منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلبوترول

Albuterol

دارو شناسی


البوترول برای درمان بیماری برونشیت یا خس خس انسداد مجاری برگشت ناپذیر مانند آسم‌ مورد استفاده قرار می گیرد. آلبوترول متعلق به گروه دارویی گشادکننده‌ برونش‌ آندرژیک است. گشادکننده‌ برونش‌ آندرژیک دارویی است که لوله های برونش ریه را باز میکند،این دارو برطرف کننده ی سرفه ،خس خس ،تنگی نفس ودیگر مشکلات تنفسی می باشد.
این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
شربت

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آلبوترول بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر دوسال توصیه نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران با عارضه قلبی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیر معکوس در دوران بارداری دارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید می کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Amineptine
Amitriptyline
Amitriptylinoxide
Amoxapine
Atomoxetine
Clomipramine
Desipramine
Dibenzepin
Doxepin
Imipramine
Iobenguane I 123
Levalbuterol
Lofepramine
Melitracen
Nortriptyline
Opipramol
Protriptyline
Tianeptine
Trimipramine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
دیابت
بیماری های قلبی یا عروق کرونری
مشکلات ریتم قلبی
فشار خون
پرکاری تیروئید
هیپوکالمی(کاهش پتاسیم خون)
اختلالات تشنجی(با احتیاط مصرف شود،ممکن باعث وخیم تر شدن اوضاع شود)
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو یا هر داروی دیگر برای درمان آسم را قطع ننمایید، در این صورت ممکن است شانس خطرات تنفسی افزایش یابد. قرص آهسته رهش را با یک لیوان آب یا نوشیدنی دیگری میل نمایید. از خرد کردن و یا جویدن قرص اجتناب فرمایید. مدل محلولی این دارو را با قاشق،سرنگ یا فنجان این دارو اندازه گیری نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
درمان برنکو اسپاسم
مصرف خوراکی(شربت و قرص)
بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال:2تا4 میلی گرم ،3یا 4بار در روز(در صورت نیاز و بر اساس دستور پزشک ممکن است مقدار مصرف دارو تا 32 میلی گرم در روز افزایش یابد)
کودکان 6تا12سال:2میلی گرم ،3یا 4 بار در روز( در صورت نیاز و بر اساس دستور پزشک ممکن است مقدار مصرف دارو تا 24میلی گرم در روز افزایش یابد)
کودکان 2تا6سال:مقدار مصرف دارو بر اساس وزن و با ید طبق دستور پزشک معین گردد.معمولا به ازای هر یک کیلو گرم ،1 میلی گرم و3 بار در روزمقدار مصرف دارو به بیش از 2 میلی گرم در روز نمیرسد ، در صورت نیاز و حداکثر مصرف این دارو 12میلی گرم در روز است.
کودکان زیر 2سال: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
  بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال:هر 12ساعت یکبار 8میلی گرم در روز، در صورت نیاز و حداکثر مصرف این دارو 32میلی گرم در روز است.
کودکان 6تا12سال: هر 12ساعت یکبار 4میلی گرم در روز، در صورت نیاز و حداکثر مصرف این دارو 24میلی گرم در روز است. ( در صورت نیاز و بر اساس دستور پزشک ممکن است مقدار مصرف دارو تا 24میلی گرم در روز افزایش یابد)
کودکان زیر6سال: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.با مصرف این دارو احتمال بروز برونشیت حاد نیز وجود دارد که ممکن است منجر به وخیمتر شدن خس خس و تنگی نفس شود.اگر بعد از مصرف این دارو دچار سره ،کوتاهی نفس ،خس خس ،تنگی نفس شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
اگر شما یا فرزندتان داروهای ضد التهابی مانند داروهای استروئیدی راهمزمان با این دارو استفاده می نمایید ، در صورت مشاهده بهبودی آسم  بدون مشورت با پزشک داروهای ضد التهابی را قطع نفرمایید.
مصرف این دارو ممکن است موجب حساسیت هایی مانند ،تحریکات پوستی ،خارش ،تورم ،کهیر یا هرنوع حساسیت دیگر شود در صورت چنین عوارضی مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
به هنگام مصرف این دارو ممکن است هایپوکالمیا (کاهش پتاسیم در خون)رخ دهد،پس از مشاهده علائم زیر به سرعت به پزشک مراجعه نمایید.از دست دادن اشتها،نامنظمی ضربان قلب ،تغییر حالات ،درد یا گرفتگی عضلات ،خشکی دها ن،افزایش ادرار ، افزایش تشنگی، کوتاهی نفس ،تشنج،ضعف و خستگی غیر عادی 
بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف آلبوترول از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،داروهای کنترل کننده وزن ،سرماخوردگی ،آسم ،سرفه ،تب شدید ،مشکلات سینوسی ،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
لرزش در دست ها،پاها و شانه
تکان خوردن یا لرزش سر
عوارض غیر شایع
نامنظمی ضربان قلب 
تپش یا سریع شدن ضربان قلب
گیجی 
بی قراری
مشکل در کنترل ادرار
اختلال در خواب
عوارض نادر
سرفه
 اختلال در هضم
جوش یا کهیر
اختلال در تنفس
قرمزی پوست
تنگی نفس
کوتاهی نفس
تورم، کهیر در صورت ،پلک ،زبان ،دست وپا، گلو یا اندام های جنسی
خس خس کردن
بی خوابی
خواب آلودگی غیرعادی
عوارض ناشناخته
اضطراب
سردرد
از دست دادن اشتها
بیقراری
تغییر حالت روحی روانی
گرفتگی یا درد عضلات 
از دست دادن ناگهانی هشیاری
گرفتگی گلو
گرفتگی صدا
احساس سر گیجه
کابوس
عصبانیت
تعریق
درد کل بدن
تهوع
عق زدن
احساسات غیر عادی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان بیماری برونشیتدرمان آسم‌برطرف کننده ی سرفه ،خس خس ،تنگی نفس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه