منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اتوموکستین

Atomoxetine (Oral Route

دارو شناسی

اتوموکستین متعلق به گروهی از داروها به نام مهار کننده بازجذب نوراپی نفرین انتخابی می باشد.
اتوموکستین با اثر در مغز باعث می شود توجه افزایش یابد  و بی قراری ، مشکلات تمرکزی و یا پریشان احوالی در افراد بیش فعال  کاهش یابد . این دارو ممکن است به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی که شامل درمان اجتماعی، آموزشی، و روانشناختی می شود، استفاده شود.
این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:
کپسول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات اتوموکستین بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. با این حال، ایمنی و اثر بخشی در کودکان کمتر از 6 سال ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات مناسبی در رابطه با سن و اثرات اتوموکستین درسالمندان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار با اثرات این دارو وجود ندارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده از این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Brofaromine
Clorgyline
Furazolidone
Iproniazid
Isocarboxazid
Lazabemide
Linezolid
Moclobemide
Nialamide
Pargyline
Phenelzine
Procarbazine
Rasagiline
Selegiline
Toloxatone
Tranylcypromine
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Albuterol
Bupropion
Darunavir
Donepezil
Panobinostat
Amitriptyline
Amoxapine
Clomipramine
Desipramine
Dibenzepin
Dothiepin
Imipramine
Lofepramine
Nortriptyline
Opipramol
Protriptyline
Trimipramine
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
اختلال دو قطبی (اختلال خلقی)، و یا سابقه خانوادگی 
مشکلات رگ های خونی
افسردگی، یا سابقه خانوادگی 
بیماری های قلبی (به عنوان مثال، کاردیومیوپاتی) 
مشکلات ریتم قلبی
فشار خون بالا 
افت فشار خون (فشار خون پایین) 
شیدایی
مشکلات در دفع ادرار
پریاپیسم (نعوظ دردناک یا طولانی مدت از آلت تناسلی مردان) 
اختلال روانی (بیماری های روانی)
تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)  با احتیاط استفاده نمایید. ممکن است این بیماری  را تشدید کند.
بیماری کبد ، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته دارو از بدن افزایش یابد.
گلوکوم زاویه باریک
بیماری های قلبی شدید 
فئوکروموسیتوم (یک مشکل آدرنال) در بیماران با این شرایط نباید استفاده شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید .
اگرفکر می کنید این دارو پس از گذشت چندین هفته به درستی اثر نمی کند ،میزان مصرف را افزایش ندهید.
این دارو با  یک دفترچه راهنما ی دارو بهمراه است . به دقت آنرا بخوانید و طبق دستورات آن عمل کنید. اگر در مورد مسئله ای دچار ابهام شدید به دکتر مراجعه نمایید .
کپسول را کاملا ببلعید . از شکستن، جویدن و یا باز کردن کپسول خودادری نمایید . شما می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف نمایید.
از دست زدن به کپسول شکسته و یا بازشده اجتناب کنید.قبل از باز کردن کپسول دستان خود را با دقت بشویید. اگر این دارو با چشمتان تماس پیدا کرد، چشم هایتان را با آب بشویید و سریعا با دکتر  تماس بگیرید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (کپسول):
برای درمان  بیش فعالی همراه با کاهش تمرکز (ADHD):
بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 6 سال وبزرگ تر و با وزن بیش از 70 کیلوگرم: در ابتدا، 40 میلی گرم یک بار در روز. میزان مصرف پس از گذشت حداقل 3 روز به 80 میلی گرم به صورت تک دوز در صبح افزایش می یابد  . در صورت نیاز دکتر ممکن است میزان مصرف را تنظیم کند. با این حال، دوز مصرفی معمولا بیش از 100 میلی گرم در روز نیست.
نوجوانان و کودکان 6 سال و بزرگتر و با وزن کمتر از 70 کیلوگرم :میزان مصرف بر اساس  وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. در ابتدا، 0.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن یک بار در روز است . میزان مصرف پس از گذشت حداقل 3 روز به مجموع 1.2 میلی گرم / کیلوگرم به صورت تک دوز در صبح افزایش  می یابد . دکترممکن است در صورت نیاز میزان مصرف را تنظیم کند. با این حال، دوز مصرفی معمولا بیش از 1.4 میلی گرم / کیلوگرم در روز است.
کودکان کمتر از 6 سال: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. بلافاصله بعد از مشاهده علائم، خواب آلود گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

این دارو را همراه با داروی ضدافسردگی به نام مهار کننده MAO استفاده  نکنید. به عنوان مثال مهار کننده های MAO  ایزوکاربوکسازید (Marplan®)، فنلزین (Nardil®)، سلجیلین (Eldepryl®) و ترانیل سیپرومین (Parnate®). شما همچنین نباید مهار کننده MAO  را 14 روز قبل از شروع اتوموکستین و 14 روز  پس از توقف از این دارو استفاده کنید.

این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک جدی، از جمله آنافیلاکسی شود. اگر پس از مصرف این دارو دچار خارش، کهیر، گرفتگی صدا، تنگی نفس، مشکلات تنفسی، مشکل در بلع، و یا هر تورم در دست، صورت، دهان شدید به دگتر مراجعه نمایید.

اگر متوجه هر یک از علائم زیر شدید به دکتر مراجعه نمایید:
 خارش پوست، ادرار تیره، از دست دادن اشتها، زرد پوست یا چشم ها، علائم شبیه سرماخوردگی یا درد شکم . این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی کبدی باشد.

مصرف اتوموکستین ممکن است باعث مشکلات جدی قلبی یا رگ های خونی شود. این علائم بیشتر در بیمارانی که سابقه خانوادگی بیماری قلبی دارند ، رخ می دهد. اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، یا غش بهنگام مصرف این دارو شدید بلا فاصله به دکتر مراجعه نمایید.
سرگیجه، سبکی سر، غش ممکن است با مصرف این دارو رخ دهد، به ویژه بهنگام بلند شدن و نشستن. این علائم به احتمال زیاد بهنگام شروع مصرف این دارو، و یا وقتی که دوز افزایش یابد رخ می دهد . اگر این مشکل مداومت داشت و یا بدتر شد، با دکتر خود این موضوع را بررسی کنید
مصرف این دارو ممکن است باعث آشفتگی، تحریک پذیری، و یا نمایش دیگر رفتارهای غیر طبیعی شود. همچنین ممکن است باعث شود برخی  افکار و گرایش به خودکشی سراغتان بیاید یا برای تبدیل به یک فرد افسرده شوید.اگر دچار احساسات ناگهانی و یا قوی، مانند احساس عصبی، خشم، بی قراری، خشونت  و یا ترس شدید به دکتر مراجعه نمایید.  اگر شما یا پرستار متوجه هر یک از این عوارض جانبی شدید، به دکتر خود بگویید.
این دارو ممکن است باعث رشد کند کودکان شود.
اگربا مصرف این دارو دچار نعوظ طولانی مدت و یا درد آلت تناسلی  بیش از 4 ساعت شدید ، بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
بدون مشورت با دکتراز داروهای دیگر استفاده نکنید. این شامل دارو های با نسخه یا بدون نسخه  [OTC] یا داروها و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع

کهیر یا تاول
ضربان قلب نامنظم
خارش
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
قرمزی پوست
بثورات پوستی
عوارض نادر

نعوظ طولانی مدت از آلت تناسلی 

عوارض ناشناخته

تشنج
ادرار تیره رنگ
غش
علائمی شبیه سرماخوردگی
از دست دادن کنترل مثانه
اسپاسم عضلانی
درد لگن در مردان
درد شکم 
از دست دادن ناگهانی هوشیاری
زردی چشم و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع 

اسیدی شدن معده 
آروغ زدن
خونریزی
تغییر در میزان خونریزی
تغییر در الگوی ماهانه
سرفه کردن
کاهش فرکانس ادرار
کاهش مقدار ادرار
کاهش اشتها
کاهش علاقه در مقاربت جنسی
مشکل اجابت 
مشکل در دفع ادرار 
سرگیجه
دهان خشک
تب
سردرد
سوزش معده
خونریزی شدید
ناتوانی در داشتن و یا نگه داشتن نعوظ
سوء هاضمه
کج خلقی
از دست دادن توانایی، میل و عملکرد  جنسی 
حالت تهوع
درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان های گونه
دفع  ادرار دردناک
تنگی نفس
خواب آلودگی غیر معمول
ناراحتی معده، گرفتگی عضلات
گرفتگی بینی یا آبریزش
تنگی قفسه سینه
بی خواب
خواب آلودگی غیر معمول، کسالت، خستگی، ضعف
توقف غیر معمول خونریزی قاعدگی
خستگی یا ضعف غیر معمول
استفراغ
عوارض غیر شایع

اختلال خواب
اوج لذت جنسی غیر طبیعی
کمر درد
تاول، پوسته پوسته شدن، سوزش، خارش، یا قرمزی پوست
نفخ 
سوزش، خارش، بی حسی، سوزن سوزن شدن
تغییری در شنوایی
تغییر و یا مشکل با تخلیه مایع منی
لرز
عرق سرد
گیجی
سرفه کردن
ترک خوردگی ، خشکی، و یا پوسته پوسته پوست
کاهش وزن
اسهال
مشکل با حرکت
سرگیجه، غش کردن یا سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی و یا نشستن
گوش درد 
هوای اضافی و یا گاز در معده یا روده
احساس گرما، قرمزی صورت، گردن، بازوها، و گاهی اوقات، قسمت بالای قفسه سینه
احساس سرد غیرعادی
تکرر ادرار
درد کشاله ران
افزایش تعریق کردن ناگهانی
درد مفاصل
از دست دادن اشتها
نوسانات خلقی
درد عضلانی
درد یا سوزش هنگام دفع ادرار
لرز
سردرد سینوسی
اختلال خواب
تورم پوست
تورم مفاصل
متورم شدن پروستات 
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بیش فعالیکاهش تمرکزADHDمهار کننده بازجذب نوراپی نفرینپریشان احوالیبی قراری
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه