منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کاپتوپریل

Capoten

دارو شناسی


کاپتوپریل‌ به‌ تنهایی‌ یا همراه‌ با داروهای‌ دیگر برای‌ درمان‌ پرفشاری‌ خون‌ تجویز می‌شود. در کنار داروهای‌ دیگر برای‌ درمان‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌ هم‌ مصرف‌ می‌شود. پزشکتان‌ ممکن‌ است‌ به‌دلایل‌ دیگری‌ نیز کاپتوپریل‌ تجویز کند. 
فشار خون بالا حجم کار قلب را افزایش میدهد و اگر این کار برای مدت مدیدی ادامه یابد قلب و عروق قلبی نمیتواند به خوبی کار کنند و این عمل موجب آسیب دیدن مغز ، قلب و کلیه ها میشود و در نتیجه منجر به سکته مغزی ، قلبی یا از کار افتادن کلیه ها میشود.فشار خون پایین خطرات سکته مغزی و حمله قلبی را کاهش میدهد.
استفاده از کاپتوپریل مانع بروز سکته قلبی میشود و همچنین بعد از سکته قلبی برای بعضی بیماران تجویز میشود.بعد از سته قلبی بعضی از ماهیچه های قلب ضعیف و اسیب میبینندو با گذشت زمان ممکن است مایچه های قلب ضعیف تر شوند و همین امر باعث اختلال در پمپاژ خون به قلب میشود. 
کاپتوپریل‌ از طریق‌ مهار آنزیمی‌ که‌ آنژیوتانسین‌ I (شکل‌ غیرفعال‌ را به‌ آنژیوتانسین II (شکل‌ فعال تبدیل‌ می‌کند عمل‌ می‌کند. آنژیوتانسین II یک‌ ماده‌ پرقدرت‌ است‌ که‌ موجب‌ تنگ‌ شدن‌ رگ‌های‌ خونی‌ و احتباس‌ سدیم‌ و آب‌ در بدن‌ می‌شود. به‌ همین‌ علت‌ کاپتوپریل‌ به‌ عنوان‌ یک‌ مهارکننده‌ آنزیم‌ مبدل‌ آنژیوتانسین‌ شناخته‌ می‌شود. با جلوگیری‌ از تنگ‌ شدن‌ رگ‌ها و احتباس‌ مایع‌ در آنها، کاپتوپریل‌ فشار داخل‌ رگ‌های‌ خونی‌ و بار کاری‌ قلب‌ را کاهش‌ می‌دهد. 
کاپتوپریل همچنین برای درمان بیماری های کلیوی ناشی از دیابت نیز مصرف می شود. 
این داروباید تحت نظرپزشک تجویزشود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص
شربت
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات کاپتوپریل بر روی کودکان، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. به هرحال این دارو برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی شود.
سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی نمونه های انسانی تاثیر معکوس در دوران بارداری دارد.
دوران شیردهی و مادران شیرده
بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی نوزاد را تهدید می کند. 
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Aliskiren
Colchicine
Sacubitril
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر دو داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.
 
often you use one or both of the medicines.

Afatinib
Allopurinol
Alteplase, Recombinant
Amiloride
Apixaban
Azathioprine
Azilsartan
Azilsartan Medoxomil
Bosutinib
Candesartan Cilexetil
Canrenoate
Dabigatran Etexilate
Dasabuvir
Doxorubicin
Doxorubicin Hydrochloride Liposome
Eplerenone
Eprosartan
Everolimus
Interferon Alfa-2a
Irbesartan
Losartan
Mercaptopurine
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Nilotinib
Olmesartan Medoxomil
Oxypurinol
Paritaprevir
Pixantrone
Potassium
Romidepsin
Sirolimus
Spironolactone
Telmisartan
Topotecan
Triamterene
Trimethoprim
Valsartan
Vincristine
Vincristine Sulfate Liposome

Acemetacin
Amtolmetin Guacil
Aspirin
Azosemide
Bemetizide
Bendroflumethiazide
Benzthiazide
Bromfenac
Bufexamac
Bumetanide
Bupivacaine
Bupivacaine Liposome
Buthiazide
Capsaicin
Celecoxib
Chlorothiazide
Chlorpromazine
Chlorthalidone
Choline Salicylate
Clonixin
Clopamide
Cyclopenthiazide
Cyclothiazide
Dexibuprofen
Dexketoprofen
Diclofenac
Diflunisal
Digoxin
Dipyrone
Droxicam
Ethacrynic Acid
Etodolac
Etofenamate
Etoricoxib
Felbinac
Fenoprofen
Fepradinol
Feprazone
Floctafenine
Flufenamic Acid
Flurbiprofen
Furosemide
Gold Sodium Thiomalate
Hydrochlorothiazide
Hydroflumethiazide
Ibuprofen
Icatibant
Indapamide
Indomethacin
Ketoprofen
Ketorolac
Lornoxicam
Loxoprofen
Lumiracoxib
Meclofenamate
Mefenamic Acid
Meloxicam
Methyclothiazide
Metolazone
Morniflumate
Nabumetone
Naproxen
Nepafenac
Nesiritide
Niflumic Acid
Nimesulide
Oxaprozin
Oxyphenbutazone
Parecoxib
Phenylbutazone
Piketoprofen
Piretanide
Piroxicam
Polythiazide
Proglumetacin
Propionic Acid
Propyphenazone
Proquazone
Quinethazone
Rofecoxib
Salicylic Acid
Salsalate
Sodium Salicylate
Sulindac
Tenoxicam
Tiaprofenic Acid
Tolfenamic Acid
Tolmetin
Torsemide
Trichlormethiazide
Valdecoxib
Xipamide
تداخلات دارویی دیگر
 برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
آنژیوادم ،
زیادی پتاسیم خون
تنگی شریان کلیه
عدم تعادل الکترولیت ها (به طور مثال:کمبود سدیم در خون)
عدم تعادل مایع در بدن (برز اسهال ، تهوع ، کم آبی بدن)
مشکلات رگ های قلب یا خون (تنگی دریچه آئورت)
مشکلات کبد (با احتیاط مصرف شود ، ممکن است به وخیم تر شدن اوضاع بیانجامد)
مشکلات کلیوی(بیماران دیالیزی، این عوارض ممکن است بی دلیل دفع کند دارو افزایش یابد)
بیماری کلاژن واسکولار
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
اگر برای‌ كاهش‌ فشار خون‌ کاپتوپریل مصرف‌ می‌كنید، مصرف‌ سدیم‌ (نمك‌) خود را محدود كنید. از پزشكتان‌ درخواست‌ كنید دستوارات‌ تغذیه‌ای‌ در اختیارتان‌ بگذارد یا شما را به‌ یك‌ متخصص‌ تغذیه‌ معرفی‌ كند
خیلی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، به علائم این بیماری توجه نمی کنند. در حقیقت این بیماران احساس طبیعی دارند. مهم است که به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشد.
به خاطر داشته باشید این دارو درمان قطعی محسوب نمی شود اما باعث کنترل فشار خون می شود
اگر مایل به کاهش و ثبات فشار خون هستید باید مطلبق دستور پزشک عمل نمایید.
اگر فشار خون درمان نشود منجر به مشکلات عدیده ای مانند ،ایست قلبی ،سکته مغزی ،    بیماری های کلیوی و التهاب وریدی میشود. 
بهتر است این دارو ناشتا مصرف شود. 
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
مصرف خوراکی(قرص):
درمان فشار خون بالا
بزرگ سالان :ابتدا مقدار 25 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز،در در صورت نیاز و تحمل به تدریج50میلی گرم افزایش می یابد.البته مقدار مصرف معمولا بیش از 450میلی گرم در نمیباشد.
 کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
درمان سکته قلبی
بزرگ سالان : ابتدا مقدار 25 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز،در در صورت نیاز و تحمل به تدریج50میلی گرم افزایش می یابد.البته مقدار مصرف معمولا بیش از 450میلی گرم در نمیباشد.
 کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
درمان بعد از سکته قلبی 
بزرگ سالان : ابتدا مقدار 25 /6میلی گرم سپس5/12میلی گرم 2 یا 3 بار در روز،در در صورت نیاز و به تدریج افزایش می یابد.البته مقدار مصرف معمولا بیش از 450میلی گرم در نمیباشد. 
کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
درمان آسیبهای کلیوی در بیماران دیابتی
بزرگسالان: مقدار 25 میلی گرم 2 یا 3 بار در روز
 کودکان:میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 و دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. تا هنگامی که پاسخ بدن بیمار به آلپرازولام مشخص نشده‌است، باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند. این دارو گاهی نوعی واکنش شدید به نام آنافیلاکسی (شوک حساسیتی) در پی دارد. آنافیلاکسی بیماری بسیار خطرناکی است و باید فورا تحت درمان قرار گیرد. اگر پس از استفاده هر گونه جوش، خارش، تورم زبان و گلو و یا مشکل در تنفس مشاهده کردید، هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.
استفاده از این دارو به هنگام باراری ممکن است یکی از عوارض جدی را برای نوزاد شما در بر داشته باشد. اگر باردارید یا قصد باراری دارید،پزشک را از وضعیت خومطلع سازید.
عوارض این این بیماری در برخی افراد به خصوص سالمندان موجب بروز خواب آلودگی ، گیجی ، سستی ،نیمه هشیاری میشود.
اگر به هنگام مصرف این دارو دچار دل درد شدید به همراه حالت تهوع یا استفراغ شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.ممکن است با مصرف این دارومخصوصا بهنگام بلند شدن از زمین یا ایستادن ، گیجی وغش رخ دهد. پس از بوجود آمدن این حالت بلافاصله دراز بکشید تا مانع غش کردن شود سپس برای چندین دقیقه نشسته و بعد بایستید تا مانع گیج رفتن سر شود.
اگر به هنگام مصرف این دارو مبتلا به اسهال ،استفراغ متداوم شدید بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.در این شرایط ممکن است باعث از دست دادن آب و نمک فراوانی شوید که این امر منجر به افت فشار خون شود. 
اگربه هنگام مصرف این دارو با سوزش سر معده ،مدفوع کمرنگ ،ادرار تیره ،از دست دادن اشتها تهوع ،ضعف و خستگی جسمانی ،زردی پوست وچشم مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید. ممکن بامصرف این دارو پیرکالمیا(افزایش پتاسیم در خون)رخ دهد. بلافاصله پس از مشاهده علائم زیر به پزشک مراجعه نمایید:گیجی ،تنگی نفس ،نامنظمی ضربان قلب ،بی حسی و مور مور شدن دست وپا و لب،،درد شکم و بطن سمت چپ ،ضعف وسستی پاها 
بدون مشورت با دکتر از مکمل ها و جایگزین های نمکی حاوی پتاسیم استفاده نکنید.در بیماران با پوستی تیره اثر این دارو کمتر است و همچنین خطر آنژیوادم (تورم دست وپا ،صورت ، دهان و گلو) را افزایش میدهد.  
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. از داروهای دیگری مگر با نظر پزشک معالج استفاده ننمایید، که شامل :داروهای کنترل وزن ،آسم ،سرفه،سرما خوردگی ،تب شدید یا مشکلات سینوسی
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع
درد قفسه سینه
ادرار تیره رنگ
تپش سریع و نامنظم قلب یا نبض 
عوارض نادر 
درد بازو ،کمر ،فک
ناراحتی قفسه سینه
سنگینی قفسه سینه
افزایش فشار خون
افزایش یا کاهش ادرار
نامنظمی فشار خون
تورم شدید دست وپا ،گلو ،صورت، پلک ،زبان و اندامهای جنسی
از دست دادن اشتها
تهوع واستفراغ
وزوز و سوزش نوک انگشتان
ضعف و بی حالی نوک انگشتان
عوارض ناشناخته
خونریزی لثه 
مدفوع قیری وتیره
تاری دید
سرفه 
گیجی
غش بهنگام نشستن وبرخاستن
درد و اختلال در دفع ادرار 
رنگ پریدگی
زخم یا لکه های سفید رنگ در صورت ،لب و دهان
خونریزی یا خونمردگی غیر عادی
عوارض غیر شایع دیگر
تغییر در حس چشایی
احساس گرگرفتگی
قرمزی پوست
از دست دادن حس چشایی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


    

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان فشارخون بالادرمان‌ نارسایی‌ احتقانی‌ قلب‌مانع بروز سکته قلبی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه