منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بلاتاسپت( وریدی)

Belatacept (Intravenous Route

دارو شناسی

آمپول بلاتاسپت متعلق به گروهی از داروها شناخته شده به عنوان عوامل سرکوب کننده سیستم ایمنی است . این داروهمراه با داروهای دیگر برای جلوگیری از رد پیوند کلیه در بدن استفاده می شود .


هنگامی که بیماری پیوند کلیه دریافت می کند، سلول های سفید خون بدن سعی خواهند کرد تا از پیوند کلیه جوگیری کنن . مکانیسم اثر این دارو سرکوب سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از سلول های سفید خون از تلاش برای جلوگیری از عضو پیوندی است .

این دارو فقط با دستور پزشک و در اشکال زیر موجود است:

• پودر محلول در آب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسب  در رابطه سن با اثرات تزریق این دارو در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات این دارو درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. 

دوران بارداری

تمام مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

• عفونت سیتومگالوویروس (CMV) ، با احتیاط استفاده کنید. ممکن است خطر عوارض جانبی افزایش یابد .
• عفونت (به عنوان مثال، باکتری ها، قارچ، ویروس، و یا تک یاخته) مصرف این دارو ممکن است توانایی بدن را برای مبارزه با عفونت کاهش دهد.
• عفونت سل ، قبل از شروع مصرف  این دارو، این بیماری باید درمان شود.
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
پرستار یا دیگر افراد متخصصینی که آموزش دیده اند ، این دارو را تزریق می کنند . این دارو از طریق سوزنی وارد یکی از رگ ها می شود . این دارو باید به آرامی و در طول 15 دقیقه تزریق شود.
این دارو همراه با بروشور برای اطلاعات بیشتر بیمار می باشد . با دقت آنرا خوانده و بر طبق دستورات عمل کنید . در صورت عدم درک مطالب یا داشتن سوالی با پزشک تماس بگیرید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر  باردارید باید پزش را در جریان بگذارید . دکتر ممکن است از شما بخواهد به یک گروه بارداری برای بیمارانی که از این دارو استفاده می کنند ملحق شوید .

نباید از این دارو استفاده کنید  اگر دکتر به شما بگوید که ویروس اپشتین بار (EBV) منفی است. دکتر در ابتدا تست EBV را انجام می دهد .

با استفاده از این دارو ممکن است خطر بروز بیماری های جدی به نام اختلال پس از پیوند لنفوپرولیفراتیو (لنفوم) و یا فوکال پیشرونده افزایش یابد . خطر لنفوم در بیمارانی که تست EBV منفی است ، عفونت سیتومگالوویروس (CMV) بالاتر است. به دکتراطلاع دهید اگر دچار تغییراتی در خلق و خوی، گیجی، مشکلات تفکر، از دست دادن حافظه ، تغییرات بینایی و یا کاهش مقاومت شدید .

این دارو ممکن است خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان را افزایش می دهد، به ویژه سرطان پوست . اگر در این مورد نگرانید با دکتر گفتگو کنید .

بهنگام خارج شدن از منزل  از کرم های ضد آفتاب و یا ضد آفتاب لوسیون با فاکتور محافظت در برابر خورشید (SPF) حداقل 15 استفاده کنید . از لباس های محافظ مانند  کلاه و دستکش بهنگام خارج شدن از خانه  بین ساعت 10 صبح تا 15:00 بعدازظهر استفاده کنید و از برنزه شدن و قرار گرفتن در معرض لامپهای خورشیدی اجتناب کنید .

این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.بهنگام مصرف این دارو از نزدیک شدن به افراد بیمار جلوگیری کنید . دستان خود را بشویید. اگر دچار هر نوع عفونتی قبل از استفاده از این دارو شدید را به دکتر اطلاع دهید . 

این دارو ممکن است خطر ابتلا به توسعه عفونت نفروپاتی ویروس نادر و جدی به نام پولیوما همراه با ویروس (PVAN) افزایش دهد.  این ویروس BK ممکن است چگونی کار کلیه ها و ایجاد یک پیوند کلیه را تحت تاثیر قرار دهد و یا حتی باعث شکست پیوند شود . اگر دچار هر یکی از این علائم شدید دکتر را در جریان بگذارید : ادرار خونی؛ کاهش فرکانس و یا مقدار ادرار. افزایش تشنگی؛ از دست دادن اشتها؛ کمر یا پهلو درد؛ حالت تهوع؛ ورم صورت، انگشتان، و پاها؛ مشکلات تنفسی؛ خستگی غیر معمول و یا ضعف ، استفراغ؛ یا افزایش وزن.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع

درد شکم یا معده
تحریک
مدفوع قیری یا سیاه
درد مثانه
نفخ یا ورم صورت، بازوها، دست یا پا
ادرار خونی یا ابری
تاری دید
درد استخوان
سوزش در هنگام ادرار
درد قفسه سینه
لرز
اغماء
گیجی
تشنج
سرفه یا گرفتگی صدا
کاهش فرکانس یا میزان ادرار
کاهش برون ده ادرار
افسردگی
مشکلات تنفسی 
سوزش، یا درد بهنگام دفع ادرار
سرگیجه
سرگیجه، غش کردن یا سبکی سر هنگام بلند شدن ناگهانی یا نشستن
خواب آلودگی
خشکی دهان
غش
ضربان قلب سریع یا نامنظم
تب
نیاز مکرر به دفع ادرار
سردرد
خصومت
ناتوانی در حرکت بازوها و پاها
افزایش فشار خون
افزایش تشنگی
کج خلقی
خارش در دیگر مناطق پوست
بی حالی
از دست دادن اشتها
ازدست دادن کنترل مثانه
کمر یا پهلو درد
تغییرات خلق و خوی یا روانی 
درد عضلانی و گرفتگی عضلات
اسپاسم های عضلانی (تتانی) یا کشش
تهوع یا استفراغ
عصبانیت
بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها، پاها، و یا لب
پوست رنگپریده
تپش در گوش
افزایش وزن سریع
تنگی نفس
ضربان قلب آهسته یا سریع
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
بی حسی
کاهش ناگهانی در مقدار ادرار
بی حسی ناگهانی و ضعف در بازوها و پاها
تعریق
ورم صورت، مچ پا، و یا دست
تورم غدد
تنگی در قفسه سینه
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
خستگی یا ضعف غیر معمول
افزایش  یا کاهش وزن غیر معمول 
ضعف یا سنگینی پاها
افزایش وزن
خس خس

عوارض غیر شایع 

کمر درد
سرفه همراه با خون 
خواب آلودگی
درد ، سفتی، تورم مفاصل
از دست دادن اشتها
تعریق شبانه
تب بالا ناگهانی و یا تب با درجه پایین 
تورم پا یا ساق پا
افزایش وزن
اسکار سفید، زرد، و یا مومی مانند
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

شکم یا معده درد
لکه بر روی پوست
بدن درد
مجموعه ای از خون در زیر پوست
سرفه همراه با مخاط
کبودی عمیق با رنگ بنفش تیره
اسهال
مشکل در اجابت مزاج (مدفوع)
مشکل با حرکت
خشکی دهان 
احتقان گوش
برافروختگی ، خشکی پوست
بوی نفس میوه مانند 
ریزش مو و یا نازک شدن مو
افزایش گرسنگی
افزایش تعریق
افزایش ادرار
خارش، درد، قرمزی یا ورم
از دست دادن هوشیاری
از دست دادن صدا
گرفتگی عضلانی در دستها، بازوها، پاها، ساق، و یا صورت
درد عضلات یا استخوان
درد یا سفتی عضلانی 
بی حسی و سوزن سوزن شدن در اطراف دهان، نوک انگشتان، یا پا
درد در مفاصل
جوش
لرزش در پاها، بازوها، دستها و پاها
تنگی نفس
بیخوابی
عطسه
تورم یا التهاب دهان
تنگی در قفسه سینه
لرزش
مشکل در خواب
بیخوابی
کاهش وزن بدون علت
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

پیشگیری از رد پیوندپیوند کلیهآمپول بلاتاسپت
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه