منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

برنتوکسیماب ( تزریقی)

Brentuximab (Intravenous Route

دارو شناسی

آمپول برنتوکسیماب برای درمان نوعی سرطان به نام لنفوم استفاده می شود. این دارو در افرادی  که پیوند مغز استخوان (اتولوگ) شده اند  و یا دیگر درمان ها برای سرطان اثر نمی کند ، استفاده می شود . این دارو نیز به بیمارانی که در معرض خطر عود یا پیشرفت پس از پیوند مغز استخوان قرار دارند ، استفاده می شود.

آمپول برنتوکسیماب همچنین  برای درمان بیماران مبتلا به سیستمیک آناپلاستیک سلول بزرگ لنفوم استفاده می شود. این دارو به بیمارانی که دیگر داروهای سرطان به خوبی اثر نمی کند ، استفاده می شود . این دارو در رشد سلول های سرطانی تداخل ایجاد می کند در نتیجه باعث نابودی آنها در بدن می شود .

این دارو تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:

پودر محلول در آب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات آمپول برنتوکسیماب در کودکان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

سالمندان

مطالعات مناسبی در رابطه سن با اثرات آمپول برنتوکسیماب سالمندان انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .

دوران شیردهی و مادران شیرده
هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Bleomycin
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Atazanavir
Boceprevir
Ceritinib
Crizotinib
Dabrafenib
Delavirdine
Idelalisib
Imatinib
Indinavir
Nefazodone
Nelfinavir
Nilotinib
Piperaquine
Posaconazole
Saquinavir
Telithromycin
Tipranavir
Voriconazole

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
Grapefruit Juice

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

عفونت ، مصرف این دارو ممکن است توانایی بدن را در برابر مقابله با عفونت کاهش دهد.
بیماری های کلیوی
بیماری کبد ،  با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته دارو از بدن افزایش یابد .
مشکلات ریوی (به عنوان مثال، سرفه، تنگی نفس) 
نوتروپنی (کمبود سلول های سفید خون)
نوروپاتی محیطی (مشکل عصبی)
ترومبوسیتوپنی (پلاکت پایین در خون) با احتیاط استفاده کنید. مصرف این دارو ممکن است این بیماری را تشدید کند.
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
پرستار یا دیگر افراد متخصصینی که آموزش دیده اند ، این دارو را تزریق می کنند . این دارو از طریق سوزنی وارد یکی از رگ ها می شود . این دارو باید به آرامی و در طول 15 دقیقه تزریق شود.
این دارو همراه با بروشور برای اطلاعات بیشتر بیمار می باشد . با دقت آنرا خوانده و بر طبق دستورات عمل کنید . در صورت عدم درک مطالب یا داشتن سوالی با پزشک تماس بگیرید .
همچنین می توان از داروهایی مانند استامینوفن، آنتی هیستامین ها، استروئیدها برای کمک به جلوگیری از واکنش های آلرژیک نسبت به تزریق  استفاده کرد.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
استفاده از این دارو بهنگام بارداری می تواند به جنین آسیب برساند. از روش موثر دیگری برای جلوگیری از بارداری استفاده نمایید . اگر فکر می کنید بهنگام استفاده از این دارو باردار شده اید، دکتر را در جریان بگذارید .

این دارو را همراه با بلئومایسین (Blenoxane®) استفاده نکنید. استفاده همزمان از این دو دارو باهم ممکن است باعث عوارض جانبی جدی، مانند سرفه یا مشکلات تنفسی شود.

اگر دچار سوزش، بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا احساس درد در بازوها، دست ها، پاها کردید ، این موضوع را با دکتر در میان بگذارید . اینها می توانند نشانه های نوعی بیماری به نام نوروپاتی محیطی باشد .

این دارو ممکن است موجب یک واکنش تزریقی شود. اگر در عرض چند ساعت پس از دریافت این دارو دچار تب، لرز، مشکلات تنفسی، احساس سبکی سر، غش، یا درد قفسه سینه شدید ، سریعا به پزشک اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث واکنش های آلرژیک به نام آنافیلاکسی شود . آنافیلاکسی می تواند حیات را تهدید کند و نیاز به توجه فوری پزشکی دارد . اگربهنگام مصرف این دارو دچار عالائم زیر شدید سریعا به دکتر مراجعه کنید :
 جوش، خارش، گرفتگی صدا، مشکلات تنفسی ، مشکل در بلع، تورم دست ، صورت یا دهان.

اگر دچار تب، لرز، گلودرد، یا دفع ادرار همراه با درد شدید  به پزشک مراجعه کنید . این ها میتواند علایم عفونت باشد .

دکتر را مطلع کنید اگر دچار درد یا حساسیت در قسمت فوقانی معده، مدفوع بی رنگ ، ادرار تیره، از دست دادن اشتها، تهوع، استفراغ، و یا زردی چشم یا پوست شدید . این می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی کبدی باشد .

این دارو ممکن است باعث یک واکنش جدی به نام سندرم لیز تومور شود. به دکتر اطلاع دهید اگر دچار کاهش و یا تغییر در حجم ادرار، درد ، سفتی یا تورم مفاصل ، کمر و پهلو درد و یا درد معده، افزایش وزن سریع، تورم پاها یا پایین پاها، خستگی و یا ضعف غیر معمول شدید .

ممکن است با مصرف این دارو واکنشهای پوستی جدی رخ می دهد. به دکتر مراجعه کنید اگر دچار علائم زیر شدید :
تاول پوستی، یا شلی پوست، ضایعات پوستی قرمز، آکنه ، بثورات جلدی، زخم بر روی پوست، تب و لرز .

این دارو ممکن است باعث مشکلات ریوی شود. اگرپس از مصرف دارو  دچار سرفه یا مشکلات تنفسی شدید  ، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بدون مشورت با پزشک از داروهای دیگری استفاده نکنید که شامل این داروهای بانسخه یا بدون نسخه و مکمل های گیاهی یا ویتامین ها می شود .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع

مدفوع قیری و سیاه 
خونریزی لثه
خون در ادرار یا مدفوع
بدن درد 
احساس سوزش، بی حسی، سوزن سوزن شدن، یا  درد 
لرز
سرفه 
مشکلات تنفسی 
احتقان گوش
تب
سردرد
از دست دادن صدا
کمر یا  پهلو درد 
درد
دفع ادرار همراه با درد و یا مشکل
رنگپریدگی پوست
لکه های قرمز بر روی پوست
عطسه
گلو درد
گرفتگی یا آبریزش بینی 
تورم، درد غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران
تنگی در قفسه سینه
زخم معده 
زخم یا لکه های سفید در دهان
عدم تعادل 
خونریزی و یا کبودی غیر معمول 
خستگی یا ضعف غیر معمول
ضعف در بازوها، دست ها، پاها

عوارض غیرشایع

اضطراب
کمر درد
درد مثانه
تاول پوستی یا شل شدن پوست
نفخ یا ورم صورت، بازوها، دست، پایین پاها
تاری دید
درد قفسه سینه
ادرار ابری
گیجی
تشنج
اسهال
سرگیجه یا سبکی سر
خواب آلودگی
غش
ضربان قلب سریع
نیاز مکرر به دفع ادرار 
احساس ضعف عمومی 
ضربان قلب نامنظم
خارش
درد ، سفتی و تورم مفاصل
درد عضلانی
افزایش وزن سریع
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
تحریک چشم
درد شدید در قفسه سینه
دل درد
شروع ناگهانی مشکلات تنفسی شدید
تنگی نفس
غلیظ شدن ترشحات برونش
افزایش یا کاهش وزن غیر معمول 

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

کاهش اشتها یا وزن
مشکل در اجابت مزاج (مدفوع)
مشکلات حرکتی
ریزش مو و یا نازک شدن مو
اسپاسم های عضلانی
سفتی عضلات
حالت تهوع
تعریق شبانه
درد در دستها و پاها
راش
به سختی به خواب رفتن
استفراغ

عوارض غیرشایع

خشکی پوست

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آمپول برنتوکسیمابدرمان سرطان
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه