منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

آنستتیک

Analpram E Aristocort A Aveeno Anti-Itch Betadine Curasore Emla Exactacain Frigiderm Gebauers Ethyl

دارو شناسی


آنستتیک برای تسکین  آفتاب سوختگی ، بریدگی های جزیی ،سوختگی ها و خراشیدگی ها ، نیش یا گزش حشرات مصرف میشود. این دارو به گروه درمانی بی حس کننده ی موضعی  متعلق است .آنستتیک مانند سایر بی حس کننده های موضعی با تثبیت برگشت پذیر غشا سلولهای عصبی و در نتیجه کاهش نفوذ پذیری آن به یون سدیم، شروع و هدایت امواج عصبی را متوقف می کند. این داروبدون تجویز پزشک ،در دسترس می باشد و به شکل های زیر در بازار موجود است:
ژل
قطره
محلول
لوسیون
پودر محلول در آب
اسپری
کرم
چسب
پد
فوم
صابون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
اطلاعات کافی در مورد مقایسه استفاده بی حس کننده های موضعی در بین کودکان و دیگر گروههای سنی وجود ندارد اما احتمال دارد مصرف این دارو باعث عوارض ناخواسته در کودکان شود. برای استفاده از این دارو در کودکان زیر 2 سال قبل از مصرف هرگونه محصول حاوی بی حس کننده های موضعی در ابتدا با پزشک مشورت نمایید.  
سالمندان
بسیاری از دارو ها برروی سالمندان آزمایش نشده است بنابراین مشخص نیست که اثر دارو برروی سالمندان مانند افراد جوان عمل کند یانه،آیا عوارض جانبی و یا مشکلی برای سالمندان بوجود می آید. اطلاعات کافی در مورد مقایسه استفاده بی حس کننده های موضعی در بین سالمندان و دیگر گروههای سنی وجود ندارد.
دوران بارداری
 مطالعاتی در رابطه با تاثیر این دارو بر روی زنان باردار انجام نشده است، و گزارشاتی مبنی بر اینکه این دارو موجب مشکل در زنان باردار شود نیز وجود ندارد.  
دوران شیردهی و مادران شیرده
گزارش نشده است که مصرف این دارو باعث بروز مشکل در نوزاد شیر خوار شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
Acecainide
Amiodarone
Bretylium
Dofetilide
Ibutilide
Sotalol
Varicella Virus Vaccine
Warfarin
 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. 
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
عفنونت درناحیه استعمال دارو یا نزدیکی آن
زخمهای بزرگ ، پوست شکننده یا جراحات شدید درناحیه استعمال دارو(ممکن است با مصرف دارو شانس عوارض جانبی افزایش یابد)
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید
در صورت تجویز این دارو دستورات پزشک را به دقت پیروی نمایید.اگر خودسرانه مصرف دارو را آغاز نموده اید با دقت دستور مصرف دارو را از طریق بروشور آن مطالعه نمایید.
اگر پزشک این دارو را برای بیماری فعلی شما تجویز کرده است  آنرا در نواحی دیگری مخصوصا برروی پوستهای ترک خورده یا خراشیده شده استعمال ننمایید.
به دقت دستورات نحوه ی استفاده از این دارو را مطالعه نمایید ممکن است این دارو حاوی الکل باشد،الکل قابل اشتعال است. محصولاتی را که حاوی الکل هستند به دور از آتش یا سیگا روشن  نگهداری نمایید و همچنین بعد از استعمال دارو تا زمانیکه دارو خشک نشده است از روشن کردن سیگار اجتناب کنید.
اگر این دارو را بر روی پوست خود می مالید مراقب باشید تا وارد دهان ، بینی یا چشمانتان نشود.
اگر از مدل اسپری یا پیف پاف این دارو استفاده می کنید ، از پاشیدن  مستقیم دارو برروی پوستتان اجتناب نمایید.   
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف موضعی پیف پاف ،کرم ،لوسیون ،پماد و اسپری دیپوکائین
برای دمان درد و خارش ناشی از بیماری پوستی جزئی
بزرگسالان و کودکان 2 سال و بزرگتر:به اندازه مورد نیاز 3 یا 4 مرتبه در روز برروی ناحیه آسیب دیده
کودکان زیر 2 سال: میزان مصرف باید توسط پزشک معین گردد.
مصرف موضعی پیف پاف ،کرم ،لوسیون ،پماد و اسپری لیدوکائین
برای دمان درد و خارش ناشی از بیماری پوستی جزئی
بزرگسالان و کودکان 2 سال و بزرگتر:به اندازه مورد نیاز 3 یا 4 مرتبه در روز برروی ناحیه آسیب دیده
کودکان زیر 2 سال: میزان مصرف باید توسط پزشک معین گردد.
مصرف موضعی پیف پاف ،پماد و اسپری و ژل فرم دهنده پراماکسین
برای دمان درد و خارش ناشی از بیماری پوستی جزئی
بزرگسالان و کودکان 2 سال و بزرگتر:به اندازه مورد نیاز 3 یا 4 مرتبه در روز برروی ناحیه آسیب دیده
کودکان زیر 2 سال: میزان مصرف باید توسط پزشک معین گردد.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 از یخ زدگی دارو جلوگیری نمایید. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. اگر پس از گذشت یک هفته درمان با این دارو احساس بهبودی نکردید یا اوضاع وخیمتر شد به دکتر مراجعه نمایید.
در صورت مشاهده علائم زیر مصرف دارو را قطع نموده و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید:
اگر ناحیه تحت درمان عفونی شد.
اگر دچار خارش ، سوزش ،حساسیت پوستی ،ورم ، گزش و هر علائم تحریک آمیز دیگری شدید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
تورمی شبیه کهیر در پوست ،دهان یا گلو

علائم پزشکی که بیش از حد توسط بدن جذب میشود:
تاری یا دوبینی
تشنج
گیجی
خواب آلودگی
احساس گرما ،سرما یا بی حسی
سردرد
افزایش تعریق
صدای زنگ یا وزوز در گوش
تب و لرز
اختلال در تنفس
خشم و عصبانیت غیر طبیعی
رنگ پریدگی غیر عادی
ضعف و خستگی غیر عادی
اختلال در تنفس
ضربان آهسته و نامنظم
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

تسکین آفتاب سوختگیتسکین بریدگی های جزییتسکین خراشیدگی هاتسکین نیش یا گزش حشرات
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه