منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بنزوکایین

Anbesol Babee Teething Benzodent Benz-O-Sthetic Bi-ZetsBenzo-Troches Dentemps Dent-O-Kain20 Detane G

دارو شناسی


بنزوکایین برای تسکین دهنده اختلالات خفیف پوستی نظیر آفتاب سوختگی و بریدگی های جزیی ،سوختگی ها و خراشیدگی ها ،نیش یا گزش حشرات مصرف میشود. بنزوکایین مانند سایر بی حس کننده های موضعی با تثبیت برگشت پذیر غشا سلولهای عصبی و در نتیجه کاهش نفوذ پذیری آن به یون سدیم، شروع و هدایت امواج عصبی را متوقف می کند. این داروبدون تجویز پزشک ،در دسترس می باشد و به شکل های زیر در بازار موجود است:
ژل
قطره
محلول
لوسیون
پودر محلول در آب
اسپری
کرم
چسب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
هیچ اطلاعاتی در رابطه با سن و تاثیرات قرص بنزوکایین درکودکان  دردسترس نیست.ایمنی و اثر بخشی دارو در  کودکان زیر 5 سال ثابت نشده است.
سالمندان
هیچ اطلاعاتی در رابطه با سن و تاثیرات قرص بنزوکایین درسالمندان  دردسترس نیست.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. 
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
عفونت در دهان یا اطراف دهان
زخم های بزرگ در دهان یا اطراف دهان(شانس عوارض جانبی ممکن است افزایش یابد)
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.   بنزوکایین را باید فقط برای درمان مشکلاتی به تشخیص پزشک یا شرایطی که در بروشور ذکر شده است مصرف نمود، قبل از مصرف این دارو برای درمان سایر مشکلات به دکتر مراجعه نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی (برای درمان گلودرد و درد دهان)
بزرگسالان ، نوجوانان و کودکان 5 سال و بزرگتر:یک قرص، در صورت لزوم هر 2 ساعت 
کودکان زیر 5سال: استفاده از این دارو توصیه نمیشود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد اگر پس از گذشت یک هفته درمان با این دارو احساس بهبودی نکردید یا اوضاع وخیمتر شد به دکتر مراجعه نمایید.
اگر دچار گلودرد حاد یا گلودردی که باعث تب شدید ، سردرد ،حالت تهوع یا استفراغ شد بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض ناشناخته
گلودرد 
 تب شدید 
 سردرد 
حالت تهوع
 استفراغ
درد شدید ، قرمزی ،تورم و تحریکاتی در دهان یا اطراف دهان 
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

تسکین دهنده اختلالات خفیف پوستی نظیر آفتاب سوختگی و بریدگی های جزیی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه