منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آموکسی سیلین

AMOXICILIN

دارو شناسی


آموکسی‌سیلین یکی از آنتی‌بیوتیک‌های خانواده پنی‌سیلین است که به صورت کپسول تولید می‌شود.
این دارو باعث تخریب یا توقف رشد بعضی از باکتری‌ها می‌شود و برای درمان چند ‌‌نوع بیماری عفونی تجویز می‌شود،  از این دارو در درمان بسیاری از عفونت‌ها مانند عفونت گوش میانی، سینوزیت، گلودرد استرپتوکوکی، پنومونی، درمان عفونت‌های پوستی، عفونت‌های مجرای ادراری، بیماری لایم و عفونت‌های کلامیدیایی استفاده می‌شود. همچنین از آموکسی سیلین برای پیشگیری از اندوکاردیت قبل از دستکاری‌های دندانپزشکی (بطور مثال جراحی یا کشیدن دندان) در افراد مستعد (مانند افراد مبتلا به نارسایی دریچه‌های قلبی)، جلوگیری از عفونت پنوموکوکی در افراد بدون طحال، پیشگیری و درمان سیاه زخم نیز استفاده می‌شود. آموکسی سیلین بر بسیاری از باکتریهای گرم مثبت و گرم منفی‌ها مؤثر است. باکتری‌های گرم مثبت حساس شامل استرپتوکوک‌ها،    پنوموکک، انتروکک فکالیس و گونه‌های استافیلوکوک غیرتولیدکننده بتالاکتاماز است. باکتری‌های گرم منفی حساس شامل هموفیلوس آنفولانزا، نایسریا مننژیتیدیس، نایسریا گونوره‌آ، اشریشیا کلی، پروتئوس میرابیلیس و سالمونلا می‌باشند.
این دارو برای درمان جوش های چرک دار نیز موثر است. اما به طور کلی تاثیری در درمان سرماخوردگی، آنفلوآنزا و دیگر بیماری‌های ویروسی ندارد. 
داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
پودر محلول درآب
قرص جویدنی
کپسول
قرص
قرص پیوسته رهش
سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آموکسی‌سیلین بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای نوزادان تازه به دنیا آمده ونوزادان 3ماه و بزرگتر در صورت بوجود آمدن عفونتهای کیوی مقدار کمی مورد نیاز است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده آموکسی‌سیلین بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ،مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیری برجنین در دوران بارداری ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.
Bupropion
Chlortetracycline
Demeclocycline
Donepezil
Doxycycline
Lymecycline
Meclocycline
Methacycline
Methotrexate
Minocycline
Oxytetracycline
Rolitetracycline
Tetracycline
Venlafaxine
Warfarin
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Acenocoumarol
Khat
Probenecid
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.   در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
حساسیت به آنتی بیوتیک ها ی پنی سیلین و سفالوسپورین مانند:سفالکور ،سفادروکسی ،سفالکسین ،سفتین
مونونوکلئوز (عفونت ویروسی)
بیماری کلیوی حاد
فنیل کتونوریا
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. 
بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید .
قبل از مصرف این دارو شیشه را به خوبی تکان دهید. 
میزان مصرف دارو را توسط قاشق ،سرنگ وقطره چکان داخل جعبه اندازه گیری نمایید.
دارو را میتوان با شکم خالی ویا بعد از غذا میل نمایید.
اگر بعد از مصرف ناچیزی از دارو بهتر شدید، دارو را تا زمان درمان کامل استفاده نمایید. اگرسریعا از خوردن دارو سرباز بزنید ممکن است عفونت ها برطرف نشود. 

میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی(قرص ،کپسول وپودر محلول در آب)
برای درمان عفوننتهای باکتریایی:
بزرگسالان ،نوجوانان و کودکان وبیش از40کیلو گرم:250تا 40 میلی گرم هر 8 ساعت یکبار یا 500تا875 میلی گرم هر12 ساعت یکبار
کودکان ونوزادان بیش از 3 ماه با وزن کمتر از 40 کیلوگرم: میزان مصرف دارو باید توسط دکتر و بر اساس وزن بیمار معین گردد، به ازای هر یک کیلو گرم وزن بدن20تا40 میلی گرم در روز، هر 8ساعت یکبار
کودکان 3 ماه یا کوچکتر: میزان مصرف دارو باید توسط دکتر و بر اساس وزن بیمار معین گردد، به ازای هر یک کیلو گرم وزن بدن30میلی گرم،هر 12ساعت یکبار
برای درمان سوزاک:
بزرگسالان ،نوجوانان و کودکان وبیش از40کیلو گرم: 3 گرم به صورت تک دوز 
کودکان 2سال یا بزرگتربا وزن کمتر از 40کیلوگرم: میزان مصرف دارو باید توسط دکتر و بر اساس وزن بیمار معین گردد، به ازای هر یک کیلو گرم وزن بدن50میلی گرم
کودکان زیر2سال: مصرف دارو پیشنهاد نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو نیز ممکن است باعث بروز حساسیت شدید به نام آنافیلاکسیس شود. اگر چه بروز این بیماری نادر است ،اما اغلب در بیمارانی که به طور همزمان با این دارو آسپرین مصرف میکنند ،دیده میشود.بعد از مصرف این دارو ودر صورت مشاهده حسایت پوستی ، خارش ، تنگی نفس ، اختلال در تنفس ، مشکل در هضم ، تورم دست،پا ،صورت ،دهان ،گلو سریعا به دکتر مراجعه نمایید.
آموکسی سیلین ممکن است باعث اسهال شود و امکان دارد 2 ماه یا بیش تر بعد از توقف دارو به طول بیانجامد.قبل از مشورت با دکتر از هیچ گونه داروی ضد اسهال استفاده نکنید که با مصرف این داروها ممکن است اوضاع وخیمتر یا طولانی تر شود.
قبل از انجام هر گونه آزمایش پزشک معالج خود را از مصرف آموکسی سیلین مطلع سازید زیرا ممکن است اثر این دارو در جواب آزمایش تداخل ایجاد کند.
 مصرف این دارو در برخی بیماران موجب تغییر رنگ در دندان ها میشود و ممکن است رنگ دندان قهوه ای ،زرد یا طوسی شود برای پیشگیری از این عوارض بهتر است به طور منظم از مسواک و یا نخ دندان استفاده نمایید.
به هنگام مصرف این دارو ممکن است قرصهای ضد بارداری اثر خود را از دست بدهند ، برای جلوگیری ازاین بارداری باید از روشهای دیگری همزمان با مصرف قرص ضد بارداری استفاده شود. بدون مشورت با پزشک همزمان با مصرف آموکسی سیلین از داروهای دیگر استفاده ننمایید که این شامل داروهایی با نسخه یا بدون نسخه پزشک،ویتامین ها و مکمل های گیاهی میباشد.
  
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض ناشناخته
گرفتگی بینی
بروز مشکل در صدا
قرمز شدن پوست، به ویژه اطراف گوش ها
آب ریزش بینی
نفس های کوتاه
عطسه
گلودرد
تورم چشم ها، صورت، یا داخل بینی
تورم، دردناک شدن و حساسیت غدد لنفاوی واقع در گردن، زیر بغل و کشاله های ران
غدد متورم و حساس در گردن
تنگی قفسه ی سینه
تغییر در صدا
خس خس
درد بدن
لرز
سرفه
بروز مشکل در تنفس یا بلع
احتقان گوش
سردرد
کهیر
گرفتگی صدا
خارش، به ویژه در دست ها و پاها
درد مفاصل و عضلات 
تورم پلک ها، لب ها، صورت، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام جنسی
کم شدن اشتها
گرفتگی یا درد عضلات
تهوع
بروز لکه های قرمز روی صورت 
التهاب و ورم در پلک ها، اطراف چشم ها، صورت، لب ها یا زبان 
جوش زدن 
چشم های قرمز و حساس
تشنج 
احساس سوزن سوزن شدن در بدن 
لرزش و عدم تعادل در هنگام پیاده روی 
لکنت زبان 
بروز زخم یا لکه های سفید در دهان یا روی لب ها 
گرفتگی گردن 
بی حسی ناگهانی و ضعف در پاها و بازوها 
تورم غدد لنفاوی
بوی ناخوشایند دهان 
لرزش و عدم تعادل و هماهنگی بین عضلات 
خونریزی و یا کبودی غیرمعمول 
خون بالا آوردن 
زرد شدن پوست و چشم ها
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید:
عوارض غیر شایع
تغییر میزان خونریزی در هر ماه 
بروز تغییر در قاعدگی
کم شدن قدرت 
احساس گرما و بروز حساسیت 
توقف غیرمعمول خونریزی قاعدگی 
تغییر رنگ در بینایی
تغییر در چشایی
جمع شدن خون در زیر پوست 
بروز کبودی های تیره 
مشکل بینایی در شب
بروز مشکل در حرکت 
گیجی یا سبک شدن سر 
افزایش حساسیت چشم ها به نور خورشید
از دست دادن حس چشایی 
لرزش یا سفت شدگی عضلات 
احساس سرگیجه و عدم ثبات 
بی خوابی 
اختلالات خواب 
ورم 
موارد زیر عوارض ناشناخته محسوب می شوند:
خونریزی
 تاول 
سوزش
 سرما
 تغییر رنگ پوست
احساس فشار 
کهیر
عفونت 
التهاب
خارش، بی حسی، درد، التهاب و قرمزی پوست
سوزن سوزن شدن
درد، قرمزی، تورم و یا تاول در محل تزریق 
کاهش وزن 
درد بازوها
خونریزی های بین عادت ماهانه در خانم ها
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت‌های پوستیدرمان عفونت‌های مجرای ادراریدرمان عفونت گوش میانیپیشگیری از اندوکاردیت درمان جوش های چرک دار
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه