منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلمتوزوماب( داخل وریدی)

Alemtuzumab (Intravenous Route

دارو شناسی

آلمتوزوماب در درمان  بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS) استفاده می شود. این دارو MS را درمان نمی کند ، اما از برخی اثرات ناتوان کننده و تعداد حملات این بیماری می کاهد .

این دارو تنها تحت نظارت پزشک تجویز می شود و در اشکال زیر موجود است:

محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات تزریق آلمتوزوماب در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.
سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات تزریق آلمتوزوماب درسالمندان انجام نشده است، با این حال هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 

دوران بارداری


مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعاتی در زنان شیرده برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد . قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Measles Virus Vaccine, Live
  Mumps Virus Vaccine, Live
  Rotavirus Vaccine, Live
  Rubella Virus Vaccine, Live
  Smallpox Vaccine
  Varicella Virus Vaccine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

بیماری های خود ایمنی (به عنوان مثال، سندرم گیلن باره، کم خونی همولیتیک ، پانسیتوپنیا  pancytopenia))، آرتریت روماتوئید)
مشکلات خونریزی
بیماری های کلیوی
بیماری های ریوی (به عنوان مثال پنومونی)
بیماری تیروئید ؛ با احتیاط استفاده کنید. ممکن است مصرف این دارو این بیماری را تشدید کند.
ویروس اچ آی وی (HIV) در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
عفونت ؛ ممکن است مصرف این دارو توانایی بدن برای مقابله با عفونت را کاهش دهد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو باید توسط دکتر یا دیگر متخصصین آموزش دیده ، تزریق شود . این دارو باید در رگ ها تزریق شود .

این دارو معمولا برای 2 دوره درمانی تجویز می شود . در دوره اول این دارو به مدت 5 روز متوالی  مصرف می شود و در حدود 1 سال بعد برای دوره دوم درمان به مدت  3 روز متوالی  مصرف می شود. معمولا درمان در حدود 4 ساعت در روز طول می کشد.

قبل از شروع درمان با آلمتوزوماب دارویی را برای جلوگیری از واکنش های آلرژیک (به عنوان مثال، استروئیدها) استفاده کنید .

این دارو با یک دفترچه راهنما بهمراه است  . با دقت آنرا بخوانید و برطبق دستورات عمل نمایید . اگر درمورد مصرف دارو دچار ابهام شدید با دکتر معالج تماس بگیرید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو استفاده می کنید اگر از داروی کامپس( Campath) استفاده می کنید همزمان و با هم نیابد از این دارو استفاده کرد . 

این دارو ممکن است موجب نوعی واکنش نادر ولی جدی به نام واکنش تزریق شود. این واکنش می تواند زندگی را تهدید کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد . اگر بهنگام مصرف این دارو دچار سرفه، مشکل در بلع، سرگیجه، ضربان قلب سریع، مشکلات تنفسی، تنگی قفسه سینه، تورم صورت و دست ها، تب، لرز، خارش یا کهیر، سبکی سر یا غش شدید ، سریعا به پزشک مراجعه کنید .

این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان تیروئید، پوست یا غدد لنفاوی را افزایش می دهد. اگر  احساس کردید توده جدید و یا تورمی در گردنتان وجود دارد و دچارسرفه، گرفتگی صدا و یا تغییرات صدا، درد گردن و یا مشکلات تنفسی یا بلع شدید بلافاصله دکترتان را مطلع کنید .

این دارو ممکن است موجب اختلالات خود ایمنی از جمله ترومبوسیتوپنی ایمنی (ITP) شود. اگر دچار خون دماغ ، سرفه و یا تف همراه با خون، لکه های کوچک قرمز یا بنفش بر روی پوست و دوره های قاعدگی شدید و نامنظم شدید به پزشکتان مراجعه نمایید .

این دارو ممکن است موجب مشکل جدی کلیوی به نام بیماری غشای پایه ضد گلومرولی شود. به دکتر مراجعه کنید اگر متوجه خون در ادرار، سرفه خونین و تورم در پاها شدید .

مصرف آلمتوزوماب به طور موقت می تواند تعداد سلول های سفید خون را کاهش دهد و درنتیجه  ابتلا به عفونت افزایش دهد . همچنین ممکن است  تعداد پلاکت هایی را که برای لخته شدن خون لازم است را نیز کاهش دهد. در این صورت، باید اقدامات احتیاطی خاصی را ، به ویژه بهنگام کاهش پلاکت خون انجام داد ، از جمله  :

از معاشرت با افرادی که مبتلا به عفونت هستند ، اجتناب کنید . اگر دچار عفونت ، تب یا لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا پهلو درد ، و یا دفع ادرار همراه با درد شدید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید .

اگر متوجه هر گونه خونریزی و یا کبودی غیر معمول ، مدفوع قیری یا سیاه رنگ ، وجود خون در ادرار یا مدفوع و لکه های قرمز بر روی پوست شدید ، بلافاصله به دکتر مراجعه کنید .

بهنگام استفاده از مسواک نخ دندان، یا خلال دندان مراقب باشید . برای تمیز کردن دندانها و لثه ها به توصیه های دکتر ، دندانپزشک، یا پرستار گوش کنید . قبل از جراحی دندان با دندان پزشک مشورت کنید.

از تماس دست با چشم و یا لمس درون بینی خود خودداری کنید  مگر اینکه  دستهایتان را به دقت با آب و صابون شسته باشید  . 

بهنگام استفاده از اشیاء تیز مانند تیغ ، ناخن گیر و قیچی مراقب باشید.

از انجام ورزش و یا سایر فعالیت هایی که موجب کبودی یا آسیب دیدگی می شود ، اجتناب کنید .

این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت های در حال توسعه را افزایش دهد. بهنگام استفاده از این دارو از معاشرت با افراد بیمار اجتناب کنید  . دستان خود را بشویید. اگر قبل از استفاده از این دارو دچار عفونت شده اید ، این موضوع را با دکترتان در جریان بگذارید  . 

اگر زن هستند،  باید هر ساله غربالگری ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را برای جلوگیری از ابتلا به عفونت HPV دهانه رحم انجام دهید .

قبل از شروع این دارو نیاز به انجام تست پوستی سل (TB) می باشد. اگرتست پوستی سل در شما یا یکی از اعضای خانوادتان مثبت بود ، این موضوع را با پزشکتان در میان بگذارید .

از مصرف غذاهایی که ممکن است حاوی نوعی باکتری به نام لیستریا ،مانند شیر و محصولات لبنی غیر پاستوریزه ، گوشت ، غذاهای دریایی و یا مرغی که به خوبی پخته نشده است ، اجتناب کنید . 

اگر باردارید دکترتان را در جریان بگذارید . بهنگام استفاده از این دارو و به مدت 4 ماه پس از اتمام درمان از روش های موثر در کنترل بارداری استفاده کنید.

اگر دچار افزایش و یا کاهش وزن غیر قابل توضیح، یبوست، تپش و یا ضربان قلب نامنظم و سریع ، احساس سرما ، تورم چشم ها شدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید . این علائم ممکن است نشانه های مشکلات تیروئیدی باشد .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

مدفوع قیری و سیاه
دفع ادرار همراه با خون
لرز
سرفه 
اسهال
سرگیجه
غش یا سبکی سر بهنگام بلند شدن یا نشستن ناگهانی 
ضربان قلب سریع
تب
سردرد
خارش، کهیر یا بثورات جلدی
تهوع و استفراغ
دفع ادرار همراه با درد
رنگپریدگی پوست 
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
تعریق
تورم غدد
تنگی در قفسه سینه
مشکلات تنفسی همراه با انجام فعالیت
خونریزی و یا کبودی غیر معمول 
خستگی یا ضعف غیر معمول

عوارض غیر شایع

نفخ یا تورم صورت، دست ها، پاها
درد قفسه سینه
خشونت در صدا
کمر یا پهلو درد 
ضعف عضلانی
تپش یا ضربان قلب نامنظم
افزایش وزن سریع
لکه های قرمز یا بنفش بر روی پوست و در اندازه های مختلف  

عوارض نادر

قرمزی صورت و یا گردن
تورم پلک، صورت و لب 
تکه های سفید رنگ بر روی زبان، در دهان، و یا آلت تناسلی

عوارض ناشناخته 

کمر درد
کوری
تاری دید
ناراحتی در قفسه سینه
گیجی
تشنج
کاهش برون ده ادرار
کاهش دید
انبساط رگ گردن
خواب آلودگی
خستگی شدید
چشم درد
احساس ناراحتی
ناتوانی در حرکت بازوها و پاها
التهاب مفاصل
تنفس نامنظم
درد ، سفتی و تورم مفاصل
درد عضلانی 
بی حسی، درد، سوزش یا ضعف
تف همراه با خون
بی حسی ناگهانی و ضعف در بازوها و پاها
ورم صورت، انگشتان دست و پا

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

ترس یا عصبانیت
مشکل در خواب

عوارض غیر شایع

اسیدی شدن معده
آروغ زدن
درد استخوان
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن در دست و پا
سوزش معده
سوء هاضمه
فقدان یا کاهش توانایی
کاهش اشتها
زخم های سرد یا تاول بر روی لب ها، بینی، چشم و یا اندام تناسلی
ناراحتی یا درد معده
تورم یا التهاب دهان
کاهش وزن

عوارض نادر

خون دماغ
یبوست
احساس تغییر دمای بدن
خواب آلودگی
گرفتگی بینی 
لرزش
خون دماغ غیر قابل توضیح

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان  بیماری مولتیپل اسکلروزیس (MS)ام اسآلمتوزوماب
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه