منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آملودیپین

Amlodipine(oral rout)

دارو شناسی

 فشار خون بالا به حجم کار  قلب و عروق می افزاید. اگر فشار خون  برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، قلب و عروق ممکن است به درستی عمل نکنند. این می تواند به رگ های خونی مغز، قلب، و کلیه ها آسیب برساند، و در نتیجه  منجربه سکته مغزی، نارسایی قلبی، و یا نارسایی کلیه شود. فشار خون بالا نیز ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش دهد.اگر فشار خون کنترل شود ممکن است به احتمال زیاد این مشکلات کمتر رخ دهد.
آملودیپین مسدود کننده کانال کلسیم است. این حرکت کلسیم در سلول  قلب و رگ های خونی تاثیر می گذارد. در نتیجه، آملودیپین رگ خونی را باز نموده و فراورده خون و اکسیژن را به قلب را افزایش می دهد.

این دارو فقط با نسخه دکتر و اشکال زیر موجود است:

قرص

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات آملودیپین  برای درمان فشار خون بالا در کودکان کمتر از 6 سال انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
 مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است . با این حال،درافراد مسن با بیماری کلیه، کبد، و یا مشکلات قلبی مربوط به سن، با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام تغذیه با شیر مادرباید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Amiodarone
Atazanavir
Ceritinib
Clarithromycin
Clopidogrel
Conivaptan
Cyclosporine
Dabrafenib
Dantrolene
Domperidone
Droperidol
Eliglustat
Fentanyl
Idelalisib
Lacosamide
Nilotinib
Piperaquine
Simvastatin
Tacrolimus
Tegafur
Telaprevir
Indinavir

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
آنژین صدری (درد قفسه سینه)
حمله قلبی حاد
بیماری قلب یا رگ های خونی (به عنوان مثال، بیماری عروق کرونر) 
افت فشار خون (فشار خون پایین) با احتیاط استفاده کنید. ممکن است، شرایط را بدتر کند.
بیماری های قلبی یا سایر مشکلات قلبی (به عنوان مثال، تنگی آئورت) با احتیاط استفده کنید. بیماری کبدی با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته  دارو از بدن افزایش یابد.

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
برای بیمارانی که از این دارو برای درمان فشار خون بالا استفاده میکنند:
علاوه بر استفاده از این دارو، برای درمان فشار خون باید وزن خود را کنترل نموده و تغییراتی در نوع غذاهایی که می خورید، به ویژه غذاهای پر سدیم (نمک) انجام دهید.  اگر برای‌ كاهش‌ فشار خون کارودیلول‌ مصرف‌ می‌كنید، مصرف‌ سدیم (نمك‌( را باید محدود كنید. از پزشكتان‌ درخواست‌ كنید دستوارات‌ تغذیه‌ای‌ در اختیارتان‌ بگذارد یا شما را به‌ یك‌ متخصص‌ تغذیه‌ معرفی‌ كند.
خیلی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، به علائم این بیماری توجه نمی کنند. در حقیقت این بیماران احساس طبیعی دارند. مهم است که به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشد. اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند باعث مشکلات جدی از قبیل نارسایی قلبی، بیماری عروق خونی، سکته مغزی، یا بیماری کلیوی شود.
به خاطر داشته باشید این دارو درمان قطعی محسوب نمی شود اما باعث کنترل فشار خون می شود. اگر مایل به کاهش و ثبات فشار خون هستید باید مطلبق دستور پزشک عمل نمایید.
این دارو با اطلاعاتی برای بیمار بهمراه است. بادقت دستورالعمل درج شده را بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید. دقت دنبال کنید. اگر سوالی داشتید ازدکتر خود بپرسید
شما می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف نمایید.این دارو در یک زمان مشخص در هر روزاستفاده نماییید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای آنژین صدری (درد قفسه سینه):
بزرگسالان: 5 تا 10 میلی گرم یک بار در روز.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
برای فشار خون بالا:
بزرگسالان: در ابتدا، 2.5 تا 5 میلی گرم یک بار در روز. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز تنظیم کند. با این حال، میزان مصرف معمولا بیش از 10 میلی گرم یک بار در روز نیست.
کودکان6 تا 17 سال: 2.5 تا 5 میلی گرم یک بار در روز.
در کودکان کمتر از 6 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. اگر ورزش کنید یا اگر هوا بیش از حد گرم باشد ممکن است سرگیجه، سبکی سر، غش رخ دهد. عرق شدید می تواند باعث از دست دادن بیش از حد آب بدن شود و در نتیجه منجر به افت فشار خون شود. 
معمولا درد قفسه سینه ناشی از ورزش یا فعالیت بدنی با مصرف این دارو کاهش می یابد.برای جلوگیری از مشکلات پزشکی و انجام فعالیت های پزشکی با دکتر خود صحبت کنید .
پس از مصرف این دارو ممکن است برای مدت کوتاهی دچار سردرد  شوید.اگر این اثر ادامه دار بود، و یا اگر شدیدتر شد، به دکتر مراجعه کنید.
در بعضی از بیماران با شروع مصرف این دارو ممکن است حساسیت ، تورم یا خونریزی از لثه  ظاهر شود.برای جلوگیری از این مشکلات با دقت از مسواک و نخ دندان استفاده نمایید . اگر هر گونه سوالی در مورد چگونگی مراقبت از دندان ها و لثه خود داشتید و یا اگرمتوجه هر گونه حساسیت ، تورم یا خونریزی از لثه ها شدید به دکتر مراجعه نمایید.
بدون مشورت با دکتر خود مصرف این دارو را قطع ننمایید.ممکن است پزشکتان بخواهد قبل از توقف دارو به طور کامل به تدریج مقدار مصرف  را کاهش دهد. توقف دارو به طور ناگهانی     می تواند شرایط را وخیمتر سازد که این می تواند خطرناک باشد. 
قبل از مشورت با پزشک خود از داروهای دیگر استفاده نکنید که این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه ،داروها و مکمل های گیاهی و یا ویتامین می شود.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
تورم مچ پا یا پا
عوارض غیرشایع
سرگیجه
ضربان قلب سریع، نامنظم
احساس گرما
قرمزی پوست صورت، گردن، بازوها، و گاهی اوقات، قسمت بالای قفسه سینه
تنگی نفس
تنگی در قفسه سینه
خس خس
عوارض نادر
مدفوع قیری سیاه و سفید
خونریزی لثه
تاول پوستی، یا شل شدن پوست
خون در ادرار یا مدفوع
تاری دید
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
لرز
پوست سرد و مرطوب
عرق سرد
گیجی
ادرار زرد تیره
سرفه کردن
اسهال
گشادی رگ گردن 
سرگیجه یا سبکی سر هنگام بلند شدن  و یا نشستن
ضربان قلب اضافی
خستگی شدید
غش
تب
خارش پوست
درد مفاصل و عضلات
 تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
بی حسی و سوزن سوزن شدن صورت، انگشتان دست، انگشتان پا 
درد در بازوها، پاها، یا کمر، به خصوص درد در پاشنه پا
دفع ادرار کردن همراه با درد و مشکل
لکه های قرمز یا بنفش بر روی پوست
 تحریک چشم
قرمزی پوست صورت، گردن، بازوها، و گاهی اوقات، قسمت بالای قفسه سینه
قرمزی، درد یا خارش پوست
لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
ضربان قلب کند یا نامنظم
گلو درد
زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
زخم، یا تاول
عرق کردن ناگهانی
تعریق
تورم صورت، انگشتان دست، پا
تورم غدد
لرزش یا تکان دادن دست یا پا
عدم تعادل
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
ضعف در بازوها، دست ها، پاها
افزایش وزن
عوارض ناشناخته
درد شکم یا معده
مدفوع  خاکستری
اسهال
سردرد
از دست دادن اشتها
حالت تهوع
راش
بوی نفس های ناخوشایند
استفراغ خونی
چشمان  و یا پوست زرد 
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض غیرشایع 
اسیدی شدن معده
آروغ زدن
سوزش معده
سوء هاضمه
فقدان یا از دست دادن قدرت
گرفتگی عضلانی
خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
ناراحتی معده
عوارض نادر
اختلال خواب
اضطراب
کمر درد
خونریزی لثه
تاول، پوسته پوسته شدن، سوزش، خارش، یا قرمزی پوست
نفخ
خون دماغ
سوزش در قفسه سینه و معده
سوزش در هنگام ادرار
سوزش، خشکی و یا خارش چشم
تغییر در رنگ پوست 
تغییر در حس بویایی
تغییر در طعم 
تغییر در بینایی
یبوست
ادامه زنگ یا وزوز یا دیگر سر و صدا های غیر قابل توضیح در گوش
 خشکی و یا پوسته پوسته پوست
کاهش عملکرد یا تمایل جنسی
افسردگی
دوبینی
خشکی دهان
خشکی پوست
هوای اضافی و یا گاز در معده یا روده
چشم درد
احساس سردی غیرعادی
پوست خشک
بوی نفس میوه مانند
ریزش مو و یا نازک شدن مو
سردرد، شدید و ضرباندار
از دست دادن شنوایی
تنفس عمیق و سریع
افزایش اشتها
افزایش گرسنگی
افزایش تعریق
افزایش تشنگی
افزایش نیاز به دفع ادرار در طول شب
افزایش ادرار
کج خلقی
التهاب در دهان
فقدان احساس 
مدفوع شل
از دست دادن حافظه
درد  یا سفتی عضلانی
ضعف عضلانی
عصبانیت
درد
درد در معده، پهلو و یا شکم
قرمزی و تورم لثه ها
قرمزی، درد یا تورم چشم، پلک، و یا پوشش داخلی پلک
بی قراری
آبریزش بینی
دو بینی
احساس چرخش
حس جدا شدن از خود و یا بدن
لرزش
لرز
بیخوابی
عطسه
گرفتگی بینی
تعریق
تورم مفاصل
حساسیت  در ناحیه معده
تشنگی
مشکل خواب
کاهش وزن بدون علت
عدم تعادل، لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا هماهنگی
بیدار شدن از خواب برا دفع ادرار 
کاهش وزن
عوارض ناشناخته
تورم سینه یا پستان درد در هر دو گروه زنان و مردان
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان آنژین صدریدرد قفسه سینهفشار خون بالا
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه