منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ترکیب آنتی هیستامین، ضد احتقان، ضد درد ( خوراکی )

Antihistamine, Decongestant, And Analgesic Combination (Oral Route

دارو شناسی

ترکیب آنتی هیستامین، ضد احتقان، ضد درد خوراکی برای از بین بردن عطسه، آبریزش بینی، سینوس و احتقان بینی (گرفتگی بینی)، تب، سردرد و درد ناشی از سرماخوردگی، آنفلوانزا و تب یونجه استفاده می شود . این ترکیبات حاوی هر عنصری برای تسکین سرفه است.

آنتی هیستامین ها برای از بین بردن و یا جلوگیری از علائم تب یونجه و انواع دیگر آلرژی استفاده می شود . آنها همچنین ممکن است برخی از علائم سرماخوردگی مانند عطسه و آبریزش بینی را تسکین دهند . این دارو از اثرات ماده ای به نام هیستامین، است که توسط بدن تولید می شود ، جلوگیری می کند . آنتی هیستامین ها موجود در این ترکیبات عبارتند از:
بروم فنیرامین ، کلرفنیرامین، ، دکسبرومفنیرامین ، دیفن هیدرامین، فنیرامین 

ضد احتقان ها، مانند فنیل افرین و پزودوافدرین، رگهای خونی را باریک می کنند . این امر منجر به پاکسازی احتقان بینی، اما ممکن است فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد .

مسکن ها مانند استامینوفن و سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین، سالیسیلات سدیم)، در ترکیب با این داروها برای کمک به تسکین تب، سردرد و درد استفاده می شود.

برخی از این داروها بدون نسخه در دسترس هستند. با این حال، دکتر ممکن است دستورالعمل های ویژه ای را برای مصرف مناسب این داروها در بیماری های مختلف اعمال کند  .

از داروهای بدون نسخه برای درمان سرفه و سرماخوردگی  در نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال استفاده نکنید.استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود

این محصول در اشکال زیر موجود است:

قرص
قرص جوشان
قرص پیوسته رهش
قرص جویدنی
کپسول مایع پ
کپسول
شربت
پودر سوسپانسیون
پودر محلول در آب
محلول
شربت
سوسپانسیون
اکسیر
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

کودکان بسیار کوچک نسبت به اثرات این دارو حساس ترند . قبل از دادن هر یک از این داروها به یک کودک، برچسب روی بسته بندی را به دقت مطالعه کنید. برخی از این داروها  بسیار قوی هستند و برای کودکان مناسب نیست . اگر مطمئن نیستید که آیا این محصول خاص را می توان برای کودک استفاده کرد  و یا اطلاعی در مورد نحوه ی مصرف دارو نمی دانید با پزشک تماس بگیرید .

افزایش فشار خون ، کابوس، هیجان غیر معمول، عصبانیت، بی قراری، تحریک پذیری و یا ممکن است در کودکان رخ دهد. همچنین، تغییرات ذهنی ممکن است در کودکان با مصرف این داروها رخ دهد.

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپیرین) : از دادن آسپرین یا سالیسیلاتها به کودک یا نوجوان با تب یا دیگر علایم عفونت ویروسی، به ویژه آنفلوآنزا یا آبله مرغان اجتناب کنید و باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید . سالیسیلاتها ممکن است باعث یک بیماری جدی به نام سندرم ری در  کودکان شود. همچنین، کودکان ممکن است به آسپرین یا دیگر سالیسیلاتها موجود در برخی از این داروها حساس ترباشند ، به خصوص اگر آنها تب داشته باشند  و یا مقادیر زیادی از مایعات بدن به دلیل استفراغ، اسهال، یا تعریق را از دست داده باشند.

از دادن داروهای بدون نسخه سرماخوردگی به نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال خودداری نمایید . استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود .
  
سالمندان

افراد سالمند معمولا نسبت به اثرات این دارو حساس ترند. ممکن است سردرگمی، مشکلات ادراری ، سرگیجه ، خواب آلودگی، احساس ضعف، خشکی دهان، بینی و گلو در افراد مسن رخ دهد. همچنین کابوس و یا هیجان غیر معمول، عصبانیت، بی قراری، تحریک پذیری در افراد مسن دیده شده است .

دوران بارداری

استفاده گاهی اوقات از ترکیب ضد احتقان ها و ضد دردها در دوزهای توصیه شده باعث مشکلاتی در جنین یا در نوزاد تازه متولد شده نمی شود . 

الکل  ؛ برخی از این داروها حاوی مقادیر زیادی از الکل است . استفاده بیش از حد از الکل در دوران بارداری ممکن است باعث نقائص هنگام تولد شود.

مطالعات انسانی نشان نداده است که کافئین باعث نقص هنگام تولد می شود . با این حال، مطالعات در حیوانات نشان داده است که کافئین باعث نقص هنگام تولد در دوزهای بسیار بالا نمی شود.

ایبوپروفن ؛ مطالعات در مورد نقص های مادرزادی در انسان انجام نشده است . با این حال، ممکن است ایبوپروفن باعث عوارض ناخواسته بر روی قلب یا جریان خون جنین یا نوزاد تازه متولد شده که اگر به طور منظم در طول چند ماه پس از بارداری مصرف شود ، شود .

فنیل افرین ؛ مطالعات نقص های مادرزادی در انسان و یا حیوانات انجام نشده است .

پزودوافدرین ؛ مطالعات نقائص هنگام تولد در انسان انجام نشده است  اما در حیوانات باعث نقائص هنگام تولد نمی شود . 

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین)  مطالعات در نقائص هنگام تولد در انسان با آسپرین انجام شده است، اما با سالیسیلامید انجام نشده است  . اگر چه مصرف سالیسیلاتها در حیوانات نشان داده شده است که باعث نقص هنگام تولد می شود و در انسانها نشان داده نشده است که باعث  نقص هنگام تولد شود .

استفاده منظم از سالیسیلاتها در اواخر بارداری ممکن است باعث اثرات ناخواسته ای بر روی قلب یا جریان خون در جنین یا نوزاد تازه متولد شده شود . استفاده از سالیسیلاتها در طول 2 هفته آخر بارداری ممکن است باعث مشکلات خونریزی در جنین قبل یا در حین زایمان یا در نوزاد تازه متولد شده شود . همچنین، استفاده بیش از حد از سالیسیلاتها در طول 3 ماه آخر بارداری ممکن است طول مدت بارداری را افزایش  دهد و یا باعث خونریزی شدید در مادر در قبل، حین و بعد از زایمان شود . آسپرین نباید در طول 3 ماه آخر بارداری استفاده شود مگر با تجویز دکتر.


دوران شیردهی و مادران شیرده

اگر در دوران شیردهی به سر می برید ، مشکلات بستگی به مواد تشکیل دهنده این دارو دارد . 

استامینوفن ؛ استامینوفن وارد شیر مادر می شود . با این حال، گزارش نشده است  که باعث مشکلاتی  در نوزادان تحت مراقبت می شود .

الکل ؛ الکل وارد شیر مادر می شو د. با این حال، میزان الکل در دوزهای توصیه  در این دارو معمولا  باعث مشکلاتی در نوزادان تحت مراقبت نمی کند.

کافئین ، کمی از کافئین وارد شیر مادر  می شود . با این حال، میزان الکل در دوزهای توصیه  در این دارو معمولا  باعث مشکلاتی در نوزادان تحت مراقبت نمی کند .

ضد احتقان (به عنوان مثال، فنیل افرین، پزودوافدرین) ؛ ممکن است وارد شیر مادر شود و باعث عوارض ناخواسته در نوزادان تحت مراقبت یا مادران شود .

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین)  ؛ وارد شیر مادر می شوند . با این حال، گزارش نشده است  که باعث مشکلاتی  در نوزادان تحت مراقبت می شود .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 


Dichlorphenamide
Influenza Virus Vaccine, Live
Ketorolac
Linezolid
Rasagiline
Riociguat
Safinamide
Selegiline
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Abciximab
Alipogene Tiparvovec
Almotriptan
Alteplase, Recombinant
Amineptine
Amitriptyline
Amitriptylinoxide
Amoxapine
Anagrelide
Anisindione
Apixaban
Ardeparin
Argatroban
Beta Glucan
Bivalirudin
Bupropion
Certoparin
Cilostazol
Citalopram
Clomipramine
Clopidogrel
Cyclosporine
Dabigatran Etexilate
Dalteparin
Danaparoid
Desipramine
Desirudin
Desvenlafaxine
Dibenzepin
Dicumarol
Dipyridamole
Dipyrone
Dolasetron
Donepezil
Dothiepin
Doxepin
Droxicam
Duloxetine
Edoxaban
Enoxaparin
Eptifibatide
Erlotinib
Escitalopram
Fentanyl
Feverfew
Flufenamic Acid
Fluoxetine
Fluvoxamine
Fondaparinux
Ginkgo
Gossypol
Granisetron
Heparin
Hydroxytryptophan
Imatinib
Imipramine
Iobenguane I 123
Isoniazid
Ketoprofen
Lepirudin
Levomilnacipran
Lofepramine
Lorcaserin
Meadowsweet
Mefenamic Acid
Melitracen
Meperidine
Methotrexate
Milnacipran
Mirtazapine
Nadroparin
Naproxen
Nefazodone
Nortriptyline
Opipramol
Oxymorphone
Palonosetron
Parnaparin
Paroxetine
Peginterferon Alfa-2b
Pemetrexed
Pentosan Polysulfate Sodium
Pentoxifylline
Phenindione
Phenprocoumon
Piroxicam
Pixantrone
Pneumococcal 13-Valent Vaccine, Diphtheria Conjugate
Pralatrexate
Prasugrel
Propyphenazone
Protein C
Protriptyline
Reboxetine
Reteplase, Recombinant
Reviparin
Rivaroxaban
Sertraline
Sibutramine
Sulindac
Tacrolimus
Tianeptine
Ticagrelor
Ticlopidine
Tinzaparin
Tirofiban
Tramadol
Trazodone
Treprostinil
Trimipramine
Varicella Virus Vaccine
Venlafaxine
Vilazodone
Vortioxetine
Warfarin
Ziprasidone


تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

Ethanol
  Tobacco

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

سوء مصرف الکل ؛ 
کم خونی
آسم، آلرژی و پولیپ بینی
دیابت (دیابت قندی ) 
نقرس
هپاتیت یا دیگر بیماری های کبدی
بیماری های قلبی یا رگ های خونی
فشار خون بالا 
هموفیلی یا دیگر مشکلات  خونی 
بیماری کلیه 
بیماری های روانی 
تیروئید فعال 
زخم معده یا دیگر مشکلات مربوط به معده  
لوپوس اریتماتوی سیستمیک 
 زخم معده
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
اگر این دارو موجب تحریک معده شد ، می توانید آن را با غذا یا یک لیوان آب یا شیر برای کاهش التهاب معده استفاده کنید .
برای بیمارانی که از قرص پیوسته رهش این دارو استفاده می کنند:

بقرص را کاملا ببلعید .
از خرد کردن ، شکستن، یا جویدن قرص اجتناب کنید .
اگر در مورد نحوه ی مصرف این دارو دچار مشکل شدید ، با دکتر تماس بگیرید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

برای علائم سرماخوردگی و درد سینوسی:

اشکال خوراکی  (قرص های جویدنی، کپسول، شربت و یا قرص):
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگ تر : معمولا میزان مصرف  1 تا 2 کپسول یا قرص، و یا 1 قاشق مرباخوری شربت هر چهار تا شش ساعت است .
کودکان 6 تا 12 سال : معمولا میزان مصرف 1 قرص، 4 قرص های جویدنی و یا 1 تا 2 قاشق چایخوری شربت در هر چهار ساعت است.
کودکان 4 تا 6 سال  : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.
کودکان و نوزادان تا 4 سال : استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

برای اشکال خوراکی حلال (قرص جوشان و پودر):
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر : معمولا  میزان مصرف 2 قرص جوشان یا محتویات 1 بسته پودر حل شده  در آب است .
کودکان 4 تا 12 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود. 
کودکان و نوزادان تا 4 سال  : استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

اشکال خوراکی (قرص پیوسته رهش ) :
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر : معمولا دوز مصرفی 1 تا 2 قرص هر 12 ساعت است.
کودکان 4 تا 12 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.
کودکان و نوزادان تا 4 سال : استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.اگر علائم این بیماری بهبود نیافت یا بدتر شد، و یا اگر دچار تب بالا شدید به پزشک مراجعه نمایید.

آنتی هیستامین در این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.

بهنگام مصرف این دارو از مشروبات الکلی استفاده نکنید . اگر بهنگام مصرف آسپرین یا ایبوپروفن مشروبات الکلی استفاده کنید ممکن است باعث مشکلات معده شود . همچنین اگر با مصرف استامینوفن ، مشروبات الکلی بنوشد ، به احتمال زیاد  آسیب کبدی رخ می دهد.

آنتی هیستامین در این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

آنتی هیستامین ها ممکن است باعث خشکی دهان، بینی و گلو شود. برای تسکین موقت،از آب نبات بدون قند یا آدامس، یخ استفاده نمایید.اگر احساس خشکی در دهان  برای بیش از 2 هفته طول کشید، به دندانپزشک مراجعه کنید. ادامه خشکی دهان ممکن است شانس بیماری های دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچی را افزایش دهد.


ضد احتقان در این دارو ممکن است باعث عصبانیت  ،  بی قراری و یا  بی خوابی شود . اگر دچار این مشکل هستید ، آخرین دوز مصرفی از این دارو را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید . اگر در این مورد سوالی داشتید با دکتر تماس بگیرید .

قبل از انجام هر گونه عمل جراحی (از جمله جراحی های دندان) و یا درمانهای اورژانسی ، دکتر یا دندانپزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید .

برچسب تمامی داروهای  بدون نسخه و داروهای تجویزی که در حال حاضراستفاده می کنید را بررسی کنید. اگر هر یک از آنها شامل استامینوفن، آسپیرین، سالیسیلاتها دیگر مانند بیسموت ( پپتو بیسمول) و یا سالیسیلات منیزیم یا اسید سالیسیلیک بودند ، با پزشک این موضوع را در میان بگذارید . استفاده هر یک از آنها با هم با این دارو ممکن است باعث اوردوز شود.

برای بیمارانی که از دارو حاوی آسپیرین استفاده می کنند :

به مدت 5 روز قبل از هر عمل جراحی از دارو حاوی آسپیرین استفاده نکید ، از جمله عمل جراحی دندان، مگر اینکه دکتر و یا دندانپزشک در جریان باشد . مصرف آسپرین در طول این زمانها ممکن است باعث مشکلات خونریزی شود .

برای بیماران دیابتی که از داروی حاوی  سالیسیلات ها استفاده می کنند ، نتایج آزمایش قند ادرار ممکن است کاذب شود . اگر 8عدد  یا بیشتر 325 میلی گرم (5 دانه) از آسپیرین به مدت چند روز پشت سرهم استفاده کنیید ، نتایج آزمایش ادرار کاذب می شود  . دوزهای کمتر و یا استفاده گاه به گاه از آسپرین معمولا بر آزمایش ادرار قند تاثیری نمی گذارد . اگر در مورد این هر گونه سوالی داشتید با پزشک تماس بگیرید ، به خصوص اگر دیابت شما به خوبی کنترل نشده باشد .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

برای تمام ترکیبات

تشنج 
سرگیجه شدید
ضربان قلب نامنظم ، سریع، آهسته،
توهم (دیدن، شنیدن، یا احساس چیز هایی که وجود ندارد)
سردرد (مداوم و شدید)
افزایش تعریق
تغییرات خلق و خوی یا روانی 
تهوع یا استفراغ (شدید یا مداوم)
عصبانیت یا بیقراری (شدید)
تنگی نفس یا مشکلات تنفسی 
گرفتگی معده یا درد (شدید یا مداوم)
تورم و حساسیت در شکم یا معده 
مشکل در خواب

برای استامینوفن ها

اسهال
از دست دادن اشتها

برای آسپیرین یا سالیسیلامید

از دست دادن شنوایی
تغییر در رفتار (در کودکان)
گیجی
اسهال (شدید یا مداوم)
خواب آلودگی یا خستگی (به ویژه در کودکان)
تنفس سریع و یا عمیق (به خصوص در کودکان)
زنگ و یا وزوز در گوش (مداوم)
جنبش غیر قابل کنترل  (به خصوص در افراد مسن)
تب با علت ناشناخته
تشنگی غیر معمول
مشکلات بینایی

عوارض شایع

تهوع، استفراغ، درد معده یا (ترکیب حاوی آسپرین یا ایبوپروفن)

عوارض غیر شایع و نادر

مدفوع قیری ، خونی و یا سیاه
ادرار خونی یا ابری
تاری دید و یا هر گونه تغییر در بینایی یا چشم
تغییر در رنگ پوست صورت
تغییرات در شنوایی
مشکلات ادراری
دفع ادرار همراه با درد
تب
سردرد شدید همراه با تب و سفتی گردن
افزایش فشار خون
گرفتگی عضلانی یا درد
بثورات پوستی، کهیر، یا خارش
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
تورم صورت، انگشتان دست، پا
تورم غدد لنفاوی 
گلو درد غیر قابل توضیح و تب
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ خون و یا موادی که به رنگ قهوه ای بنظر برسد
افزایش وزن (غیر معمول)
زردی چشمان و یا پوست

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیرشایع

سوزش سر دل یا سوء هاضمه (برای داروهای حاوی سالیسیلات یا ایبوپروفن)
عصبانیت یا بیقراری

عوارض غیرشایع

خواب آلودگی (برای داروهای حاوی سالیسیلامید)

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آنتی هیستامینترکیب آنتی هیستامین، ضد احتقانو درد ناشی از سرماخوردگیعلائم تب یونجه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه