منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلوبازام

Clobazam (Oral Route

دارو شناسی

این دارو LGS را درمان نمی کند  و تنها تشنج را تا زمانی که مصرف می شود ، کنترل می کند.

کلوبازام بنزودیازپین است. بنزودیازپین ها متعلق به گروهی از داروهای سیستم مرکزی عصبی (CNS) است .

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
سوسپانسیون
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

اطفال

مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات کلوبازام در کودکان کمتر از 2 سال انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

سالمندان

اگر چه مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات کلوبازام درسالمندان انجام نشده است، هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو در سالمندان انتظار نمی رود. با این حال، دراین بیماران مبتلا به بیماری کبدی و قلبی  با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری
مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد .

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.
تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Flumazenil
Thioridazine
Alfentanil
Amobarbital
Anileridine
Bromazepam
Buprenorphine
Butabarbital
Butalbital
Carbinoxamine
Carisoprodol
Chloral Hydrate
Chlorzoxazone
Clozapine
Codeine
Dantrolene
Donepezil
Doxorubicin
Doxorubicin Hydrochloride Liposome
Eliglustat
Eslicarbazepine Acetate
Ethchlorvynol
Fentanyl
Flibanserin
Hydrocodone
Hydromorphone
Levorphanol
Meperidine
Mephenesin
Mephobarbital
Meprobamate
Metaxalone
Methocarbamol
Methohexital
Mirtazapine
Morphine
Morphine Sulfate Liposome
Nifedipine
Orlistat
Oxycodone
Oxymorphone
Pentobarbital
Phenobarbital
Piperaquine
Primidone
Propoxyphene
Remifentanil
Secobarbital
Sodium Oxybate
Sufentanil
Suvorexant
Tamoxifen
Tapentadol
Thiopental
Tramadol
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Dextromethorphan
Etravirine
Felbamate
Fosphenytoin
Ginkgo
Ketoconazole
Phenytoin
Theophylline

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

  • افسردگی
  • اختلالات خلق و خوی یا رفتاری ، با احتیاط استفاده نمایید . مصرف این دارو ممکن است این بیماری را بدتر کند.
  • بیماری کبدی ، با احتیاط استفاده کنید. اثرات ممکن است به دلیل دفع آهسته دارو از بدن افزایش یابد.
     

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو با یک بروشور برای راهنمای بیمار همراه است . با دقت  دستورالعمل دارو را بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید . اگر سوالی داشتید از دکتر خود بپرسید.
می توان قرص را کاملا بلعیده  و یا به دو نیمه تقسیم نمود . اگر قادر به بلع قرص نیستید ،آنرا خرد نموده و با سیب مخلوط نمایید . قرص را  با یا بدون غذا می توان مصرف نمود.

اگر از شربت  این دارو استفاده میکنید ، قبل از هر بار استفاده آنرا به خوبی تکان دهید . میزان مصرف را با قاشق اندازه گیری مشخص شده، سرنگ دهانی، یا فنجان پزشکی مصرف نمایید.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (سوسپانسیون یا قرص):
برای تشنج:

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 2 سال و بزرگتر با وزن بیش از 30 کیلوگرم : میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. در ابتدا میزان مصرف معمولا 10 میلی گرم در روزاست ، 2 دوز منقسم در روز. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز تنظیم کند. گرچه، دوز معمولا بیش از 40 میلی گرم در روز نیست.

بزرگسالان، نوجوانان و کودکان 2 سال و با وزن 30 کیلوگرم یا کمتر : میزان مصرف بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. در ابتدا میزان مصرف معمولا 5 میلی گرم به صورت تک دوز در روز است. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز تنظیم کند. گرچه ، دوز معمولا بیش از 20 میلی گرم در روز نیست.

سالمندان : دوز بر اساس وزن بدن و باید توسط دکتر تعیین شود. در ابتدا میزان مصرف معمولا 5 میلی گرم به صورت تک دوز در روز است. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز تنظیم کند. با این حال، دوز معمولا بیش از 40 میلی گرم در روز نیست.
کودکان کمتر از 2 سال: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.

این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.

این دارو ممکن است تبدیل به عادت شود . اگر شما احساس می کنید که این دارو اثر نمی کند ، بیش از دوز تجویز شده استفاده نکنید. برای پیروی از دستورالعمل مصرف با دکتر تماس بگیرید.

مصرف این دارو ممکن است باعث واکنشهای پوستی جدی شود. اگردچار تاول یا شلی پوست ، ضایعات پوستی قرمز، آکنه شدید یا بثورات پوستی، زخم بر روی پوست، یا تب یا لرز شدید به دکتر مراجعه نمایید .

مصرف این دارو ممکن است باعث آشفتگی، تحریک پذیری، و یا نمایش دیگر رفتارهای غیر طبیعی شود. همچنین ممکن است باعث شود برخی  افکار و گرایش به خودکشی سراغتان بیاید یا برای تبدیل به یک فرد افسرده شوید.اگر دچار توهم (دیدن چیزها، شنوایی یا احساس که وجود ندارد)، افکار خودکشی، و هیجان غیر معمول، عصبی، بی قراری، خشونت شدید به دکتر مراجعه نمایید.  

ممکن است بهنگام مصرف همزمان  این دارو با قرص های ضد بارداری به خوبی اثر نکند . برای جلوگیری از بارداری ، از روشهای دیگری استفاده نمایید .

از داروهای دیگر استفاده نکنید مگربا اطلاع دکتر معالج که این شامل  داروهای بانسخه و بدون نسخه، داروهای گیاهی و یا مکمل های ویتامین میباشد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

عدم وجود بلع
تب
عدم تعادل، لرزش، و یا مشکلات دیگر با کنترل عضلانی و یا هماهنگی

عوارض غیر شایع

تغییر در الگوی صحبت کردن
بی قراری
لکنت زبان
مشکل در صحبت کردن

عوارض ناشناخته 

تحریک
مدفوع قیری سیاه و سفید
خونریزی لثه
تاول یا شل شدن پوست
خون در ادرار یا مدفوع
درد قفسه سینه
لرز
سردرگمی به زمان، مکان، یا شخص
سرفه
اسهال
مشکلات تنفسی
تنفس نامنظم، سریع یا آهسته
خارش
درد مفاصل و عضلات
دفع ادرار همراه با دردناک
لب رنگ پریده یا ناخن یا پوست آبی 
لکه های قرمز بر روی پوست
ضایعات پوستی قرمز، اغلب با یک مرکز بنفش
قرمزی یا تحریک چشم
دیدن، شنیدن و یا احساس چیزهایی که وجود ندارد،
گلو درد
زخم و یا لکه های سفید در دهان یا روی لب
تورم غدد
مشکلات تنفسی  با انجام فعالیت
خونریزی غیر معمول و یا کبودی
هیجان، عصبانیت، بی قراری 
خستگی یا ضعف غیر معمول

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

بدن درد 
کاهش اشتها
مشکل اجابت مزاج (مدفوع)
سرازیر شدن آب دهان
احتقان گوش
کج خلقی
از دست دادن صدا
گرفتگی بینی
آبریزش بینی
خواب آلودگی یا خواب آلودگی غیر معمول
عطسه
استفراغ

عوارض غیرشایع

درد مثانه
ادرار ابری
سرفه همراه با خلط
نیاز مکرر به دفع ادرار
افزایش اشتها
کمر یا پهلو درد 

عوارض نا شناخته 

دو بینی
احساس پف کردگی
سردرد
اسپاسم های عضلانی
فشار در معده
جوش، کهیر یا تاول
قرمزی  پوست
تورم ناحیه معده
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

تشنجصرعبنزودیازپینکلوبازامضد تشنج
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه