منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلستینیب ( خوراکی )

Alectinib (Oral Route)

دارو شناسی

آلستینیب برای برای درمان مبتلایان به بدخیمی غیرسلول کوچک ریوی که بیماری آنها پیشرفته و ALK مثبت است ،استفاده می شود. این دارو در بیمارانی که سایر داروها بر روی آنها اثر نداشته استفاده می شود. آلستینیب  در رشد سلول های سرطانی تداخل ایجاد می کند و  سپس توسط بدن  تخریب شده و ازبین می رود. این یک عامل ضدسرطان (طب سرطان) است.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

کپسول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال
مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات آلستینیب در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات این دارو در سالمندان انجام نشده است ،اما هیچ مشکل خاصی در سالمندان با مصرف این دارو گزارش نشده است.


دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
برادی کاردی (ضربان آهسته قلب)
مشکلات تنفسی 
سابقه بیماری ریه بینابینی
بیماری کبدی
بیماری های ریوی
درد عضلانی 
پنومونی (التهاب ریه)، با احتیاط استفاده کنید .مصرف این دارو ممکن است این بیماری را تشدید کند.
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

داروهایی که برای درمان سرطان استفاده می شود بسیار قوی هستند و ممکن است باعث اثرات جانبی بسیاری شوند . قبل از مصرف این دارو مزایا و معایب آنرا در نظر بگیرید . در طول درمان با دکتر همکاری نزدیکی داشته باشید.

این دارو باید با دفترچه ای برای اطلاعات بیمار بهمراه است. با دقت آنرا خوانده و بر طبق دستور پزشک عمل کنید . اگردر مورد نحوهی مصرف دارو دچار مشکل شدید با پزشک تماس بگیرید .

این دارو را همراه با غذا میل کنید.

کپسول را کاملا ببلعید .از باز کردن و یا جویدن کپسول خودداری نمایید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (کپسول):
برای سرطان ریه:
بزرگسالان : در ابتدا، 600 میلی گرم دو بار در روز. دکترتان ممکن است میزان مصرف دارو را در صورت نیاز و تحمل بیمار تنظیم کند.
کودکان : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکترتان تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو بهنگام بارداری می تواند به جنین آسیب برساند. همچنین اگر پدر از این دارو استفاده کند و همسرش باردار شود ، ممکن است باعث نقص های هنگام تولد شود . زنان باید هنگام مصرف این دارو از روشهای مطمئنی استفاده کنند . اگر احساس می کنید که بهنگام مصرف این دارو باردار شده اید حتما پزشک تان را مطلع کنید . 

اگر دچار درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده، مدفوع بی رنگ ، ادرار تیره، کاهش اشتها، تهوع، استفراغ، و یا زرد چشم یا پوست شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید . این علائم می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی کبدی باشد.

این دارو ممکن است باعث تورم ریه ها (پنومونی) و یا بیماری بینابینی ریه شود . این بیماری ها  تهدید کننده حیات هستند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارند . اگر دچار سرفه شدید ، تب، تنگی نفس، یا مشکلات تنفسی شدید به پزشک مراجعه کنید .

ممکن است بهنگام مصرف این دارو برادی کاردی رخ دهد. اگر دچار درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه داشتید ، اگر احساس سبکی سر، سرگیجه، غش و یا یک کندی ضربان قلب شدید ، حتما به پزشک مراجعه کنید .

اگر بعد از مصرف این دارو دچار درد عضلانی غیر قابل توضیح یا ضعف شدید به پزشک مراجعه کنید . این نشانه ها ممکن است علائم یک مشکل عضلانی جدی باشد .

مصرف این دارو ممکن است باعث حساسیت پوست در مقابل نور خورشید شود . بهنگام خروج از منزل از کرم و لباس های محافظ استفاده کنید . قرار گرفتن در معرض لامپهای خورشیدی و تخته  های برنزه شدن اجتناب کنید .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

درد یا احساس ناراحتی در ناحیه قفسه سینه 
سرفه 
مشکلات حرکتی
درد مفاصل
سبکی سر، سرگیجه، یا غش
درد عضلانی 
درد یا سفتی عضلانی 
تنگی نفس
ضربان قلب کند یا نامنظم
تورم مفاصل
خستگی غیر معمول

عوارض غیرشایع

درد یا حساسیت شکم 
مدفوع بی رنگ
ادرار تیره
کاهش اشتها
تب
سردرد
خارش پوست
کاهش اشتها
تهوع و استفراغ
تورم پا یا ساق پا
زردی چشم  و یا پوست

عوارض نادر

مشکلات تنفسی 
تب

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع
کمر درد
نفخ یا تورم صورت، بازوها، دست، پایین پاها، یا پا
تاری دید
مشکل در اجابت مزاج (مدفوع)
دوبینی
فقدان یا از دست دادن قدرت
افزایش وزن 
دوبینی
دیدن لکه های تیره و یا شناور مقابل چشم 
تورم اطراف چشم
سوزن سوزن شدن دست یا پا
افزایش یا کاهش وزن غیر معمول
تغییرات بینایی

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آلستینیببیماری بدخیمی غیرسلول کوچک ریویرشد سلول های سرطانی
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه