاضمه
کج خلقی
فقدان اشتها
از دست دادن علاقه یا لذت 
حالت تهوع
درد یا حساسیت در اطراف چشم ها و استخوان های گونه
رنگ پریدگی پوست
آبریزش بینی
احساس تغییر در درجه حرارت بدن
دردهای استخوانی
عطسه
گرفتگی بینی
 تورم بیضه
تورم غدد گردن
مشکل در تمرکز
مشکل در خواب
مشکل در بلع
تغییر در صدا

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بیماری ارثیآگالسیداس بتاآنزیم آلفا گالاکتوزیداز A
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه