منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

بوسنتان

Bosentan

دارو شناسی

خون از سمت راست قلب (بطن) به ریه ها منتقل می شود. هنگامیکه عروق خونی در ریه ها مقاوم می شوند، بطن راست باید برای پمپاژ کردن خون به اندازه کافی از طریق ریه ها به سختی کار کند. 
این دارو تنها تحت نظر دکتر و در اشکال زیر موجود است:
قرص

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب  در رابطه با اثرات بوسنتان در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است . با این حال،درافراد مسن با بیماری کلیه، کبد، و یا مشکلات قلبی مربوط به سن، با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد. این دارو نباید در زنانی که ممکن است باردار شوند استفاده شود.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید.
Glyburide
Apixaban
Atazanavir
Axitinib
Bosutinib
Clozapine
Cobicistat
Cobimetinib
Daclatasvir
Darunavir
Donepezil
Doxorubicin
Doxorubicin Hydrochloride Liposome
Eliglustat
Elvitegravir
Enzalutamide
Fosamprenavir
Hydrocodone
Ivabradine
Lopinavir
Nifedipine
Nilotinib
Olaparib
Palbociclib
Piperaquine
Ritonavir
Saquinavir
Simeprevir
Tacrolimus
Tipranavir
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.

Atorvastatin
Desogestrel
Dienogest
Drospirenone
Estradiol Cypionate
Estradiol Valerate
Ethinyl Estradiol
Ethynodiol Diacetate
Etonogestrel
Ketoconazole
Levonorgestrel
Lovastatin
Mestranol
Norelgestromin
Norethindrone
Norgestimate
Norgestrel
Ospemifene
Rifampin
Sildenafil
Simvastatin
Warfarin


تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
ادم (احتباس مایعات و یا تورم بدن ) 
نارسایی قلبی
بیماری های خفیف کبد
مشکلات ریوی ، با احتیاط استفاده کنید. مصرف این دارو ممکن است این بیماری را بدتر کند.
بیماری های کبدی متوسط یا شدید، در بیماران مبتلا به این بیماری نباید استفاده شود.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  همچنین، دوز دارو را بدون مشورت با دکتر تغییر و یا متوقف نکنید.
این دارو با یک بروشور راهنمای دارو بهمراه است. بادقت دستورالعمل دارو را بخوانید و پیروی نمایید.اگر هر گونه سوالی داشتید از دکتر خود بپرسید.
شما میتوانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف نمایید.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص):
برای فشار خون شریان ریوی:
بزرگسالان: در ابتدا، 62.5 میلی گرم دو بار در روز (صبح و عصر) به مدت 4 هفته. دکتر ممکن است میزان مصرف را تا دو بار در روز و به 125 میلی گرم افزایش یابد. اگر این دارو را با ریتوناویر برای حداقل 10 روز استفاده میکنید، دوز شروعی 62.5 میلی گرم یک بار در روز یا یک روز درمیان طبق دستور دکتر می باشد.
کودکان بالاتر از 12 سال و با وزن کمتر از 40 کیلوگرم: 62.5 میلی گرم دو بار در روز.
کودکان زیر 12 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
همچنین دکترباید برای بررسی عملکرد کبد ، آزمایش خون را قبل از  شروع این دارو تجویز نماید.
استفاده از این دارو بهنگام بارداری می تواند باعث نقص بسیار جدی می شود. حداقل یک ماه پس از توقف مصرف دارو از دو شکل  موثر جلوگیری از بارداری استفاده کنید (حتی اگر دارو به طور موقت متوقف شده باشد). اشکال موثر در جلوگیری از بارداری عبارت است از : قرصهای هورمونی جلوگیری از بارداری، حلقه واژینال یا ایمپلنت، آی یو دی، و یا وازکتومی (برای مردان).  روشهای دیگر شامل استفاده از کاندوم، دیافراگم، و یا یک کلاه در گردنه رحم می باشد.
شما باید قبل از مصرف این دارو یک تست حاملگی انجام دهید و همچنین هر ماه در طول درمان  نیاز به تست بارداری است.
بهنگام مصرف این دارو ممکن است مشکلات کبدی رخ دهد.اگر دچار یکی از این علائم شدید مصرف دارو را متوقف و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید: ادرار تیره، تب و لرز، مدفوع رنگ روشن، از دست دادن اشتها، تهوع و استفراغ، خارش پوست، درد معده، ضعف غیر معمول یا خستگی، و یا زردی چشم یا پوست.

ممکن است مصرف این دارو مقدار و توانایی اسپرم مردان را کاهش و فرزند آوری آنها را تحت تاثیر قرار دهد. اگر قصد بچه دار شدن دارید ، قبل از استفاده از این دارو با دکتر خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث احتباس مایعات (ادم) در برخی از بیماران شود. اگر دچار ورم در دست ها، مچ پا، پاها، و یا در سراسر بدن بهنگام مصرف این دارو شدید ، بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید .
بهنگام مصرف این دارو ممکن است ،ادم ریوی رخ دهد. اگر شما دچار درد قفسه سینه ، تنفس سریع و پر سر و صدا و گاهی اوقات با خس خس سینه؛ کبودی لب و ناخن ، پوست رنگپریده؛ افزایش تعریق؛ سرفه یا خلط کف آلود صورتی، یا تنگی نفس شدید ، مصرف دارو را متوقف نمایید و بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.
از داروهای دیگر مگربا اطلاع دکتر، استفاده نکنید که این شامل  داروهای بانسخه و بدون نسخه، داروهای گیاهی و یا مکمل ها و ویتامین میباشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
تاری دید
گیجی
سرگیجه
ادرار تیره
غش و سبکی سر هنگام بلند شدن  و یا نشستن
تب و لرز
مدفوع رنگ روشن
از دست دادن اشتها
تهوع و استفراغ
دل درد
عرق کردن ناگهانی
خستگی یا ضعف غیر معمول
چشمان یا پوست زرد 
عوارض غیرشایع 
تورم
عوارض ناشناخته
مدفوع سیاه و سفید و یا قیری
خونریزی لثه
خون در ادرار یا مدفوع
کبودی لب و ناخن
درد قفسه سینه
لرز
مدفوع خاکستری رنگ
سرفه همرا با خلط کف آلود صورتی
سرفه خونی
ادرار تیره
کاهش در مقدار ادرار
خس خس
غش
ضربان قلب سریع
خستگی در هنگام فعالیت
تب
سردرد
کهیر
خشن شدن صدا
افزایش تعریق
سوزش
خارش
درد و یا سفتی مفاصل
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها و یا اندام های جنسی
تنفس تند و پر سر و صدا
پوست رنگپریده
لکه های قرمز بر روی پوست
راش
قرمزی پوست
تنگی نفس
تورم پلک، صورت، لب ها، دست، انگشتان، پاها، مچ پا
تنگی در قفسه سینه
مشکل با بلع
بوی نفس های ناخوشایند
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
استفراغ خون
افزایش وزن
خس خس
علائم مصرف بیش از حد
افزایش ضربان قلب
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
ضربان سریع، نامنظم، تپش
احساس گرما
دردهای عضلانی
قرمزی پوست صورت، گردن، بازوها و قفسه سینه
گلو درد
گرفتگی بینی یا آبریزش
عوارض غیر شایع
اسیدی شدن معده و یا ترش
آروغ زدن
سوزش معده
سوء هاضمه
ناراحتی یا درد معده
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

هایپرتانسیونشریان ریویفشار خون بالا
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه