منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بنزتروپین

Benztropine

دارو شناسی


 با بهبود کنترل و کاهش گرفتگی عضلات ، این دارو اجازه می دهد تا حرکات طبیعی بدن به عنوان علائم بیماری کاهش یابد. بنزتروپین نیز برای کنترل واکنش های شدید به داروهای خاص و برای درمان بیماری های عصبی، ذهنی و احساسی استفاده می شود (به عنوان مثال، فنوتیازینها مانند پروکلرپرازین، کامپازین ملاریل ، تورازین). این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
به دلیل سمیت بودن  بنزتروپین، آن را باید با احتیاط در کودکان 3 سال یا بزرگتر استفاده شود. مصرف این دارو در کودکان زیر 3 سال توصیه نمی شود.
سالمندان
اطلاعات کافی در رابطه  با سن و تاثیرات بنزتروپین در سالمندان در دسترس نمی باشد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام تغذیه با شیر مادرباید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه در نظر گرفته شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Potassium

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Oxymorphone
Betel Nut
Chlorpromazine
Haloperidol


تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.  
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
بزرگ شدن پروستات
گلوکوم 
فلج ایلئوس (انسداد روده) 
روان پریشی (اختلال روانی) 
تاکی کاردی (ضربان قلب سریع) 
مشکلات دفع ادرار (به عنوان مثال، دردناک و یا با مشکل ادرار کردن، احتباس ادرار)  با احتیاط مصرف شود زیرا ممکن است شرایط را بدتر کند.
آب سیاه
 زاویه بسته 
دیسکینزی کینزیا (اختلال حرکتی) در این بیماران با این بیماری  نباید استفاده شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید .استفاده این دارو همراه با داروهای دیگر برای بیماری پارکینسون از اهمیت بالایی برخوردار است. طبق دستورپزشک و در زمان مناسب از این دارو استفاده نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای فرم دوز خوراکی (قرص):
برای بیماری پارکینسون ایدیوپاتیک:
بزرگسالان :در ابتدا، 0.5 تا 1 میلی گرم به هنگام خواب. ممکن است در صورت نیاز پزشک میزان دارو را افزایش دهد، معمولا مصرف دارو بیش از 6 میلی گرم نمی باشد.
کودکان 3 سال و بزرگتر: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.
کودکان زیر 3 سال: استفاده این دارو در کودکان زیر 3سال توصیه نمی شود.
برای پارکینسون مانند علائم ناشی از داروهای دیگر:
بزرگسالان: در ابتدا، 1 تا 4 میلی گرم یک یا دو بار در روز. ممکن است در صورت نیاز پزشک میزان دارو را افزایش دهد.
کودکان 3 سال و بزرگتر: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکترتعیین شود.
کودکان زیر 3 سال :استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
برای بیماری پارکینسون Postencephalitic:
بزرگسالان: در ابتدا، 0.5 تا 2 میلی گرم به هنگام خواب. ممکن است در صورت نیاز پزشک میزان دارو را افزایش دهد، معمولا مصرف دارو بیش از 6 میلی گرم نمی باشد.
کودکان 3 سال و بزرگتر: استفاده ومیزان مصرف باید توسط دکتر شما تعیین شود.
کودکان زیر 3 سال: استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. در مدت درمان با این دارو ممکن است با واکنش های جدی روبرو شوید . بلافاصله بعد از مشاهده علائم، خواب آلود گی ،گیجی ، نیمه هشیاری به دکتر مراجعه نمایید. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
قبل از مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف نکنید . ممکن است پزشکتان بخواهد قبل از توقف دارو به طور کامل  میزان دارو را به تدریج کاهش دهد.
مصرف این دارو ممکن است موجب تعرق کمترشود و در نتیجه موجب افزایش دمای بدن شود. به هنگام مصرف این دارو  از گرمای بیش از حد در طول ورزش یا آب و هوای گرم اجتناب نمایید زیرا  ممکن است  گرما موجب سکته شود.
مصرف این دارو ممکن است باعث ضعف عضلات شود. اگر این شرایط موجب نگرانی شما شده است این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
اگر به هنگام مصرف بنزترپین دچار هر یک از افکار و رفتار غیر معمول و یا عجیب و غریب شدید این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید . برخی از این تغییرات در افرادی که بیش از حد الکل مصرف می کنند  دیده می شود. تغییرات دیگرشامل سردرگمی، بدتر شدن افسردگی، توهم بصری (دیدن چیزهایی که وجود ندارد)، افکار خودکشی، هیجان غیر معمول، عصبی بودن، یا تحریک پذیری می شود.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض ناشناخته
شکم یا معده درد 
رفتار پرخاشگرانه و خشونت
فراموشکاری
نفخ
سوزش در هنگام ادرار
سردرگمی در مورد هویت، مکان و زمان
یبوست
کاهش دفعات ادرار 
کاهش حجم ادرار
اسهال
 سخت یا دردناک بودن به هنگام ادرار کردن
مشکل در دفع ادرار 
مشکل در صحبت کردن
عدم وجود بلع
دلسردی
سرگیجه
 خشکی دهان
تب بسیار بالا یا دمای بالای بدن
 ضربان قلب سریع، تپش، نامنظم و یا پالس
 تنفس کم عمق وسریع
 ضربان ضعیف قلب
احساس غم ی
تب
سردرد
 پوست خشک و گرم
کج خلقی
فقدان اشتها
عدم تعریق
بی قراری
از دست دادن علاقه یا لذت 
تغییرات خلق و خوی یا روان
گرفتگی عضلانی
ضعف عضلانی
عصبانیت
بی حسی انگشتان دست
رنگ پریدگی، پوست رنگ پریده
دیدن چیزهایی که وجود ندارد،
تشنگی
خستگی
مشکل در تمرکز
مشکل با خواب
استفراغ
علائم مصرف بیش از حد
کوری
تاری دید
تغییر در آگاهی
پوست سرد و مرطوب
کاهش دید
سرگیجه
چشم درد
برگزاری باورهای غلط که نمی توان تغییر داد
سبکی سر
از دست دادن هوشیاری
ضعف عضلانی
تهوع یا استفراغ
نفس کشیدن
خون دماغ
بی حسی یا سوزن سوزن شدن صورت، بازوها، پاها و یا
لرزش 
تعریق
عدم تعادل، لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا هماهنگی
هیجان غیر معمول، عصبی بودن، بی قراری 
مشکلات بینایی
خس خس
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض ناشناخته
بزرگ شدن مردمک چشم
از دست دادن اشتها
بثورات پوستی
کاهش وزن
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کاهش گرفتگی عضلاتدرمان بیماری پارکینسوندرمان بیماری های عصبیدرمان بیماری های ذهنی و احساسی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه