منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلبیگلوتید(تزریقی)

Albiglutide (Subcutaneous Route

دارو شناسی

آلبیگلوتید برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود. همچنین این دارو همراه با رژیم غذایی و ورزش برای کمک به کنترل قند خون استفاده می شود .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر محلول در آب 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسب در مورد ارتباط  سن با اثرات این دارو در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی این دارو نیز ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات این دارو درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

Lanreotide
Octreotide
Pasireotide
Acebutolol
Atenolol
Betaxolol
Bisoprolol
Carteolol
Carvedilol
Celiprolol
Esmolol
Furazolidone
Insulin
Insulin Aspart, Recombinant
Insulin Bovine
Insulin Degludec
Insulin Detemir
Insulin Glulisine
Insulin Lispro, Recombinant
Iproniazid
Isocarboxazid
Labetalol
Levobunolol
Linezolid
Methylene Blue
Metipranolol
Metoprolol
Moclobemide
Nadolol
Nebivolol
Nialamide
Oxprenolol
Penbutolol
Phenelzine
Pindolol
Practolol
Procarbazine
Propranolol
Rasagiline
Safinamide
Selegiline
Simvastatin
Sotalol
Timolol
Tranylcypromine


سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

کتواسیدوز دیابتی (کتون در خون)
دیابت نوع اول ، در بیماران مبتلا به این شرایط نباید استفاده شود. انسولین برای کنترل این شرایط نیاز است.
گاستروپارزی
سندرم نئوپلازی غدد درون ریز متعدد نوع 2 (MEN 2(
بیماری معده یا روده 
کارسینوم مدولری ( نوعی سرطان تیروئید)، در بیماران مبتلا به این شرایط نباید استفاده شود.
بیماری های کلیوی 
تومور تیروئیدی ؛  با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این بیماری را تشدید کند.
پانکراتیت (التهاب لوزالمعده)
 

نحوه مصرف


 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

هنگامی که شروع به مصرف این دارو می کنید ، بسیار مهم است که قند خون بررسی شود به ویژه قبل و بعد از غذا و هنگام خواب . انجام اینکار شانس پایین بودن قند خون را کاهش خواهد داد  .

این دارو با بروشوری برای اطلاع کامل بیمار بهمراه است . با دقت آن را خوانده و طبق دستورالعمل درج شده پیروی کنید . اگر در مورد نحوهی مصرف دارو دچار مشکل شدید با دکتر خود تماس بگیرید .

می توان این دارو را با غذا یا بدون غذا استفاده کنید .

می توان این دارو را در خانه تزریق کرد . دکترتان به شما امزش خواهد داد که چگونه این دارو را تزریق کنید . 

این دارو به عنوان یک شات در زیر پوست شکم ، ران و یا بازو تزریق می شود .بهنگام تزریق هر دفعه ناحیه مختلفی را انتخاب کنید . 

اگر از این دارو و انسولین با هم استفاده می کنید ، آنها را با هم در یک سرنگ مخلوط نکنید. این دارو و انسولین را می توان در یک ناحیه از بدن تزریق کرد ، اما نباید درست در کنار یکدیگر تزریق شود .

در هر بار تزریق از یک سوزن جدید استفاده کنید .

این دارو زمانی که مقدارش در خون ثابت باشد ، بهتر اثر می کند . برای کمک به ثابت نگه داشتن این مقدار، مصرف هیچ دوزی را فراموش نکنید . همچنین، بهتر زمان برای اثر دارو استفاده آن در روز مصرف دارو است .

هرگز سوزن دارو را با دیگران تحت هر شرایطی به اشتراک نگذارید. استفاده از سرنگ یا سوزن  مشترک می تواند منجر به انتقال عفونت شود.

برنامه غذایی را که دکترتان تجویز کرده است با دقت پیروی کنید . این مهم ترین بخش برای کنترل وضعیت شما است . همچنین، به طور منظم ورزش کنید  و آزمایش قند خون را انجام دهید.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال تزریقی ، برای دیابت:
بزرگسالان :30 میلی گرم تزریق در زیر پوست یک بار در هفته . دکترتان ممکن است میزان مصرف  را تا 50 میلی گرم یک بار در هفته در صورت نیاز و برای کنترل قند خون افزایش دهد.
کودکان : استفاده و میزان مصرف باید توسط دکترتان تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
مصرف الکل ممکن است قند خون را به طور قابل توجهی کاهش دهد .
بدون مشورت با پزشک و در طول استفاده از این دارو از داروی دیگری استفاده نکنید که این شامل داروهای بدون نسخه مانند آسپیرین و داروهای کنترل کننده اشتها، آسم، سرماخوردگی، سرفه، تب یونجه، و یا مشکلات سینوسی می شود .
نیاز است اعضای خانوادتان در مورد چگونگی جلوگیری از عوارض جانبی این دارو اطلاعاتی را کسب کنند . همچنین، بیماران مبتلا به دیابت در مورد تغییر دوز داروهای دیابتی و تغییر شیوهای زنگی نیاز به مشاوره دارند ، مانند تغییر در ورزش و رژیم غذایی . علاوه بر این، مشاوره در پیشگیری از دیابت بارداری لازم و ضروری است .
اگر بهنگام استفاده از این دارو دچار عدم وجود بلع، خشونت صدا، یا مشکلات تنفسی شدید به دکتر مراجعه کنید . این ها ممکن است علائم یک مشکل جدی تیروئیدی باشد .

ممکن است بهنگام استفاده از این دارو دچار پانکراتیت شوید  . اگر احساس درد معده شدید ، لرز، یبوست، تهوع، استفراغ، تب، یا سبکی سر کردید به پزشک مراجعه کنید .

اگر دچار بثورات پوستی، کهیر یا هر واکنش آلرژیک به این دارو شدید ، مصرف دارو را قطع کرده و در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید .

این دارو موجب هیپوگلیسمی (کاهش قند خون) انمی شود. گرچه ، کاهش قند خون ممکن است بهنگام استفاده از این دارو با داروهای دیگری که می تواند قند خون را کاهش دهد  مانند انسولین، متفورمین، سولفونیل اوره رخ دهد . قند خون پایین نیز ممکن است در اثر به تاخیر افتادن یک وعده غذایی یا میان وعده، ورزش بیش از حد ، نوشیدن مشروبات الکلی و یا به دلیل تهوع یا استفراغ رخ دهد .

علائم کاهش قند خون شامل اضطراب، تغییرات رفتاری مشابه مستی، تاری دید، عرق سرد، گیجی ، رنگ پردیگی پوست ، مشکل در تفکر، خواب آلودگی، گرسنگی بیش از حد، ضربان قلب سریع، سردرد ، تهوع، عصبانیت، کابوس، بی خوابی ، لرزش، لکنت زبان، یا خستگی غیر معمول و یا ضعف می شود .

اگر علائم کاهش قند خون رخ داد، از قرص یا ژل گلوکز ، شربت ذرت، عسل و یا حبه قند ، آب میوه ، نوشابه غیر رژیمی ، شکر حل شده در آب برای تسکین علائم استفاده کنید . گلوکاگون در شرایط اضطراری مانند علایم شدیدی از قبیل تشنج و یا بیهوشی استفاده می شود . 
اگر از داروهای ضد دیابت استفاده نکنید ، پرخوری کنید و یا برنامه غذایی خود را دنبال نکنید، تب یا عفونت ذاشته باشید ، و یا به اندازه معمول ورزش نکنید ، ممکن است هیپرگلیسمی (قند خون بالا) رخ دهد.

علائم قند خون بالا شامل تاری دید ، خواب آلودگی، خشکی دهان، قرمزی و خشکی پوست ، بوی نفس میوه مانند ، افزایش ادرار، کتون در ادرار، کاهش اشتها، درد معده، تهوع یا استفراغ، خستگی ، مشکلات تنفسی (سریع و عمیق)، بیهوشی، یا تشنگی غیر معمول می شود.

اگر علائم قند خون بالا رخ داد، سطح قند خون خود را چک کنید و سپس با دکترتان تماس بگیرید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض نادر

نفخ
تب  و لرز
ادرار تیره
ضربان قلب سریع
کاهش اشتها
تهوع، استفراغ، یا سوء هاضمه
درد در معده، پهلو  و یا شکم

عوارض ناشناخته

اضطراب، تحریک پذیری و تغییر در خلق و خوی
تاری دید
عرق سرد
گیجی
مشکل در تنفس یا بلع
سرگیجه
سردرد
افزایش گرسنگی
لرزش
خارش یا قرمزی پوست، بثورات جلدی
لکنت زبان
ورم صورت، گلو، یا زبان
خستگی یا ضعف غیر معمول
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

 
بدن درد 
سرفه
اسهال
احتقان گوش
از دست دادن صدا
درد یا سفتی عضلانی 
درد در مفاصل
درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان های گونه
واکنشهای پوستی یا قرمزی در محل تزریق
عطسه
گرفتگی یا آبریزش بینی 

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

دیابت نوع 2درمان دیابت نوع 2آلبیگلوتید
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه