منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلفاسپت (داخل عضلانی)

Alefacept (Intramuscular Route

دارو شناسی

آلفاسپت در درمان پسوریازیس پلاکی مزمن( نوعی بیماری پوستی با پوسته های قرمز و سفید که از بین نمی روند ) استفاده می شود. این دارو در بیمارانی که به مصرف سایر داروها پاسخ نداده اند ، مصرف می شود . کار این دارو درمان علایم پسوریازیس پلاکی است .

این دارو تنها توسط  دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر محلول برای تزریق 
 

پیش از مصرف


در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

این دارو نباید در کودکان استفاده شود. ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات این دارو درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال دراین سالمندان با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز نیست .

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعاتی در زنان شیرده برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد . قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Alfentanil
Astemizole
Cisapride
Cyclosporine
Dihydroergotamine
Ergotamine
Fentanyl
Pimozide
Quinidine
Sirolimus
Tacrolimus
Terfenadine
Warfarin


تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

سرطان
عفونت HIV یا ایدز ، در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
عفونت فعال
بیماری کبد (سیروز کبدی)
لنفوپنی (کمبود سلول های سفید خون )  با احتیاط استفاده کنید .مصرف این دارو ممکن است این بیماری را تشدید کند.

نحوه مصرف

این دارو باید توسط دکتر یا دیگر متخصصین آموزش دیده ، تزریق شود . این دارو باید در عضله تزریق شود .
این دارو معمولا به مدت 12 هفته  و هفته ای یکبار درون عضله تزریق می شود . اگر دکترتان تصمیم بگیرد که نیاز به مصرف مجدد است ، باید حداقل 12 هفته قبل از شروع چرخه دوم صبر کنید. اگر در این مورد سوالی داشتید، با دکتر معالج صحبت کنید.

ممکن است بلافاصله پس از مصرف بهبودی در پوستتان حاصل نشود . پسوریازیس ممکن است  پس از توقف دارو ، بهبود بیابد .

این دارو با یک دفترچه راهنما بهمراه است  . با دقت آنرا بخوانید و برطبق دستورات عمل نمایید . اگر درمورد مصرف دارو دچار ابهام شدید با دکتر معالج تماس بگیرید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

ممکن است بهنگام مصرف این دارو سریعا دچار عفونت شوید . از تماس با افراد بیمار اجتناب کنید  هستند . اگر دچار علائم عفونت مانند سرفه یا گرفتگی صدا، کمر و یا پهلو درد، دفع ادرار همراه با درد و یا سختی ، تب و لرز، تنگی نفس شدید یا علائمی شبیه سرماخوردگی مانند آبریزش یا گرفتگی بینی، سردرد به سراغتان آمد سریعا به پزشک مراجعه کنید .

ممکن است تعداد بسیار محدودی بهنگام مصرف این دارو دچار سرطان شوند . این امری نادر است اما در بیشتر موارد امکان بروز سرطان پوست وجود دارد . اگر قبلا دچار سزطان بوده اید این موضوع را با دکترتان درمیان بگذارید .

این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی مانند آنافیلاکسی، آنژیوادم (تورم) و خارش شدید شود . این واکنشات می تواند زندگی را تهدید کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد . اگر پس از مصرف دارو دچار جوش، کهیر یا تاول، خارش، گرفتگی صدا، قرمزی پوست، مشکلات تنفسی ، مشکل در بلع، و تورم در دست ها، صورت، دهان، گلو شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

اگر دچار تهوع ، کاهش اشتها، ضعف و خستگی غیر معمول ، استفراغ، درد شکم یا معده، زردی چشم یا پوست، کبودی ، ادرار تیره رنگ ، مدفوع کم رنگ شدید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید . این علائم می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی کبدی باشد .

بیماران زن: اگر بهنگام مصرف این دارو یا  پس از گذشت 8 هفته پس از مصرف آخرین دوز باردار شدید ، دکترتان را در جریان بگذارید  .
 هنگامیه با تزریق این دارو تحت درمان هستید و سپس مصرف آنرا متوقف می کنید ، بدون تایید دکتر هیچ واکسنی را نزنید . ممکن است مصرف این دارومقاومت بدن را کاهش دهد و احتمال ابتلا به عفونت نیز وجود دارد.

اطمینان حاصل کنید که دکتر خود را می داند که اگر از داروهای که تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن  مانند استروئید یا داروهای ضد سرطان استفاده می کنید ، به دکترتان اطلاع دهید . همچنین اگر برای پسوریازیس فتوتراپی (نور یا لیزر درمانی) انجام داده اید به دکترتان بگویید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

لرز
سرفه 
تب
خشونت صدا
کمر یا پهلودرد
دفع ادرار همراه با درد

عوارض غیر شایع

بدن درد 
خشکی و یا درد گلو
آبریزش بینی
تورم غدد گردن
مشکل در بلع
تغییر در صدا

عوارض نادر

درد بازو، کمر و فک
درد یا احساس ناراحتی در قفسه سینه
تنگی و یا احساس سنگینی در قفسه سینه
ضربان قلب سریع یا نامنظم
حالت تهوع
احساس درد و ناراحتی در بازوها، فک، کمر یا گردن
تنگی نفس
تعریق
استفراغ

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

درد، تورم، خونریزی و خارش در محل تزریق

عوارض غیرشایع

مشکلات حرکتی
سرگیجه
خارش پوست
درد مفاصل
درد عضلانی 
درد یا سفتی عضلانی
تورم مفاصل

عوارض نادر

سردرد

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان پسوریازیس پلاکی مزمنبیماری پوستی با پوسته های قرمز و سفیدآلفاسپتپسوریازیس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه