منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بتامتازون والرات

Betamethacot Beta-Val Luxiq Qualisone Valisone

دارو شناسی


 بتامتازون موضعی یک کورتیکواستروئید بسیار قوی می باشد که به بتامتازون منظور تسکین التهاب و خارش ناشی از بیماری های پوستی پاسخ دهنده به کورتیکواستروئید به کار می رود. همچنین این محصول برای درمان کمکی پسوریازیس، درماتیت سبورییک، طاسی و دیگر اختلالات پوستی به کار می رود. اثر درمانی اولیه بتامتازون موضعی ناشی از فعالیت ضد التهابی غیر اختصاصی آن ها بر علیه اغلب عوامل التهاب شامل عوامل مکانیکی، شیمیایی، میکروبیولوژیک و ایمونولوژیک می باشد. در سطح سلولی کورتیکوستروئیدها تشکیل، آزادسازی و فعالیت مواد واسط التهاب از جمله پروستاگلاندین ها، هیستامین و آنزیمهای لیپوزومی را کاهش می دهند. همچنین نفوذپذیری عروق را کاهش داده و مانع از مهاجرت ماکروفاژها و لوکوسیتها به محل التهاب می شوند. این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
ژل
پماد
لوسیون
کرم
فوم 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات بتامتازون بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به علت سمی بودن این دارو مصرف این دارو باید با احتیاط مصرف شود.در کودکان ممکن است از طریق مصرف روی پوست مقدار زیادی از دارو جذب بدن شود که این امر می تواند باعث عوارض خطرناک شود.در صورت مصرف این دارو برای کودکان، به دقت وطبق دستور پزشک عمل شود.برای مصرف فوم ،ایمنی واثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیر معکوس در دوران بارداری دارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید نمی کند. برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید.استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
سندرم کوشینگ(اختلال غددفوق کلیوی)
دیابت
هایپرگلیسمیا(افزایش قند خون)
فشار خون داخل جمجمه(افزایش فشار داخل سر)با احتیاط مصرف شود،شانس عوارض جانبی ممکن است افزایش یابد
زخم های بزرگ
پوست هایی که به شدت آسیب دیده اند(شانس عوارض جانبی ممکن است افزایش یابد)
 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
قبل وبعد از استفاده این دارو دستان خود را با آب وصابون بشویید.سپس به آرامی لایه نازکی از این دارو را روی ناحیه آسیب دیده بمالید.قبل از مصرف لوسیون آنرا به خوبی تکان دهید. ناحیه آسیب دیده را با بانداژ یا هر وسیله ی دیگری نپوشانید مگر با دستور پزشک.اگر این پماد را برای نوزادان استفاده میکنید پوشک نوزاد را سفت نبندید ،مگر اینکه پزشک دستور داده باشد.
در صورت تجویز دکتر بعد از مالیدن دارو ناحیه آسیب دیده را توسط بانداژ بپوشانید و از طریقه استفاده دارو کاملا پیروی کنید.استفاده از این بانداژمقدار دارویی که جذب بدن مشود را افزایش میدهد.در صورت مواجه شدن با سئوال با دکتر تماس بگیرید. 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف موضعی پماد وکرم(قرمزی ،خارش و تورم پوست)
بزرگسالان:در روز2یا3مرتبه روی ناحیه آسیب دیده مالیده شود.
کودکان: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
مصرف موضعی لوسیون
بزرگسالان:2بار در روز مقدار کمی روی ناحیه آسیب دیده چکانده شود.
کودکان: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
مصرف موضعی فوم(بیماری های پوست سر)
بزرگسالان:2بار در روزروی ناحیه آسیب دیده مالیده شود.یکبار روز،یکبار شب
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. .خیلی مهم به نظر میرسد که پزشک معالج طی معاینات منظم بهبود وضعیت شما به هنگام استفاده از این دارو  مورد یررسی قرار دهد.اگر نشانه های این بیماری در شما یا کودکتان بعد از گذشت چندین روز تخفیف نیافت یا منجر به وخیم تر شدن  وضعیت شما شد ،به دکتر مراجعه نماید.استفتده بیش از حد وطولانی مدت ممکن است خطر ابتلا به بیماری غدد فوق کلیوی افزایش یابد.این خطرات برای کودکان و بیمارانی که طولانی مدت از این دارو استفاده میکنند بیشتر است.در صورت مشاهده یکی از علائم زیر به هنگام مصرف این دارو بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید: تاری دید ،سرگیجه ،غش ،نامنظمی ضربان قلب ،تپش قلب ،افزایش تشنگی ،تکرر ادرار و ضعف وبیحالی غیرعادی
همچنین بلافاصله پس از مشاهده خارش ،سوختگی ،تورم پوست یا تحریکات پوستی مصرف دارو را قطع نموده و سپس به دکتر مراجعه نمایید. 
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
ریزش مو
نازک شدن تار مو
آکنه
کورک
سوزن سوزن شدن پوست
سوختگی 
احساس بی حس در پوست
عوارض شایع
خارش ،سوزش وسوختگی در موضعی که تحت درمان است
عوارض ناشناخته
تاول، خارش ،سوزش ،سوختگی ،پوسته پوسته شدن سر
تحریک ،نازک شدن پوست
قرمزی شدید
تورم پوست
خارش و قرمزی اطراف دهان
افزایش مو در پیشانی ،کمر ،بازوان،دست ها ،پاهاروشن شدن غیر عادی پوست
خارش ،سوزش ،سوختگی ودرد در ناحیه مودار
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان کمکی پسوریازیسدرمان التهاب و خارش ناشی از بیماری های پوستیدرمان درماتیت سبورییک، طاسی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه