منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بکاپلرمین(موضعی)

Becaplermin (Topical Route

دارو شناسی

بکاپلرمین برای درمان زخم های پوستی(معمولا در ساق پا) در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود. بسیار مهم است که از روش های دیگری همزمان با مصرف این دارو  برای مراقبت از پوست  آسیب دیده استفاده شود .
این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

ژل 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات این دارو در کودکان و نوجوانان کمتر از 16 سال انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات این دارو درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 


تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

هر نوع  سرطان ، با احتیاط استفاده نمایید . ممکن است مصرف این دارو این بیماری را تشدید کند.
سرطان پوست و یا تومور در محل پوست آسیب دیده ، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
زخم هایی که در مفاصل ، تاندونها، لیگامانها و یا استخوانها دیده می شود ، استفاده از این دارو توصیه نمی شود ،  زیرا مشخص نیست که برای این شرایط  نیز اثر کند یا نه .
زخم هایی که به صورت دستی توسط دکتر بسته می شوند ؛ استفاده از این دارو  توصیه نمی شود زیرا این نوع زخم ها نیاز به محصولات استریلی دارد .
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو همراه با یک دفترچه راهنمای دارو و دستورالعمل برای بیمارآمده است. با دقت این دستورالعمل را بخوانید و بر طبق آن عمل کنید.

 این دارو را فقط بر روی پوست خود و تنها در ناحیه ای که تجویز شده است بمالید . آن را در چشم، بینی، دهان، مهبل (واژن) نمالید . 

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال موضعی (ژل):
برای زخم های پوستی ناشی از دیابت نوع 2:

بزرگسالان و کودکان 16 سال و بزرگتر:  یکبار در روز به ناحیه آسیب دیده . مقدار استفاده از دارو هر هفته و یا یک هفته در میان تغییر خواهد کرد و این به اندازه تغییر زخم بستگی دارد .
کودکان کمتر از 16 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

بهترین زمانی که این دارو اثر می کند وقتی است که با روش های دیگر مانند مراقبت از پوست آسیب دیده استفاده شود. دکتر در مورد این روش ها با شما صحبت میکند.

با دکتر خود صحبت کنید اگر زخم پوست  پس از 10 هفته مصرف کاهش نیافت  و یا زخم بعد از هفته 20 بهبود نیافت . اگر زخم بهبود نیافت ، دکتر ممکن است مصرف دارو را تا التیام کامل توصیه نماید .

بسیار مهم است که از مقدار مناسبی که دکتر تجویز کرده استفاده نمایید. استفاده از بیش از حد از این دارو ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. 

اگر سوزش، خارش، قرمزی، خارش پوست، تورم یا درد رخ داد، استفاده از این دارو را متوقف کنید و سریعا به دکتر مراجعه نمایید.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض غیرشایع

قرمزی نزدیک پوست زخم شده
بثورات پوستی نزدیک به پوست زخم شده
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض ناشناخته

احساس سوزش در محل مصرف دارو
گرمی غیر عادی پوست

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بکاپلرمینداروی پوستیدرمان زخم های پوستیدیابت نوع 2
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه