منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

دالفام پریدین

Ampyra

دارو شناسی


دالفام پریدین برای کمک به بهبود راه رفتن در بیماران مبتلا به ام اس استفاده می شود.این دارو یک مسدود کننده کانال پتاسیم است. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص رهش پیوسته

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات دالفام پریدین در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
مطالعاتی که برروی حیوانات انجام شده است، اثر سوء نشان داده است و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
 هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در حال تغذیه با شیر مادرباید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه تخمین زده شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
در بیماری کلیوی با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع کند دارو از بدن افزایش بیابد.
بیماری های کلیوی، متوسط تا شدید 
تشنج،  دراین بیماران با این شرایط استفاده نشود.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو باید با یک بروشرور اطلاعاتی به  بیمارداده شود .  دستورالعمل دارو رابخوانید و با دقت دنبال کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال از دکتر خود بپرسید.
قرص پیوسته رهش را کاملا ببلعید و از جویدن ، خرد کردن اجتناب کنید. میتوان دارو را با غذا و یا شکم خالی میل نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای مصرف خوراکی (قرص پیوسته رهش):
برای اختلال در راه رفتن:
بزرگسالان:10 میلی گرم دو بار در روز (حداقل 12 ساعت از هم جدا). در یک دوره 24 ساعته  بیش از دو قرص استفاده نکنید.
کودکان: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر شما تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم.

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
مصرف این داروممکن است باعث تشنج شود. پس از بوجود آمدن این شرایط دارو را قطع نمایید. ودر صورت بروز غش به هنگام مصرف این دارو به پزشک مراجعه نمایید.
این دارو را با آمیدوپریدین استفاده ننمایید.زیرا مصرف همزمان این دو دارو با هم باعث عوارض جانبی می شود.
این دارو ممکن است  باعث نوع جدی از واکنش های آلرژیک، شامل آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی نیاز به توجه فوری پزشکی دارد. نشانه این واکنش به هنگام تنفس بسیار سریع یا نامنظم، نفس نفس زدن ، خس خس، یا غش. نشانه های دیگرشامل تغییر در رنگ پوست صورت، تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان و یا گلو. اگر دچار این عوارض شدید بلافاصله به فوریتهای پزشکی مراجعه نمایید.
 ممکن است به هنگام استفاده از این دارو عفونت های دستگاه ادراری رخ می دهد. به هنگام استفاده از این دارو اگر علائم زیر را دید به دکتر مراجعه نمایید: درد مثانه، ادرار خونی یا کدر، دشوار، سوزش، و یا دفع دردناک ادرار، نیاز مکرر به ادرار کردن، و یا درد پهلو.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
درد مثانه
ادرار خونی یا کدر
مشکل، سوزش، و یا ادرار کردن دردناک
نیاز مکرر به ادرار کردن
 درد کمر یا پهلو
عوارض غیر شایع
تاری دید
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن
مشکل کنترل مثانه یا روده خود را
اختلال در راه رفتن
احساس غم و افسردگی
فراموشکار
گرفتگی عضلانی
بی حسی یا سوزش در دست ها، پاها، یا صورت
خستگی و ضعف غیر معمول
عوارض ناشناخته
سرفه کردن
سرگیجه
ضربان قلب سریع
کهیر
خارش
پف کردگی یا تورم پلک و یا دور چشم، صورت، لبها، زبان 
تنگی نفس
بثورات پوستی
تنگی در قفسه سینه
علائم مصرف بیش از حد
گیجی
صرعی که متوقف  نشود
افزایش تعریق
از دست دادن حافظه
مشکلات با حافظه
 کاهش آگاهی
تشنج
ضعف
عوارض غیر شایع دیگر
سردرد
عدم وجود و یا از دست دادن قدرت
تهوع
مشکل خواب
عوارض شایع دیگر
کمر درد
یبوست
تب
سردرد
درد عضلانی
گلو درد
گرفتگی بینی یا آبریزش
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان ام اس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه