منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بتاکاروتن

Beta Carotene

دارو شناسی

ویتامین ها ترکیباتی هستند که باید برای رشد و سلامت استفاده شود. این ویتامین ها  در مقادیر کمی مورد نیازهستند و معمولا در مواد غذایی که  می خورید یافت می شود. بتاکاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود، که برای  سلامت چشم  و پوست است  لازم و ضروری است.
کمبود ویتامین A ممکن است باعث بیماری به نام شب کوری (مشکلات دیدن در تاریکی) شود. همچنین ممکن است باعث  خشکی چشم، عفونت چشم، مشکلات پوستی شود. پزشکتان ممکن است این مشکلات را با تجویز هم بتا کاروتن، که بدن شما می تواند آنرا به ویتامین A تغییر دهد، و یا ویتامین A  درمان کنند.
برخی از شرایط ممکن است نیازشما را برای ویتامین A  افزایش دهد عبارتند از:
فیبروز کیستیک
اسهال مداوم
بیماری طولانی مدت
آسیب های جدی
بیماری کبد
مشکلات سوء جذب
بیماری پانکراس
افزایش نیاز به ویتامین A باید توسط پزشکتان تعیین می شود.
بتا کاروتن است در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:
 نوع واکنش به خورشید
واکنش حساسیت به نور (یک نوع واکنش به خورشید)
به غیر از اطلاعات فوق، هیچ اطلاعات اضافی مربوط به استفاده ، اقدامات احتیاطی، یا عوارض جانبی مناسب برای این استفاده وجود ندارد.
اهمیت رژیم غذایی
برای سلامتی ، مهم است که شما یک رژیم غذایی متعادل و متنوع داشته باشید. دنبال با  دقت هر برنامه رژیم غذایی که توسط پزشکتان توصیه شده است را پیروی نمایید. یک لیست از مواد غذایی مناسب برای  تامین ویتامین در رژیم غذایی  و یا نیازهای مواد معدنی، تهیه کنید.. اگرفکر می کنید ویتامین ها و یا مواد معدنی به اندازه کافی در رژیم غذایی تان گنجانده نشده است از یک مکمل غذایی استفاده کنید. 
ثابت شده است که افرادی که رژیم های غذایی سرشار از میوه و سبزیجات مصرف می کنند خطر بیماری های قلبی و سرطان ی کاهش می یابد. میوه ها و سبزیجات غنی از بتا کاروتن و سایر مواد مغذی و مفید می باشند.
بتاکاروتن در هویج ،سبزیجات با برگ سبز تیره مانند اسفناج و کاهو ،سیب زمینی های شیرین؛ کلم بروکلی؛ طالبی؛ و کدو در فصل زمستان یافت می شود. بتا کاروتن در بدن به ویتامین A تبدیل می شود.پخت و پز معمولی بتا کاروتن می کند از بین نمی برد.
ویتامین ها به تنهایی جایگزین یک رژیم غذایی خوب و انرژی  کافی نمی شوند. بدن شما نیز به مواد دیگر موجود در مواد غذایی، مانند پروتئین، مواد معدنی، کربوهیدرات و چربی نیاز دارد. ویتامین ها اغلب نمی توانند بدون حضور سایر مواد غذایی اثر کنند. برای مثال، برخی چربی مورد نیاز است به طوری که بتا کاروتن می تواند آنرا جذب  به بدن  کند . این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
کپسول
شربت
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
با مصرف مقدار طبیعی توصیه شده مشکلاتی در کودکان  ثبت نشده است.
سالمندان
با مصرف مقدار طبیعی توصیه شده مشکلاتی در سالمندان ثبت نشده است. 
دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام شیردهی منافع بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه در نظر گرفته شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
اختلالات خوردن
بیماری های کلیوی
بیماری کبد ، در این شرایط ممکن است با مصرف بتا کاروتن سطح خون افزایش یابد، که ممکن است توأم با افزایش اثرات جانبی باشد.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای استفاده به عنوان یک مکمل غذایی:
برای اشکال خوراکی (کپسول و یا قرص های جویدنی):
بزرگسالان و نوجوانان: 6 تا 15 میلی گرم بتاکاروتن (معادل 10000 تا 25000 واحد فعالیت ویتامین A ) در روز است.
کودکان: 3-6 میلی گرم بتا کاروتن (معادل 5000 تا 10000واحد فعالیت ویتامین A ) در روز است.
برای کاربردهای دیگر :
برای اشکال خوراکی (کپسول و یا قرص):
برای درمان و یا پیشگیری از یک واکنش به خورشید در بیماران مبتلا به اریتروپویتیک پروتوپوفیریا protoporphyria erythropoietic)):
بزرگسالان و نوجوانان:30 تا 300 میلی گرم بتاکاروتن (معادل 50000تا500000 واحد فعالیت ویتامین A) در روز است.
کودکان:30 تا 150 میلی گرم بتاکاروتن (معادل 50000 تا 250000واحد فعالیت  ویتامین A ) در روز است.
برای درمان و یا پیشگیری از واکنش به خورشید :
بزرگسالان و نوجوانان:75 به 180 میلی گرم بتا کاروتن (معادل 125000 تا 300000 واحد  فعالیت ویتامین A) در روز است.
کودکان: 30 تا 150 میلی گرم بتاکاروتن (معادل 50000 تا 250000 واحد  فعالیت ویتامین A) در روز است.
اگر شما سطح خون بالایی از ویتامین  Aدارید، بدن شما کمتر بتا کاروتن را به  ویتامین A تبدیل می کند.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. استفاده از بتا کاروتن با افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه در افراد سیگاری یا کسانی که در معرض ذرات آزبست هستند مرتبط است. در تحقیقی برروی 29000 مردان سیگاری نشان داده است که   سرطان ریه در افرادی که 20 میلی گرم بتاکاروتن در روز به مدت 5 تا 8 سال استفاده می کردند 18٪  افزایش یافته است. 
مطالعه دیگری برروی18000 نفر ثابت کرده است که سرطان ریه  بیشتر از 28 درصد  در افراد با سابقه مصرف سیگار و یا قرار گرفتن در معرض آزبست دیده می شود. این افراد 30 میلی گرم بتاکاروتن به اضافه 25000واحد رتینول (شکلی از ویتامین A) در روز به مدت 4 سال مصرف کرده اند.
اگر سیگار می کشید، سابقه مصرف سیگار دارید و یا در معرض آزبست قرار گرفته اید، نباید مقادیر زیادی از مکمل های بتا کاروتن برای مدت زمان طولانی  مصرف کنید. با این حال، غذاهایی که غنی از بتا کاروتند امن وخطر ابتلا به برخی از انواع سرطان وبیماری های قلبی را کاهش می دهند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بیماری های قلبیبیماری سرطانیسلامت چشم و پوست
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه