منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

باکلوفن (داخل نخاعی)

Baclofen (Intrathecal Route

دارو شناسی

باکلوفن داخل نخاعی برای شل شدن عضلات در بدن استفاده می شود. این دارو اسپاسم، دل درد، و سفتی عضلات ناشی از مشکلات پزشکی مانند اسکلروز متعدد، فلج مغزی، یا صدمات خاص به ستون فقرات را تسکین می دهد . باکلوفن این مشکلات را درمان نمی کند ، اما ممکن است اجازه دهد درمان های دیگر، مانند درمان فیزیکی موثر و مفید واقع شود .

باکلوفن بر روی سیستم عصبی مرکزی (CNS) (برای شل کردن عضلات) اثر می کند . 

این دارو توسط پمپ دارویی به طور مستقیم به مایع نخاعی کمر تزریق می شود . این کار توسط دکتر جراح انجام می شود . دوز باکلوفن داخل نخاعی برای بیماران مختلف متفاوت خواهد بود و به نوع سفتی عضلانی بستگی دارد.

این دارو فقط با نسخه پزشک و در اشکال زیر موجود است:

محلول
کیت
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

این دارو برروی  کودکان 4 سال و بزرگتر تست شده است. دوز موثر نشان نداده است که باعث عوارض جانبی مختلف و یا مشکلاتی در کودکان نسبت به بزرگسالان میشود . با این حال، این دارو برای کودکان کمتر از 4 سال توصیه نمی شود .
سالمندان

عوارض جانبی مانند توهم، سردرگمی ، افسردگی، تغییرات ذهنی و خلق و خوی و خواب آلودگی شدید ممکن است در سالمندان رخ دهد .افراد سامند در مقایسه با جوانان به اثرات باکلوفن داخل نخاعی حساس ترند .
دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثرات سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Alfentanil
Anileridine
Bromazepam
Buprenorphine
Codeine
Donepezil
Fentanyl
Flibanserin
Hydrocodone
Hydromorphone
Levorphanol
Meperidine
Methadone
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Oxycodone
Oxymorphone
Propoxyphene
Remifentanil
Sodium Oxybate
Sufentanil
Suvorexant
Tapentadol

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

مشکلات تنفسی
سکته مغزی یا دیگر بیماری های مغزی ،  باکلوفن ممکن است این بیماری را تشدید کند
مشکلات ارتباطی
آسیب های نخاعی
صرع 
بیماری های کلیوی
مشکلات روانی و یا عاطفی
ضایعات نخاعی ، عوارض جانبی ممکن است افزایش یابد
بیماری پارکینسون ، مصرف باکلوفن ممکن است این بیماری را تشدید کند

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد.

باکلوفن داخل نخاعی ممکن است با عث سرگیجه، خواب آلودگی، احساس کاذب راحتی، سبکی سر، مشکلات بینایی و یا عدم تعادل در برخی افراد شود . بلافاصله بعد از مشاهده علائم خواب آلود گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

باکلوفن ممکن است باعث خشکی دهان شود. برای تسکین موقت، از آب نبات بدون قند یا آدامس استفاده کنید . با این حال، اگر خشکی دهان بیش از 2 هفته ادامه داشت ، به دکتر و یا دندانپزشک مراجعه کنید . ادامه خشکی دهان ممکن است شانس بیماری های دهان و دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچ را افزایش دهد.

بهنگام مصرف این دارو ممکن است سرگیجه، سبکی سر، غش بهنگام نشستن و یا ایستادن  به طور ناگهانی رخ دهد .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع
یبوست
دفع ادرار همراه با درد
سرگیجه
سردرد
تهوع و یا استفراغ
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست و پا
خواب آلودگی

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

داروی شل کننده عضلانیداروی ضد اسپاسم
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه