منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلبوترول ( استنشاقی)

Albuterol (Inhalation Route

دارو شناسی

آلبوترول برای درمان یا پیشگیری برونکواسپاسم در بیماران مبتلا به آسم، برونشیت، آمفیزم، و دیگر بیماری های ریه استفاده می شود. این دارو همچنین برای جلوگیری از خس خس سینه ناشی از ورزش (آسم) استفاده می شود.

آلبوترول متعلق به گروهی از داروها به نام گشاد کننده های برونش آدرنرژیک است . گشادکننده‌برونش‌ آندرژیک دارویی است که لوله های برونش ریه را باز میکند،این دارو برطرف کننده ی سرفه ،خس خس سینه ، تنگی نفس و دیگر مشکلات تنفسی می باشد.

 
آلبوترول در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر نیز استفاده می شود:

هیپرکالمی (پتاسیم بیش از حد در خون).

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر آئروسل
محلول
کپسول
پودر

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آلبوترول آئروسل استنشاقی بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان 4 سال و بزرگتر ، 12 سال و بزرگتر ، 2 سال و بزرگتر نشان نداده است.
با این حال، ایمنی و اثر بخشی آلبوترول آئروسل استنشاقی در کودکان کمتر از 4 سال ،پودر  آلبوترول استنشاقی در کودکان کمتر از 12 سال ، و محلول استنشاقی آلبوترول در کودکان کمتر از 2 سال ثابت نشده است.

سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده آلبوترول آئروسل استنشاقی (به عنوان مثال، Proair® HFA) و پودر آلبوترول استنشاق (به عنوان مثال، Proair® Respiclick ™) بر روی سالمندان نشان نداده است . در بیماران با عارضه قلبی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
هیچ اطلاعاتی در رابطه سن با اثرات محلول آلبوترول استنشاقی (به عنوان مثال، Accuneb®) در سالمندان در دسترس نیست.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید می کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Amineptine
Amitriptyline
Amitriptylinoxide
Amoxapine
Atomoxetine
Clomipramine
Desipramine
Dibenzepin
Doxepin
Imipramine
Iobenguane I 123
Levalbuterol
Lofepramine
Melitracen
Nortriptyline
Opipramol
Protriptyline
Tianeptine
Trimipramine


تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
آلرژی به پروتئین شیر، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
دیابت
بیماری قلبی یا رگ های خونی 
مشکلات ریتم قلبی (به عنوان مثال، آریتمی)
فشار خون بالا 
پرکاری تیروئید (تیروئید پر کار)
هیپوکالمی (پتاسیم کم در خون)
تشنج، با احتیاط استفاده کنید . مصرف این دارو ممکن است این بیماری را تشدید کند.
بیماری کلیه ، با احتیاط استفاده کنید . اثرات ممکن است به دلیل دفع کند دارو از بدن افزایش یابد.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو معمولا با یک سری دستورالعملها برای بیمار آمده است . با دقت  و قبل از استفاده از دارو دستوالعمل دارو را خوانده و بر طبق آن عمل کنید . در صورتی که متوجه طرز استفاده دارو نشدید با دکتر معالج تماس بگیرید.

تا زمانی که آماده استفاده از این دارو نشدید درب دارو را باز نکنید .

بهنگام باز کردن ، در پوش اینهلر را بردارید .

از اینهلری که برای این دارو استفاده می کنید برای داروی دیگری استفاده نکنید . درپوش اینهلر را بادقت تمیز کنید .

قبل از استفاده یک اینهلر برای اولین بار، نخست آنرا دور از صورت خود نگه داشته و 2 بار در هوا افشانه کنید . اگر اینهلر را به مدت 10 روز یا بیشتر استفاده نکرده باشید ، قبل از مصرف دوباره آنرا در هوا افشانه کنید .

قبل از استفاده اسپری را سه یا چهار بار تکان دهید. سپس در پوش اسپری را بردارید. با یک بازدم عمیق هوای ریه را خارج نمایید. اسپری بین لب ها بگذارید و دهان را کامل ببندید ، هم زمان با زدن یک پاف ، یک نفس عمیق بکشید. . اسپری را از دهان خارج کنید و به مدت 11 ثانیه نفس خود را نگه دارید ، بعد از این مدت به آهستگی نفس بکشید.

اگر در هر بار مصرف دارو الزم است بیشتر از یک پاف استفاده نمایید ، بین هر پاف 1-2 دقیقه فاصله بگذارید و مراحل فوق را تکرار نمایید.

پس از مصرف دارو آب را در دهان غرغره کنید و دهان خود را بادقت بشویید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

برای استنشاق آئروسل :
برای درمان یا پیشگیری از برونکواسپاسم:

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 4 سال و بزرگتر : دو پاف هر 4 تا 6 ساعت در صورت نیاز.
کودکان کمتر از 4 سال : استفاده و دوزمصرفی باید توسط دکتر اطفال تعیین شود.

برای پیشگیری از آسم:
بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 4 سال و بزرگ تر: دو پاف 15 تا 30 دقیقه قبل از ورزش .
کودکان کمتر از 4 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر اطفال تعیین شود.

برای استنشاق به صورت پودری :
برای درمان یا پیشگیری از برونکواسپاسم:

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 12 سال و بزرگتر:  دو پاف هر 4 تا 6 ساعت در صورت نیاز.
کودکان کمتر از 12 سال سن : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر اطفال تعیین شود. 

برای پیشگیری از آسم:
بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 12 سال و بزرگتر : دو پاف 15 تا 30 دقیقه قبل از ورزش .
کودکان کمتر از 12 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر اطفال تعیین شود.

برای استنشاق به صورت محلول (استفاده با نبولایزر):
برای پیشگیری از برونکواسپاسم:

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 12 سال : 2.5 میلی گرم در نبولایزر 3 یا 4 بار در روز در صورت نیاز .
کودکان 2 تا 12 سال : 0.63-1.25 میلی گرم در نبولایزر 3 یا 4 بار در روز در صورت نیاز.
کودکان کمتر از 2 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر اطفال تعیین شود.
 
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو نباید همراه با دیگر داروهای استنشاقی که شبیه هم هستند، مانند ایزوپروتونول (Isuprel®)، لوالبوترول (Xopenex ™)، متاپروترنول (Alupent®)، پریبوترول (Maxair®)، و یا تربوتالین (Brethaire®) استفاده شود.

این دارو ممکن است  باعث برونکواسپاسم متناقض شود. برونکواسپاسم متناقض ممکن است زندگی را تهدید کند . اگر پس از مصرف این دارو دچار سرفه، تنگی نفس، یا خس خس سینه شدید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید .

بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید اگر:

نشانه های این بیماری پس ازاستفاده از این دارو بهبود نیافت و یا حتی بدتر شد.
اینهیلر به درستی کار نکند .
اگر شما یا فرزندتان داروهای ضد التهابی مانند داروهای استروئیدی راهمزمان با این دارو استفاده می نمایید ، در صورت مشاهده بهبودی آسم  بدون مشورت با پزشک داروهای ضد التهابی را قطع نفرمایید.

آلبوترول ممکن است باعث واکنش های آلرژیک، مانند آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی می تواند زندگی را تهدید کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد . اگر بهنگام مصرف این دارو دچار بثورات پوستی، کهیر، خارش، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، و یا هر تورمی در دست ، صورت، یا دهان شدید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید .

به هنگام مصرف این دارو ممکن است هایپوکالمیا (کاهش پتاسیم در خون)رخ دهد . پس از مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه نمایید: 

تشنج، کاهش ادرار، خشکی دهان، افزایش تشنگی، ضربان نامنظم قلب، از دست دادن اشتها، تغییر مزاج، درد عضلانی یا گرفتگی عضلات، تهوع یا استفراغ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها، پاها، و یا لب ها، تنگی نفس، یا خستگی یا ضعف غیر معمول .

بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف آلبوترول از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،داروهای کنترل کننده وزن ،سرماخوردگی ،آسم ،سرفه ،تب شدید ،مشکلات سینوسی ،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 


عوارض شایع

ضربان قلب سریع، نامنظم، تپش
لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
لرزش یا تکان دادن دست یا پا

عوارض غیر شایع


درد شکم یا معده
درد مثانه
ادرار خونی 
ناراحتی قفسه سینه
درد قفسه سینه
سرفه یا گرفتگی صدا
تولید سرفه همراه با مخاط
اسهال
مشکلات تنفسی 
عدم وجود بلع
سرگیجه
احساس گرما
تب یا لرز
نیاز مکرر به دفع ادرار 
کهیر
خارش
از دست دادن اشتها
کمر یا  پهلو درد
حالت تهوع
پف و یا تورم پلک یا اطراف چشم، صورت، لبها، زبان 
قرمزی پوست صورت، گردن، بازوها، و گاهی اوقات، قسمت بالای قفسه سینه
آبریزش بینی
تنگی نفس
بثورات پوستی
گلو درد
تورم، درد غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
تنگی در قفسه سینه
خستگی یا ضعف غیر معمول
ضعف

عوارض نادر

کهیر یا تاول
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
تنفس پر سر و صدا
قرمزی پوست
تورم دهان و گلو
مشکلات تنفسی

عوارض ناشناخته 

تحریک
اضطراب
درد بازو، پشت، یا فک
تنگی قفسه سینه و یا احساس سنگینی
گیجی
تشنج
کاهش ادرار
سرگیجه، غش یا سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی یا نشستن
خواب آلودگی
خشکی دهان 
ضربان قلب نا منظم
غش
برافروختگی یا خشکی پوست
بوی نفس میوه مانند
توهم
سردرد
افزایش گرسنگی
افزایش تشنگی
افزایش ادرار
کج خلقی
سبکی سر
درد عضلانی و گرفتگی عضلات
عصبانیت
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها، پاها، و یا لب
تپش در گوش
تنفس عمیق
بی قراری
لرزش
ضربان قلب آهسته یا سریع
گرفتگی معده
تعریق
کاهش وزن بدون علت
احساس هیجان غیر عادی
استفراغ

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

بدن درد 
تب
آبریزش بینی
غدد متورم در گردن
مشکل با بلع
تغییر در  صدا

عوارض غیر شایع

سوزش ادرار
گوش درد
سردرد، شدید و ضرباندار
درد عضلات یا استخوان 
درد
قرمزی پوست
قرمزی و تورم در گوش
قرمزی ، تورم یا درد زبان
بیخوابی
عطسه
گرفتگی بینی
تورم
مشکل در دفع ادرار
مشکل در خواب
بیخوابی


عوارض نادر

خواب آلودگی غیر معمول

عوارض ناشناخته

طعم بد ، غیر معمول، یا ناخوشایند در دهان 
احساس  چرخش سر
عق زدن
خشونت  صدا 
احساس چرخش
گرفتگی گلو

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آلبوترولپیشگیری برونکواسپاسمآسم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه