منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بنزوکائین ( موضعی)

Benzocaine (Topical Application Route

دارو شناسی

بنزوکائین برای از تسکین درد و خارش ناشی از بیماری هایی مانند آفتاب سوختگی یا دیگر سوختگی های جزئی، گزش یا نیش حشرات، پیچک سمی، بلوط سمی، سماق سمی، بریدگی های جزئی استفاده می شود .

بنزوکائین متعلق به گروهی از داروهای بی حس کننده موضعی است . این دارو مانند داروهای بیهوشی عمومی که برای عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد باعث بیهوشی نمی شود .

این داروبدون تجویز پزشک ،در دسترس می باشد و به شکل های زیر در بازار موجود است:

پماد
اسپری
محلول
ژل
کرم
موم
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

به دلیل سمیت بنزوکائین، مصرف این دارو در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود.

سالمندان

اطلاعات مناسبی در رابطه سن به اثرات بنزوکائین در سالمندان وجود ندارد .


تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

 • وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
 • کم خونی
 • کمبود گلوکز-6-فسفودی استراز (اختلال متابولیک ارثی موثر بر سلول های قرمز خون)
 • بیماری هموگلوبین-M (اختلال سوخت و ساز بدن ارثی موثر بر سلول های قرمز خون)
 • کمبود ردوکتاز NADH-متهموگلوبین (اختلال متابولیک ارثی موثر بر سلول های قرمز خون)
 • کمبود پیروات کیناز (اختلال متابولیک ارثی موثر بر سلول های قرمز خون) با احتیاط استفاده شود  . ممکن است خطر ابتلا به یک عارضه جدی به نام متهموگلوبینمی را افزایش دهد.
 • آسم 
 • برونشیت
 • آمفیزم
 • بیماری های قلبی 
 • عفونت 
 • افراد سیگاری، با احتیاط استفاده کنید. ممکن است عوارض جانبی بدتر شود
 • کودکان زیر سن 2 سال ؛ در این گروه سنی نباید استفاده شود.
   

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو را دقیقا مطابق با دستور دکتر استفاده کنید .برای هر دلیل دیگری از این دارو استفاده نکنید مگر اینکه در ابتدا با پزشک مشورت کرده باشید .اگر از این دارو بیش از حد استفاده شود ممکن است باعث عوارض جانبی خطرناکی شود ، زیرا از طریق پوست جذب بدن می شود.

دست های خود را با آب و صابون قبل و بعد از استفاده از این دارو را بشویید.

از این دارو برای زخم های باز ، سوختگی ، پوست آسیب دیده یا ملتهب  استفاده نکنید مگر با مشورت دکتر .

این دارو باید تنها باید برای مشکلات که توسط دکتر تشخیص داده شده است و یا شرایط ذکر شده  استفاده شود . قبل از استفاده از آن برای دیگر مشکلات با پزشک مشورت نمایید ، به خصوص اگر دچار عفونت شده باشید . این دارو نباید برای درمان انواع خاصی از عفونت های پوستی و یا مشکلات جدی مانند سوختگی های شدید استفاده شود.

مراقب باشید این دارو وارد  بینی، دهان، و به خصوص در چشم تان نشود ، زیرا می تواند شدیدا  چشم را تحریک کند. اگر دارو به این نواحی  به خصوص چشم ها مالیده شد ، حداقل به مدت 15 دقیقه ناحیه آلوده شده را با آب بشویید و سریعا به دکتر مراجعه نمایید .

اگر از فرم اسپری این دارو استفاده می کنید ، آن را به صورت مستقیم اسپری نکنید . از دست خود یا یک اپلیکاتور (به عنوان مثال، یک پد گاز استریل) استفاده نمایید .

برچسب روی بسته بندی را به دقت بخوانید امکان دارد که محصول حاوی الکل باشد . الکل قابل اشتعال است و می تواند آتش بگیرد .به هیچ وجه بهنگام استفاده از محصول حاوی الکل نزدیک شعله آتش یا سیگار نشوید . همچنین، پس از استفاده از این محصول تا زمانی که به طور کامل خشک نشده است ، سیگار نکشید.

استفاده از ژل و یا محلول :

زمانی که نیاز به مصرف است از ژل یا محلول بنزوکائین استفاده کنید ، اما  بیش از چهار بار در روز استفده نکنید .

در کودکان، به جای استفاده از این دارو، با پزشک متخصص اطفال در مورد روش های مختلف برای درمان دندان درآوردن صحبت کنید. برای کودک می توان از حلقه دندان و یا ماساژ لثه کودک  با انگشت خود برای از بین بردن علائم و درد  دندان درآوردن استفاده کرد .از این دارو در کودکان زیر 2 سال استفاده نکنید مگر با مشورت دکتر .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال موضعی (اسپری، کرم ):
برای درد و خارش ناشی از بیماری های پوستی جزئی:

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 2 سال سن و بزرگتر : سه یا چهار بار در روز به نواحی آسیب دیده بمالید.
کودکان کمتر از 2 سال : استفاده و دوز مصرفی باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.

اگر وضعیت شما و یا فرزندتان  ظرف مدت 7 روز بهبود نیافت  و یا اگر بدتر شد، به دکتر مراجعه کنید .

پس از استفاده از این دارو بر روی پوست کودک ، مراقب باشید که این دارو وارد چشم یا دهان کود نشده باشد . به ویژه در کودکان، اگر دارو وارد دهان شود و یا بلعیده شود، می تواند باعث عوارض جانبی جدی شود .

اگر دچار بثورات پوستی، سوزش، تورم یا التهاب پوستی شدید بلافاصله مصرف دارو را متوقف کنید .

از لوازم آرایشی و یا دیگر محصولات آرایشی بر روی ناحیه تحت درمان استفاده نکنید.

این دارو ممکن است باعث یک مشکل خونی نادر اما جدی به نام متهموگلوبینمی شود. این بیماری ممکن است بعد از استفاده از اسپری و یا ژل برای زخم دهانی یا لثه کودک برای دندان درآوردن رخ  دهد. خطرات ممکن است در نوزادان کمتر از 4 ماه ، افراد مسن، و یا بیماران با نقص مادرزادی خاص افزایش یابد . 

 دکتر را مطلع کنید اگر دچارعلایم زیر شدید : پوست رنگ پریده ،کبودی لبها و ناخن ،  گیجی؛ سردرد؛ سبکی سر ، ضربان قلب سریع؛ تنگی نفس؛ خستگی یا ضعف غیر معمول .

اگر از داروهای حاوی نیترات یا نیتریت استفده می کنید دکتر را در جریان بگذارید . 
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض نادر

رنگ مایل به آبی  ناخن، لب ها، پوست، کف دست

عوارض ناشناخته

تاول، سوزش، پوسته پوسته شدن، خشکی پوست
ترک خوردگی، خارش، قرمزی، سوزش پوست
ادرار تیره
مشکلات  تنفسی
سرگیجه یا سبکی سر
غش
تب
سردرد
ناتوانی در حس کردن  دست و پا
کج خلقی
التهاب بینی
خارش، پوسته پوسته شدن، قرمزی شدید، درد یا تورم پوست
پوست رنگپریده
سریع شدن ضربان قلب
قرمزی یا درد  چشم 
تنگی نفس
گلو درد
خونریزی و یا کبودی غیر معمول 
خواب آلودگی غیر معمول، کسالت، خستگی، ضعف، یا احساس کندی
خستگی یا ضعف غیر معمول

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض برای شما ایجاد مشکل کرد و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه