منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آلفوزوسین

Alfuzosin

دارو شناسی


آلفوزوسین برای درمان علائم و نشانه های بزرگی پروستات تجویز میشود.غده پروستات با بالا رفتن سن مردان بزرگتر میشود.این غده ذر ابتدای مجاری ادراری در لگن قرار دارد. با بزرگی غده پروستات ممکن است عضلات خاصی تنگ شده و بر سر راه لوله تخلیه ادرار قرار گیرد واین امر میتواند باعث بروز مشکلاتی در دفع ادرار مانند تکرر ادرار یا احساس ناتوانی در تخلیه ادرار شود.با مصرف آلفوزوسین ماهیچه ها در پروستات منقبض شده وتا مانعی برای دفع ادرا ر وجود نداشته باشد. مصرف آلفوزوسین باعث افزایش جریان ادرار یا کاهش علائم این بیماری میشود. آلفوزوسین پروستات را کوچک نمیکند.در صورت بزرگ شدن غده پروستات عمل جراح نیاز می باشد.این دارو فقط برا ی آقایان تجویزمیشود، به طور معمول برای زنان یا کودکان تجویز نمیشود.
 این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص رهش پیوسته
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آلفوزوسین بر روی کودکان،در رابطه با استفاده از این دارو برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیر معکوس در دوران بارداری دارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعاتی در مورد استفاده  این دارو در دوران شیردهی حاصل نشده است. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Amifampridine
Atazanavir
Bepridil
Boceprevir
Cisapride
Clarithromycin
Cobicistat
Darunavir
Dronedarone
Fluconazole
Fosamprenavir
Idelalisib
Indinavir
Itraconazole
Ketoconazole
Lopinavir
Mesoridazine
Nelfinavir
Pimozide
Piperaquine
Posaconazole
Ritonavir
Saquinavir
Sparfloxacin
Telaprevir
Telithromycin
Terfenadine
Thioridazine
Tipranavir
Ziprasidone

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.

Amitriptyline
Amoxapine
Anagrelide
Apomorphine
Aripiprazole
Arsenic Trioxide
Asenapine
Astemizole
Azithromycin
Bedaquiline
Buserelin
Chloroquine
Chlorpromazine
Ciprofloxacin
Citalopram
Clomipramine
Clozapine
Crizotinib
Dabrafenib
Dasatinib
Degarelix
Delamanid
Desipramine
Deslorelin
Disopyramide
Dofetilide
Dolasetron
Domperidone
Donepezil
Droperidol
Escitalopram
Fingolimod
Flecainide
Fluoxetine
Gatifloxacin
Gemifloxacin
Gonadorelin
Goserelin
Granisetron
Halofantrine
Haloperidol
Histrelin
Hydroxychloroquine
Ibutilide
Iloperidone
Imipramine
Ivabradine
Lapatinib
Leuprolide
Levofloxacin
Lumefantrine
Mefloquine
Metronidazole
Moxifloxacin
Nafarelin
Nilotinib
Norfloxacin
Nortriptyline
Ofloxacin
Ondansetron
Paliperidone
Panobinostat
Pasireotide
Pazopanib
Perflutren Lipid Microsphere
Procainamide
Prochlorperazine
Promethazine
Propafenone
Protriptyline
Quetiapine
Quinidine
Quinine
Ranolazine
Salmeterol
Sevoflurane
Sodium Phosphate
Sodium Phosphate, Dibasic
Sodium Phosphate, Monobasic
Solifenacin
Sorafenib
Sunitinib
Tacrolimus
Tadalafil
Telavancin
Tetrabenazine
Tizanidine
Toremifene
Trazodone
Trifluoperazine
Trimipramine
Triptorelin
Vandetanib
Vemurafenib
Vinflunine
Acebutolol
Alprenolol
Atenolol
Betaxolol
Bevantolol
Bisoprolol
Bucindolol
Carteolol
Carvedilol
Celiprolol
Dilevalol
Diltiazem
Esmolol
Labetalol
Levobunolol
Mepindolol
Metipranolol
Metoprolol
Nadolol
Nebivolol
Oxprenolol
Penbutolol
Pindolol
Propranolol
Sildenafil
Sotalol
Talinolol
Tertatolol
Timolol
Vardenafil

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
آنژین (درد شدید قفسه سینه)
مشکلات یا سابقه ریتم قلبی(مادرزادی ،اکتسابی)
بیماری های کلیوی
بیماری های کبدی غیر مزمن(بااحتیاط مصرف شود،ممکن است با مصرف این دارو اوضاع وخیمتر شود)
بیماری های کبدی مزمن(در چنین وضعیتی نباید از این دارو استفاده نمود)
جراحی آب مروارید(اگر در حال حاضراز این دارو استفاده میکنید یا اخیرا شروع به مصرف این دارو نموده اید به هنگام عمل آب مروارید چشم پزشک را در جریان استفاده از این دارو بگذارید زیرا ممکن عارضه ای به نام سندرم آریس فلاپی  (Floppy Iris Syndrome )داخل چشمی رخ دهد.
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو را به همراه غذا ودر یک زمان معین میل نمائید.
قرص پیوسته رهش را ببلعید.
از خرد کردن ویا جویدن قرص بپرهیزید.
بروشور دارو را به دقت مطالعه نمایید و در بروز سئوال با دکتر تماس حاصل نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی(قرص پیوسته رهش)
هایپرپلازی خوش خیم پروستاتbenign prostatic hyperplasia (BPH))
بزرگسالان:10میلی گرم یکبار در روز
کودکان:مصرف این دارو پیشنهاد می شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
در مدت درمان با این دارو ممکن است با واکنش های جدی روبرو شوید . بلافاصله بعد از مشاهده این علائم: درد قفسه سینه ،ضربان تند و نامنظم ،احساس خفگی در ناحیه قفسه سینهمصرف دارو را قطع نمایید و بلافاصله با پزشک معالج خود تماس بگیرید.
اگر از داروهایی مانند کتوکونازول(ketoconazole) ،ایتراکونازول(ketoconazole) و ریتوناویر(ritonavir) استفاده مینمایید به طور همزمان از مصرف آلفوزوسین اجتناب نمایید.
.ممکن است با مصرف این دارومخصوصا بهنگام بلند شدن از زمین یا ایستادن ، گیجی وغش رخ دهد. پس از بوجود آمدن این حالت بلافاصله دراز بکشید تا مانع غش کردن شود سپس برای چندین دقیقه نشسته و بعد بایستید تا مانع سر گیجه  شود.
در صورت مصرف این دارو پزشک خودرا از این مسئله مطلع نمایید،مصرف این دارو ممکن است تاثیراتی را در نتیجه آزمایش آنتی ژن پروستات به همراه داشته باشد.
بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد.از خوردن داروهای دیگر همزمان با مصرف این دارو پرهیز نمایید ،مگردر صورت مشورت و صحبت با پزشک خود. بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف آلبوترول از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
عوارض نادر
درد قفسه سینه
لرزش
عرق سرد
سرگیجه
غش به هنگام ایستادن و نشستن
نامظمی ضربان قلب
تپش سریع قلب
نعوظ درد ناک وبلندمدت
عوارض ناشناخته
درد کمر، بازو، فک
تهوع
تورم
تعریق
سنگینی یا انقباض قفسه سینه
ناراحتی قفسه سینه
به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. اما پس از گذشت چندین روز این دارو با بدن شما  سازگار می شود.در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید:
عوارض شایع
گیجی
 عوارض غیرشایع
بدن درد 
سرفه 
غفونت گوش
تهوع
تعریق
خشکی یا زخم گلو
افزایش میل جنسی
سرفه همراه با خلط
مشکل در دفع مدفوع
عفونت بینی
دل درد
ترش یا اسیدی شدن معده
تب
گرفتگی صدا
ناتوانی در کنترل نعوظ
درد یا حساسیت در اطراف چشک و گونه
عطسه
از دست دادن تمایلات جنسی
خس خس
تغییر در صدا
تورم غدد گردن
عوارض ناشناخته
اسهال
احساس گرگرفتگی
خارش پوست
قرمزی پوست
قرمزی صورت ،بازو ، گردن و قفسه سینه
کهیر یا جوش
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان علائم و نشانه های بزرگی پروستاتدرمان مجاری ادراری
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه