منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

اسپری بینی بکلومتازون

Beclomethasone (Nasal Route

دارو شناسی

اسپری بینی بکلومتازون برای درمان خارش یا آبریزش بینی ، عطسه، و یا تب یونجه فصلی (رینیت آلرژیک) استفاده می شود. امکانیسم اثر ین داروی استروئیدی جلوگیری از التهابی  است که در اثر واکنش های آلرژیک رخ می دهد .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

مایع آئروسل مایع
پودر آئروسل
اسپری
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات اسپری بینی بکلومتازون بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان4 سال و بزرگتر نشان نداده است . ایمنی و اثر بخشی در کودکان کمتر از 4 سال ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات اسپری بینی بکلومتازون درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، در افراد سالمند با بیماری کلیوی و مشکلات قلبی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.


دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Pixantrone

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

آسم یا خس خس سینه 
آب مروارید
آبله مرغان 
گلوکوم
عفونت هرپس سیمپلکس از چشم
عفونت (باکتری، قارچ، ویروس، و یا انگل)، فعال و یا درمان نشده
سرخک
سل فعال ؛  با احتیاط استفاده کنید . مصرف این دارو ممکن است این بیماری را بدتر کند.
آسیب به بینی 
عمل جراحی بینی
زخم ها و یا زخم در بینی،  ممکن است در این شرایط از درمان مناسب جلوگیری شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
این دارو همراه با دفترچه ای برای اطلاعات بیمار است . با دقت بخوانید و بر طبق دستورالعمل دارو پیروی کنید . اگرهر گونه سوالی داشتید با دکتر تماس بگیرید .

این دارو تنها در بینی استفاده می شود. آن را در چشم و یا بر روی پوست  نمالید . اگر آن را بر روی این مناطق مالیدید ، سریعا آن ناحیه را شسته و با پزشک تماس بگیرید.

نحوه ی استفاده از اسپری بینی :

اگر برای اولین بار است که از این دارو استفاده می کنید  و یا اگر به مدت 7 روز است که از این دارو استفاده نکرده اید ، ابتدا باید چند مرتبه آنرا اسپری کنید . 
بيني را پاک کنيد.
بنشينيد و سر را کمي به طرف جلو خم کنيد . 
اسپري را تکان دهيد .
نوک اسپري را به داخل يک سوراخ بيني ببريد .
سوراخ ديگر بيني و دهان را ببنديد .
به وسيله فشار دادن به کمک نوک انگشت سبابه و نشانه به داخل بيني اسپري کرده و به آهستگي نفس را بالا بکشيد .
نوک اسپري را از سوراخ بيني خارج کرده و سر را کاملاً به طرف خود خم کنيد ( سر بين زانوها )
پس از چند ثانيه صاف بنشينيد . اسپري به داخل حلق خواهد رفت .
از راه دهان نفس بکشيد .
اگه لازم است اين عمل را براي سوراخ ديگر بيني تکرار کنيد .
نوک اسپري را با آب جوش تميز کنيد .

 میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اسپری بینی :
برای درمان رینیت آلرژیک:

بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر : 2 پاف در هر سوراخ بینی یک بار در روز. هر اسپری شامل 80 میکروگرم است.
بزرگسالان و کودکان 4 تا 11 سال : 1 پاف در هر سوراخ بینی یک بار در روز.
کودکان کمتر از 4 سال : استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم.
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر در طول‌3 هفته‌درمان‌هیچ‌بهبودی‌نداشتید با پزشکتان‌مشورت‌کنید.
مصرف این دارو ممکن است خطر بروز برخی عوارض ناخواسته در بینی را افزایش دهد.  اگر بهنگام مصرف این دارو دچار مخاط خونی، زخم داخل بینی، خون دماغ غیر قابل توضیح، یا صدای سوت در هنگام تنفس  شدید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

این دارو ممکن است باعث برفک (یک نوع عفونت قارچی) در بینی یا گلو شود. اگر متوجه تکه های سفید رنگی در گلوشدید ، یا بهنگام غذا خوردن و یا بلعیدن دچار درد شدید فورا با پزشک تماس بگیرید .

اگر در طول یا پس از درمان دچار تاری دید، مشکل در خواندن، و یا هر تغییر دیگری در بینایی  شدید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید . دکتر ممکن است شما را به یک چشم پزشک ارجاع دهد.

این دارو می تواند باعث واکنش های آلرژیک جدی، از جمله آنژیوادم و آنافیلاکسی شود. اگر بهنگام مصرف دارو دچار تورم صورت، لبها، زبان، گلو، بازوها، پاها شدید سریعا به دکتر مراجعه کنید .

ممکن است بهنگام مصرف این دارو به راحتی دچار عفونت شوید . از افرادی که بیمارند و یا دچار بیماری های عفونی مانند آبله مرغان یا سرخک هستند دوری کنید . این امر به ویژه برای کودکان مهم است. اگر در معرض افرادی که آبله مرغان یا سرخک دارند قرار گرفتید سریعا به دکتر مراجعه کنید .

این دارو ممکن است خطر ابتلا به داشتن یک غده آدرنال که کمتر فعال است را افزایش دهد. اگر دچار هر یک از علائم زیر شدید به دکتر مراجعه کنید :
 تیره شدن پوست، اسهال، سرگیجه، غش، از دست دادن اشتها، افسردگی، تهوع، خارش پوست، خستگی و یا ضعف غیر معمول ، یا استفراغ. بهنگام مصرف این دارو ممکن است به ندرت، تغییرات چرخه قاعدگی، آکنه، جوش، و یا افزایش وزن (چربی) در اطراف صورت، گردن و بدن ممکن است رخ دهد .

این دارو ممکن است باعث کندی رشد در کودکان شود . گفتگو با دکتر خود اگر فکر می کنید فرزندتان  به خوبی رشد نمی کند با دکتر این موضوع را در میان بگذارید .

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

لرز
سرگیجه
ضربان قلب سریع
سبکی سر
تنفس تند و سطحی
راش
خونریزی و یا کبودی غیر معمول

عوارض غیر شایع


تغییر در بینایی
چشم درد
سردرد
تهوع یا استفراغ
خون دماغ 

عوارض ناشناخته


مخاط خونین
سرفه یا گرفتگی صدا
مشکلات تنفسی
سرگیجه
کهیر ، تاول یا خارش
از دست دادن حس چشایی
زخم داخل بینی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

اسپری‌بینی بکلومتازون‌اختلالات‌ بینی‌نظیر رینیت‌فصلی‌علایم‌حساسیتی‌در بینی‌پولیپ‌های‌بینی‌ت
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه