منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بکلومتازون (استنشاقی)

Beclomethasone (Inhalation Route

دارو شناسی

بکلومتازون برای کنترل علائم آسم و بهبود تنفس استفاده می شود . این دارو زمانی که آسم توسط دیگر داروها کنترل نشده باشد تجویز می شود ، و یا وقتیکه وضعیت بیمار آنقدر شدید است که بیش از یک دارو در هر روز نیاز است. این دارو حمله آسمی را برطرف نمی کند.

بکلومتازون متعلق به خانواده ای از داروها شناخته شده به عنوان کورتیکواستروئیدها یا استروئیدها (داروهای کورتیزون) است . این دارو از سلول های خاصی در ریه ها و معابر تنفسی که باعث علائم آسم می شود جلوگیری می کند.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر آئروسل
آئروسل مایع
کپسول
اسپری
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات بکلومتازون استنشاقی بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان5 سال و بزرگتر نشان نداده است . ایمنی و اثر بخشی در کودکان کمتر از 5 سال ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات بکلومتازون استنشاقی درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، در افراد سالمند با بیماری کلیوی و مشکلات قلبی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Pixantrone

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

حمله آسم حاد 
برونکواسپاسم حاد (دشواری در تنفس) در بیماران با این شرایط  نباید استفاده شود.
آب مروارید
گلوکوم ؛ با احتیاط استفاده کنید. مصرف این دارو ممکن است این شرایط را بدتر کند.
آبله مرغان
هرپس سیمپلکس (ویروس) یا عفونت چشم
عفونت (ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها، و یا انگل) 
سرخک
سل فعال ؛ بکلومتازون استنشاقی می تواند توانایی بدن برای مقابله با این عفونت را کاهش دهد.
عدم تحرک برای مدت زمان طولانی
پوکی استخوان، بکلومتازون ممکن است استخوان های شما را تضعیف کند و احتمال شکستگی استخوان را پس از سقوط و یا آسیب جزئی افزایش دهد .
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

بکلومتازون استنشاقی برای جلوگیری از حملات آسمی استفاده می شود و حمله آسمی را درمان نمی کند . برای رهایی از حمله آسمی که تازه آغاز شده باشد ، باید دارو دیگری استفاده شود . اگر داروی دیگری برای حمله آسمی استفاده نمی کنید و یا اگر هر گونه سوالی در این  مورد داشتید، با دکتر صحبت کنید.

بکلومتازون استنشاقی باید توسط دستگاه استنشاقی ویژه ای استفاده شود. با دقت دستورالعملها مصرف را قبل از استفاده  بخوانید . در صورتی که متوجه نشدید که چگونه از این دارو استفاده کنید ، با دکتر خود تماس بگیرید . همچنین، از دکتر نحوه صحیح مصرف دارو را بپرسید .

همچنین، قبل از توقف کامل دارو دکتر را در جریان بگذارید .توقف سر خودانه  ممکن است شانس عوارض جانبی را افزایش دهد.

به منظور جلوگیری از حملات آسم، این دارو باید هر روز و در فواصل منظمی  که دکتر تجویز کرده است ، استفاده می شود.

 پس از هر بار استفاده دهان خود را برای جلوگیری از خشونت صدا، سوزش گلو و عفونت دهان بشوئید . پس از شستشو آب را  قورت ندهید.

برای استفاده استنشاقی QVAR®:

از اینهلری که برای این دارو استفاده می کنید برای داروی دیگری استفاده نکنید . درپوش اینهلر را بادقت تمیز کنید .

قبل از استفاده یک اینهلر برای اولین بار، نخست آنرا دور از صورت خود نگه داشته و 2 بار در هوا افشانه کنید . اگر اینهلر را به مدت 10 روز یا بیشتر استفاده نکرده باشید ، قبل از مصرف دوباره آنرا در هوا افشانه کنید .
قبل از استفاده اسپری را سه یا چهار بار تکان دهید. سپس در پوش اسپری را بردارید. با یک بازدم عمیق هوای ریه را خارج نمایید. اسپری بین لب ها بگذارید و دهان را کامل ببندید ، هم زمان با زدن یک پاف ، یک نفس عمیق بکشید. . اسپری را از دهان خارج کنید و به مدت 11 ثانیه نفس خود را نگه دارید ، بعد از این مدت به آهستگی نفس بکشید.

اگر در هر بار مصرف دارو الزم است بیشتر از یک پاف استفاده نمایید ، بین هر پاف 1-2 دقیقه فاصله بگذارید و مراحل فوق را تکرار نمایید.

پس از مصرف دارو آب را در دهان غرغره کنید و دهان خود را بادقت بشویید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال استنشاقی (آئروسل):
برای جلوگیری از حمله آسم:
برای بیمارانی که فقط برونکودیلاتوراستفاده می کنند :

بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر، در ابتدا، یک پاف دو بار در روز. هر پاف شامل 40 یا 80 میکروگرم از بکلومتازون می شود . دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز افزایش دهد. با این حال، دوز مصرفی معمولا بیش از 320 میکروگرم دو بار در روز نیست .

کودکان 5 تا 11 سال ، در ابتدا، یک پاف دو بار در روز . هر پاف شامل 40 میکروگرم بکلومتازون می شود . دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت  نیاز افزایش دهد. با این حال، دوز مصرفی معمولا بیش از 80 میکروگرم دو بار در روز نیست .

در کودکان کمتر از 5 سال استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

برای بیمارانی که کورتیکواستروییدهای استنشاقی استفاده می کنند :

بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر، در ابتدا، یک تا دو پاف دو بار در روز. هر پاف شامل 40 یا 80 میکروگرم از بکلومتازون می شود . دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز افزایش دهد . با این حال، دوز مصرفی معمولا بیش از 320 میکروگرم دو بار در روز نیست .
کودکان 5 تا 11 سال ، در ابتدا، یک پاف دو بار در روز. هر پاف شامل 40 میکروگرم بکلومتازون می شود . دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز افزایش دهد. با این حال، دوز مصرفی معمولا بیش از 80 میکروگرم دو بار در روز نیست .
در کودکان کمتر از 5 سال ، استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

این دارو ممکن است باعث عفونت قارچی دهان یا گلو (برفک) شود. اگر متوجه تکه های سفید در دهان یا گلو، یا درد در هنگام خوردن غذا و یا بلعییدن شدید ، سریعا به پزشک مراجعه نمایید.

بهنگام حمله آسمی نباید از این دارو استفاده کنید . در صورت حمله آسم حاد دکتر داروی دیگری را تجویز می کند که باید از آن دارو استفاده کرد . اطمینان حاصل کنید که نحوه استفاده از اسپری را یاد گرفته باشید . در صورت بوجود آمدن سوالی در مورد نحوه ی مصرف با پزشک تماس بگیرید.

سریعا به پزشک مراجعه کنید اگرعلائم بیماری پس از استفاده این دارو به مدت 2 هفته بهبود نیافت و یا اگر بدتر شد .

استفاده بیش از حد از این دارو برای یک دوره زمانی طولانی مدت می تواند باعث مشکلات غده فوق کلیه شود . اگر بهنگام مصرف این دارو دچار علائم زیر شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید : تیره شدن پوست، اسهال، سرگیجه، غش، از دست دادن اشتها، افسردگی، تهوع، خارش پوست، خستگی و یا ضعف غیر معمول و یا کاهش وزن.

دستورات پزشک را با دقت دنبال کنید اگر همزمان با این دارو از داروهای کورتیکواستروییدهای خوراکی استفاده می کنید .

دکتر ممکن است از شما بخواهد یک کارت شناسایی (ID) که نشان دهنده استفاده از این دارو باشد را بهمراه داشته باشید . 

این دارو ممکن است باعث برونکواسپاسم متناقض شود ، که این بدان معنی است تنفس یا خس خس بدتر خواهد شد . برونکواسپاسم متناقض ممکن است حیات را تهدید کنند .  اگر پس از استفاده از این دارو دچار سرفه، مشکلات تنفسی، تنگی نفس، یا خس خس سینه شدید  دارو را قطع کرده و بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید . 

اگر دچار بثورات پوستی، کهیر یا هر واکنش آلرژیک به این دارو شدید ، مصرف دارو را متوقف نمایید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه نمایید .

این دارو ممکن است باعث کاهش رشد در کودکان نسبت به حد معمول شود .

با مصرف طولانی مدت این دارو ممکن است تراکم استخوان را کاهش دهد. تراکم کم استخوان می تواند استخوان ها را ضعیف کند و یا باعث پوکی استخوان شود. اگر هر گونه سوال در این مورد داشتید ، با دکتر تماس بگیرید .

اگر دچار تاری دید، مشکل در خواندن و یا هر تغییر دیگری در دید بهنگام  یا پس از درمان رخ داد به پزشک مراجعه کنید . 

از داروهای دیگر مگر با مشورت دکتر  استفاده نکنید . این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه  [OTC] و مکمل های گیاهی یا ویتامین می شود .

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع

بدن درد 
سرفه
مشکل با تنفس
خشکی و یا درد های گلو
تب
خشونت صدا
آبریزش بینی
تورم غدد گردن
مشکل در بلع
تغییر در صدای

عوارض ناشناخته

کوری
تاری دید
تغییر در رفتار
لرز
تیره شدن پوست
کاهش دید
اسهال
سرگیجه
چشم درد
غش
سردرد
از دست دادن اشتها
کمر یا پهلو درد
افسردگی
تهوع یا استفراغ
دفع ادرار همراه  با درد و یا مشکل
بثورات پوستی
درد دهان یا زبان
افکار خود کشی
خستگی یا ضعف غیر معمول
تکه های سفید در دهان یا روی زبان
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیرشایع

گرفتگی عضلات
خونریزی شدید
درد
درد یا حساسیت در اطراف چشم و استخوان های گونه
گرفتگی بینی یا آبریزش
تنگی قفسه سینه

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آسمبهبود تنفسکنترل علائم آسمبکلومتازون
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه