منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلرامفنیکل (داخل چشمی )

Chloramphenicol (Ophthalmic Route

دارو شناسی

کلرامفنیکل متعلق به گروهی از داروها به نام آنتی بیوتیک است. کلرامفنیکل جهت درمان عفونت چشم استفاده می شود. این دارو ممکن است به تنهایی یا با سایر داروهای خوراکی برای عفونت چشم تجویز شود.

کلرامفنیکل تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:

محلول
پماد
پودر محلول در آب
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات انجام شده بر روی این دارو تنها در بزرگسال انجام شده است، و هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از این دارو در کودکان با استفاده از سایر گروه های سنی وجود ندارد.

سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد سالمند مورد مطالعه قرار نگرفته است . بنابراین، مشخص نیست که آیا این دارو دقیقا به همان شیوه که در افراد جوان اثر می کند در سالمندان هم همان تاثیر را دارد یا نه . هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از این دارو در افراد سالمند نسبت به سایر گروه های سنی وجود ندارد. 


دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو در دوران شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Citalopram
Voriconazole
Ceftazidime
Chlorpropamide
Cyclosporine
Dicumarol
Fosphenytoin
Phenytoin
Rifampin
Rifapentine
Tacrolimus
Tetanus Toxoid
Tolbutamide


تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید .
 

نحوه مصرف


 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

نحوه ی قطره کلرامفنیکل:


دستانتان را با آب و صابون بشوئید.
قبل از مصرف قطره چشم را به خوبی تکان دهید.
دراز بکشید و یا سرتان را به عقب تکیه بدهید . با انگشت سبابه ، پلک را بکشید.
قطره چکان را با دست دیگر نزدیک چشم  نگه دارید . سپس چند قطره بین پلک تحتانی و کره چشم بچکانید.
به آرامی چشم را ببندید. انگشت اشاره خود را به مدت 1 دقیقه روی گوشه داخلی چشم قرار دهید .
اگر فکر می کنید که  قطره وارد چشمتان نشده ، این روند با  قطره دیگری تکرار کنید.
قطره چکان پاک یا نشوئید و یا اجازه ندهید نوک آن با جایی تماس پیدا کند، از جمله چشم شخص بیمار.
بلافاصله درب قطره چکان را ببندید .
دست های خود را پس از استفاده از قطره چشمی بشویید .
اگر رنگ محلول چشمی تغییر کرد،  آنرا استفاده نکنید .
هرگز نوک اپلیکاتور به هر سطح از جمله چشم تماس پیدا نکند ، ودرب قطره چکان را محک ببنید  . انجام اینکار این دارو را در برابر میکروب حفظ خواهد کرد.
اگر دکتر دستور داده است که از دو قطره چشمی مختلف با هم استفاده شود، حداقل 5 دقیقه بین زمان  مصرف دارو صبر کنید . 

نحوه ی استفاده از پماد چشمی کلرامفنیکل:
دستان خود را بشوييد. مراقب باشيد سر تيوپ با چيزي تماس پيدا نكند. سر را كمي به عقب خم كنيد. تيوب را با يك دست نگاه داريد و با دست ديگر پلك زيرين را به پايين بكشيد تا حفره‌اي بين پلك و كره چشم ايجاد شود. تا جايي كه ممكن است سر تيوپ را به اين حفره نزديك كنيد. مقدار تجويز شده از پماد را در اين حفره قرار دهيد.

چشم ها را به مدت 2 دقيقه ببنديد. پماد اضافي را با دستمال كاغذي تميز از اطراف چشم تميز كنيد.
سر تيوپ را با يك دستمال ديگر تميز كنيد. قطره ها و پمادهاي چشمي حداكثر يك ماه پس از باز شدن درب آنها بايد دور ريخته شوند. هرگز از قطره و يا پماد چشمي ديگران استفاده نكنيد، زيرا احتمال آلودگي اين داروهاي چشمي در حين مصرف بسيار بالاست.  داروهاي چشمي براي بيش از سه روز توصيه نمي شوند، در صورتي كه پس از 3 روز هنوز هم ناراحتي چشم ادامه دارد، حتماً به پزشك مراجعه كنيد.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

برای عفونت چشم:
پماد چشمی:
بزرگسالان و کودکان : هر سه ساعت استفاده شود.

قطره چشمی :
بزرگسالان و کودکان : یک قطره هر یک تا چهار ساعت .

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر علائم بیماری پس از گذشت چندین روز بهبود نیافت ، و یا اگر بدتر شد به دکتر مراجعه کنید .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض نادر

رنگ پریدگی پوست
گلو درد و تب
خونریزی و یا کبودی غیر معمول
خستگی یا ضعف غیر معمول

عوارض شایع 

خارش، قرمزی پوست، راش ، تورم یا علائم دیگری که قبل از استفاده از این دارو وجود نداشته باشد .

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

درمان عفونت چشمکلرامفنیکلآنتی بیوتیک
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه