منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کافئین

Cafcit Lucidex

دارو شناسی


کافئین یک مادهٔ شمیاییی و خوردنی است که در گیاهان مختلفی از جمله قهوه، کاکائو، کولا و چای یافت می‌شود و نوعی داروی محرک است که می‌تواند از خوابیدن جلوگیری کند. کافئین یک آلکالوئید از خانواده متیل گزانتین‌ها است که خواص آن به تئوفیلین و تئوبرومین هم شبیه‌است. کافئین خالص، به صورت پودر سفید رنگ تلخی می‌باشد. این ماده از ترکیب کربن، هیدروژن، نیتروژن و اکسیژن تشکیل شده‌است.
کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی در میان انسان‌ها به شمار می‌رود که تقریباً۹۰ درصد انسان‌ها به‌طور روزانه از آن استفاده می‌کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.
این دارو به عنوان جایگزین برای خواب استفاده نکنید. محلول خوراکی کافئین در درمان آپنه کوتاه مدت درتوقف تنفس هنگام نارس بودن نوزاد (نوزادانی که بین 28 و 32 هفته سن حاملگی) استفاده می شود. . این دارو با نسخه و بدون نسخه پزشک در دسترس می باشد، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
کپسول پیوسته رهش
قرص پوشش دار
قرص پیوسته رهش
پودر محلول در آب
کپسول
قرص، جویدنی
محلول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
مطالعات مناسب در مورد ارتباط سن با اثرات قرص کافئین در کودکان کمتر از 12 سال سن انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.
سالمندان
اطلاعاتی درباره رابطه سن با تاثیرات کافئین در سالمندان وجود ندارد.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی اثر سوء نشان داده اند و مطالعاتی در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی در دوران بارداری انجام نشده است .
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی حداقل خطر را برای نوزاد در بر می گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Riociguat

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Peginterferon Alfa-2b
Pixantrone

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استفاده همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
Tobacco

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل دارویی را با پزشک خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر: 
کم خونی
مشکلات سیستم عصبی مرکزی 
مشکلات قلبی یا عروق خونی 
بیماری تنفسی یا مشکلات ریوی (به عنوان مثال، آپنه انسدادی) 
سپسیس (عفونت در خون) 
 بیماری های کلیوی 
بیماری کبد با احتیاط استفاده کنید. اثرات جانبی ممکن است به دلیل دفع کند  محلول خوراکی کافئین از بدن افزایش یابد.
انتروکولیت نکروزان
تشنج، ممکن است مصرف این دارو شرایط را بدتر کند.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  این دارو باید به همراه یک بروشرور اطلاعاتی به  بیمارداده میشود .  دستورالعمل دارو رابخوانید و با دقت دنبال کنید. در صورت داشتن هر گونه سوال از دکتر خود بپرسید.
قرص پیوسته رهش را کاملا ببلعید و از جویدن ، خرد کردن اجتناب کنید.
اگر از محلول مایع این دارو استفاده می کنید:
دارو را هر روز در یک ساعت معین استفاده نمایید.
محلول را توسط قاشق اندازه گیری ، فنجان پزشکی یا سرنگ اندازه گیری شود. معمولا با قاشق های خانگی  نمیتوان محلول را درست اندازه گیری نمود.
این دارو ممکن است از طریق دهان یا یک لوله تغذیه شود .   
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
برای مصرف خوراکی ( محلول):
برای درمان آپنه نوزادان نارس:
نوزادان نارس: میزان این داروبر اساس وزن بدن است و باید توسط دکتر کودک تعیین شود. میزان مصرف معمولا یک بار در روز داده شده است.
برای مصرف خوراکی (قرص):
برای هوشیاری ذهنی و یا بیداری:
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر:200 میلی گرم اغلب بیشتر از هر 3 تا 4 ساعت در روز مصرف نمی شود.
کودکان کمتر از 12 سال : استفاده از این دارو توصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر شما از محلول کافئین استفاده میکنید:
اگر کودک شما مکررا به آپنه مبتلا شد،بلافاصله با دکتر کودک تماس بگیرید.
 اگردر کودک شما یکی از علائم زیردیده شد بلافاصله با دکتر کودک خود تماس بگیرید : ضربان قلب سریع تر، افزایش خیس کردن پوشک، بی قراری، عصبانیت، و یا لرزش .
اگردر کودک شما یکی از علائم زیردیده شد بلافاصله با دکتر کودک خود تماس بگیرید : نفخ شکم یا معده، استفراغ، و یا مدفوع خونی این علائم  ممکن است مشکلات جدی روده یا معده باشد.
 بدون مشورت با دکترمیزان دارو را تغییر ندهید.
اگر ازقرص کافئین استفاده میکنید :
 استفاده از دارو، مواد غذایی، و یا نوشیدنی های حاوی کافئین را محدود کنید. مصرف بیش از حد کافئین ممکن است باعث عصبانیت، تحریک پذیری، بی خوابی، و ضربان قلب سریع شود
اگر شما دچار خواب آلودگی، خستگی، یا ضعف هستید لطفا موضوع را با دکتر خود درمیان بگذارید.
قبل از استفاده از داروهای دیگر با دکتر خود مشورت نمایید که این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه و مکمل های گیاهی و یا ویتامین ها می باشند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض شایع
عدم تحمل تغذیه
عوارض غیرشایع
تحریک
مدفوع سیاه و سفید، قیری
خون در مدفوع یا ادرار
کبودی
احساس سوزش یا حساسیت در معده
لرز
کما
گیجی
سرفه یا استفراغ خون
کاهش ادرار
افسردگی
سرگیجه
غش
ضربان قلب سریع
تب
سردرد
خصومت
سوء هاضمه
کج خلقی
بی حالی
سبکی سر
کشش عضلات
تهوع
خونریزی مداوم
تنفس تند و سطحی
افزایش وزن سریع
راش
تشنج
درد شدید معده
ناراحتی معده
بی حسی
تورم صورت، مچ پا، و یا دست
مشکل در تنفس
خستگی و ضعف غیر معمول
استفراغ
استفراغ خون و یا موادی که  به رنگ قهوه ای به نظر می رسد
علائم مصرف بیش از حد
تحریک پذیری
عصبانیت
ضربان قلب سریع
مشکل خواب
برخی از عوارض جانبی ممکن است رخ دهد که معمولا نیازبه توجه پزشکی ندارد. این عوارض جانبی ممکن است رفته رفته با بدن سازگار شود. اگر هر کدام از  عوارض ادامه دار و یا آزاردهنده هستند لطفا موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

افزایش میزان هوشیاریتحریک سیستم اعصاب مرکزی افزایش متابولیسم بدندرمان آپنه کوتاه مدت درتوقف تنفس هنگام نارس بودن نوزادقرص کافئینی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه