منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلندرونات و کوله کلسیفرول (خوراکی)

Alendronate And Cholecalciferol (Oral Route

دارو شناسی

از ترکیب آلندرونات و کوله کلسیفرول در درمان پوکی استخوان (نازک شدن استخوان) در زنان پس از یائسگی استفاده می شود. این دارو همچنین به منظور افزایش توده استخوان در مردانی که دچار پوکی استخوان هستند ، استفاده می شود .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

استفاده از آلندرونات و کوله کلسیفرول در کودکان نشان داده نشده است .

سالمندان

مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده آلندرونات و کوله کلسیفرول  بر روی سالمندان نشان نداده است. دراین بیماران  با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوء نشان داده اند، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است . 

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات کافی در مورد استفاده از این دارو در دوران شیردهی و تهدید نوزاد وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است قبل از استفاده این دارو به هنگام شیردهی خطرات مربوط به مصرف  این دارو در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

Dairy Food

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

 • کم خونی
 • مشکلات لخته شدن خون 
 • سرطان
 • مشکلات دندانی 
 • درمان های دندانپزشکی (به عنوان مثال، کاشت دندان، کشیدن دندان) 
 • عفونت
 • بهداشت ضعیف دهان و دندان
 • جراحی (به عنوان مثال، جراحی دندان) ممکن است خطر مشکلات شدید فک را افزایش دهد.
 • مشکلات مری (لوله ی از حلق به معده ) به عنوان مثال، آشالازی، تنگی
 • هیپوکلسمی (کلسیم کم در خون) 
 • ناتوانی در ایستادن یا نشستن راست به مدت حداقل 30 دقیقه 
 • مشکلات کلیوی شدید 
 • مشکل در بلع، باید در بیماران با این شرایط  نبایداستفاده  شود.
 • مشکلات معده یا روده (به عنوان مثال، مری، دوازدهه، التهاب معده، سوزش سر دل، التهاب یا زخم مری)با احتیاط مصرف شود ،آلندرونات ممکن است این شرایط را بدتر کند.
 • مشکلات خونی یا مغز استخوان  (به عنوان مثال، لوسمی، لنفوم، سارکوئیدوز)  با احتیاط مصرف شود . ممکن است باعث تغییراتی در ویتامین D شود.
 • کمبود ویتامین D  ،  قبل از استفاده از این دارو باید در ابتدا این بیماری درمان شود.
   

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

دارو را با معده خالی مصرف نمایید.دارو را باید در اسرع وقت و حداقل 30 دقیقه قبل ازمصرف هر گونه مواد غذایی، آشامیدنی، یا داروهای دیگر استفاده نمایید. مواد غذایی و نوشیدنی (به عنوان مثال، آب معدنی، قهوه، چای و یا آب) مقدار آلندرونات جذب شده توسط بدن را کاهش میدهد.  داروها مانند آنتی اسیدها، کلسیم، و یا مکمل های ویتامین نیز جذب آلندرونات کاهش می دهد.

قرص را کاملا  با یک لیوان پر آب ببلعید.از مکیدن یا جویدن قرص اجتناب کنید زیرا ممکن است باعث سوزش گلو شود.

حداقل 30 دقیقه پس از مصرف آلندرونات و قبل از خوردن اولین مواد غذایی در روز دراز نکشید. این کمک خواهد کرد که آلندرونات سریعتربه معده تان برسد. همچنین از تحریک مری شما  جلوگیری خواهد کرد.

این مهم است که شما از یک رژیم غذایی خوب و متعادل  با مقادیر کافی از کلسیم و ویتامین D موجود در شیر و یا محصولات لبنی دیگر استفاده نمایید. با این حال، در عرض 30 دقیقه یا بیشتر پس از مصرف آلندرونات هر گونه مواد غذایی، نوشابه، یا مکمل های کلسیم استفاده نکنید. با انجام این کار ممکن است این دارو از به درستی اثر نکند.

مصرف دارو را طبق  دستور اعمل دکتر خود دنبال کنید. اگر این کار را انجام ندهید ممکن است این دارو تاثیر نداشته باشد. بطور ناگهانی و بدون درخواست دکتر مصرف دارو را قطع نکنید.

اگر بیش از حد از مشروبات الکلی و یا سیگار مصرف میکنید و یا اگر تحمل انجام تمرینات ورزشی را ندارید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید . دکتر ممکن است در تنظیم دارو تصمیم گیری دیگری اتخاذ کند .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (قرص):
برای درمان پوکی استخوان پس از یائسگی:
بزرگسالان : یک قرص یک بار در هفته حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدن مایعات . هر قرص حاوی 70 میلی گرم آلندرونات و 2800 واحد بین المللی ویتامین D3، یا 70 میلی گرم آلندرونات و 5600 واحد بین المللی ویتامین D3.
کودکان : استفاده از این دارو توصیه نمی شود.


برای درمان پوکی استخوان در مردان:
بزرگسالان : یک قرص یک بار در هفته حداقل 30 دقیقه قبل از غذا و یا نوشیدن مایعات . یک قرص شامل 70 میلی گرم آلندرونات و 2800 واحد بین المللی ویتامین D3، یا 70 میلی گرم آلندرونات و 5600 واحد بین المللی ویتامین D3.
کودکان : استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی


مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.این دارو می تواند مری را تحریک کند. اگر فکر می کنید با شروع این دارو موجب آسیب به مری می شود، مصرف این دارو را قطع نموده وبا دکتر خود تماس بگیرید. برخی از علائم آسیب به مری؛ سوزش سر دل ،درد در هنگام بلع، درد در مرکز قفسه سینه ، مشکل در بلع، یا احساس گیر کردن مواد غذایی در راه معده.

مصرف آلندرونات را در صورت مراجعه به پزشک اطلاع دهید . اگر به هنگام مصرف آلندرونات،به دندانپزشک مراجعه کردید ممکن است شانس یک مشکل شدید با فک  افزایش یابد.

دکتر خود را در مورد مشکلات پزشکی جدید، به خصوص با دندان یا فک خود مطلع نمایید. اگر به هنگام استفاده از این دارو دچار درد استخوان شدید، مفصل، و یا درد عضلانی شدید به دکتر اطلاع دهید.

این دارو می تواند مقدار کلسیم در خون خود را کاهش دهد.اگر دچارهر علائمی از کاهش سطوح کلسیم، مانند اسپاسم های عضلانی، کشش ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و پا، و یا لب شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است خطر ابتلا به شکستگی های استخوان ران را افزایش دهد. این ممکن است بیشتر در بین کسانیکه برای مدت زمان طولانی از این دارو استفاده می کنند، رایج باشد.اگر دچار درد در ران، کشاله ران  و یا باسن شدید به دکتر خود اطلاع دهید.

قبل از مشورت با دکتر از داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض غیرشایع

درد ، سوزش یا ناراحتی قفسه سینه
عدم وجود بلع
سوزش معده
درد عضلات یا استخوان 
درد در بلع
استفراغ همراه با خون
 
عوارض نادر

درد شکم یا معده 
تاول یا شل شدن پوست
ورم صورت، بازوها، دست، پایین پاها
لرز
گیجی
تشنج
سرفه
اسهال
مشکلات  تنفسی
تب
نامنظم بودن ضربان قلب
خارش
درد مفاصل
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
تغییرات خلق و خوی یا روانی 
گرفتگی عضلانی در دستها، بازوها، پاها، ساق، و یا صورت
بی حسی و سوزن سوزن شدن در اطراف دهان، نوک انگشتان، یا پا
افزایش وزن سریع
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
قرمزی یا تحریک چشم
تنگی نفس
گلو درد
زخم  و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
تورم گردن
لرزش
خستگی یا ضعف غیر معمول
افزایش و یا کاهش وزن غیر عادی 
استفراغ

عوارض ناشناخته

سوزش و یا درد در بالای معده 
مشکلات حرکتی
احساس سنگینی فک
شل شدن دندان
از دست دادن اشتها
درد عضلانی
درد یا سفتی عضلانی 
درد یا سوزش در گلو
درد، تورم، و یا بی حسی در دهان یا فک
درد شدید عضلات، استخوان، مفاصل،
نفخ  ، سوزش، درد معده
تورم مفاصل
کاهش وزن
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیر شایع 

اسیدی شدن  معده 
آروغ زدن
یبوست
هوای اضافی و یا گاز در معده یا روده
احساس پری
سردرد
سوء هاضمه
فشار در معده
ناراحتی یا درد معده
تورم ناحیه شکم یا معده

عوارض نادر

تاری دید و یا تغییر در بینایی
کاهش دید
چشم درد
قرمزی چشم
حساسیت چشم
گرگرفتگی و یا قرمزی پوست
افزایش اشک چشم
راش
قرمزی چشم
حساسیت چشم به نور
درد شدید چشم
گرمی غیر عادی پوست

عوارض ناشناخته

سرگیجه یا سبکی سر
احساس چرخش محیط اطراف
احساس درد یا ضعف عمومی
ریزش مو
کهیر یا تاول
فقدان یا از دست دادن قدرت
احساس چرخش
نازک شدن مو
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آلندرونات و کوله کلسیفرولداروی استخوان سازدرمان پوکی استخوانپوکی استخوان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه