منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ستیریزین و پزودوافدرین

Cetirizine And Pseudoephedrine (Oral Route)

دارو شناسی

کار آنتی هیستامین ها جلوگیری از اثرات ماده ای به نام هیستامین است که توسط بدن تولید   می شود. هیستامین می تواند باعث خارش، عطسه، آبریزش بینی و چشم شود. ضد احتقان رگهای خونی را تنگ می کند. این امر منجر به پاکسازی احتقان بینی، اما ممکن است باعث افزایش فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا میشود. این داروبدون  دستورپزشک  دردسترس می باشد، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
قرص پیوسته رهش 
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت
اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..
اطفال
استفاده ازاین دارو در نوزادان و کودکان زیر12 سال توصیه نمی شود. در کودکان 12 سال وبزرگتر،انتظار نمی رود که این دارو باعث عوارض جانبی و یا مشکلات مختلفی نسبت به بزرگسالان شود.از داروهای بدون نسخه سرفه و سرماخوردگی در نوزادان و کودکان زیر 4 سال استفاده نکنید.استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود.
سالمندان
بسیاری از داروها به طور خاص در افراد سالمند بررسی نشده است. بنابراین، مشخص نیست که این دارو دقیقا به همان شیوه که  در جوانان اثر می کند  در سالمندان هم همان گونه تاثیر میکند یا نه و آیا باعث عوارض جانبی مختلف و یا مشکلات در افراد مسن می شود . اطلاعات مناسبی در رابطه با استفاده از ستیریزین و پزودوافدرین در افراد مسن با استفاده در گروه های سنی دیگر وجود ندارد.
دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی حیوانات اثر سوء نشان داده اند اما مطالعات کافی در زنان باردار به هنگام استفاده از این دارو در دوران بارداری وجود ندارد .
دوران شیردهی و مادران شیرده
مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو به هنگام  شیردهی باید منافع بالقوه در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد.
تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Dihydroergotamine
Furazolidone
Iproniazid
Isocarboxazid
Linezolid
Methylene Blue
Moclobemide
Nialamide
Phenelzine
Procarbazine
Rasagiline
Safinamide
Selegiline
Tranylcypromine
Guanethidine
Iobenguane I 123
Methyldopa
Midodrine

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   
سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:
بیماری کبدی( جداشدن ستیریزین و پزودوافدرین از بدن ممکن است کاهش یابد)
برای ستیریزین
بیماری کبدی(ممکن است با مصرف ستیریزین اوضاع وخیمتر شود)
برای پزودوافدرین
دیابت 
بیماریهای قلبی
فشار خون بالا
فشار داخل چشم
مشکل در دفع ادرار
گلوکوم
بزرگی پروستات
مشکلات تیروئیدی( ممکن است با مصرف پزودوافدرین اوضاع وخیمتر شود)
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف دارو و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.
اشکال خوراکی (قرص پیوسته رهش):
برای تسکین علائم آلرژی فصلی یا سالانه:
بزرگسالان و کودکان 12 سال و بزرگتر:یک یا دو بار در روز با غذا یا بدون غذا.
کودکان 4 تا 12 سال: استفاده و میزان دارو باید توسط دکتر تعیین شود.
کودکان و نوزادان تا 4 سال: استفاده از این داروتوصیه نمی شود.
در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟
اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌ خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.
در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟
تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.
شیوه ی نگهداری از دارو
از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. آنتی هیستامین در این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید. نمونه هایی از داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای شامل؛ آمی تریپتیلین کلومیپرامین ،دزیپرامین ،دوکسپین ،ایمی پرامین ،نورتریپتیلین، تریمیپرامین  هستند.قبل از مصرف هر یک از موارد فوق به هنگام مصرف این دارو به دکترخود اطلاع دهید.
آنتی هیستامین در این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
آنتی هیستامین ها ممکن است باعث خشکی دهان، بینی و گلو شود. برای تسکین موقت،از آب نبات بدون قند یا آدامس، یخ استفاده نمایید.اگر احساس خشکی در دهان  برای بیش از 2 هفته طول کشید، به دندانپزشک مراجعه کنید. ادامه خشکی دهان ممکن است شانس بیماری های دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچی را افزایش دهد.
ضد احتقان ها در این دارو ممکن است باعث عصبانیت، بی قراری و یا مشکلات در خواب شود. اگر با مصرف این دارو دچار مشکل بی خوابی شدید ، آخرین دوز از این دارو را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید. اگردراین مورد سوالی داشتید، با دکتر خو تماس بگیرید.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
علائم مصرف بیش از حد
تغییرات در خلق و خو، رفتار غیر منطقی، توهم 
تشنج 
خواب آلودگی غیر معمول
ضربان قلب نامنظم، سریع، کند، تپش
احساس اضطراب
سرگیجه
سردرد
کج خلقی
ضعف عضلانی یا حساسیت
حالت تهوع
بی قراری
تنفس آرام ،کم عمق، نامنظم، سریع
بی خوابی یا مشکل در خواب
درد قفسه سینه و شکم 
تشنگی
عوارض نادر
مشکلات تنفسی
 درد معده
تاری دید
 ادرار تیره یا خونی و کاهش ناگهانی در مقدار ادرار
مدفوع قیری سیاه و سفید، اسهال، مدفوع رنگ روشن
گیجی
سرگیجه، احساس ضعف، یا سبکی سر
تب یا لرز
افزایش فشار خون
افزایش وزن سریع
بثورات پوستی یا کهیر
تورم صورت، دهان، گلو، انگشتان، غدد، پاها
زایمان بچه مرده
تعریق ناگهانی
استفراغ خون، خونریزی لثه، خونریزی بینی، خونریزی غیر معمول و یا کبودی
چشم یا پوست رنگ پریده یا زرد
خستگی یا ضعف غیر معمول
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
عوارض شایع
خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول، خستگی بیش از حد
عوارض غیر شایع
خشکی دهان
ضعف
عوارض نادر
سرگیجه
گلو درد
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.


 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

ضد احتقانآبریزش بینیاحتقان بینیآلرژی فصلی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه