منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلوفیبرات

Clofibrate (Oral Route

دارو شناسی

کلوفیبرات برای کاهش کلسترول و تری گلیسرید (چربی) در سطح خون استفاده می شود. این دارو  از مشکلات ناشی از گرفتگی رگ های خونی جلوگیری  میکند.

کلوفیبرات نیز ممکن است برای بیماری های دیگری که توسط دکتر تعیین می شود نیز استفاده شود.کلوفیبرات در بیماران خاص با وضعیت پزشکی زیر استفاده می شود:

انواع خاصی از دیابت بی مزه (دیابت آب)

کلوفیبرات تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:

کپسول نرم
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات برروی این دارو تنها در بزرگسال انجام شده است، و هیچ اطلاعات خاصی در مقایسه با استفاده از کلوفیبرات در کودکان با  گروه های سنی دیگر وجود ندارد. گرچه ، استفاده در کودکان زیر 2 سال توصیه نمی شود چون کلسترول برای رشد طبیعی مورد نیاز است.

سالمندان

بسیاری از داروها به طور خاص در افراد سالمند مورد مطالعه قرار نمی گیرد . بنابراین، مشخص نیست که آیا این دارو دقیقا به همان شیوه که در جوانان اثر می کند در سالمنذان هم همان گونه تاثیر دارد یا نه . اگر چه هیچ اطلاعات خاص در مقایسه با استفاده از کلوفیبرات در افراد مسن با استفاده در گروه های سنی دیگر وجود ندارد،اما انتظار نمی رود که باعث عوارض جانبی مختلفی شود .

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان شیرده برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.
تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Ciprofibrate

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Atorvastatin
Ezetimibe
Fluvastatin
Lovastatin
Pravastatin
Simvastatin
Chlorpropamide
Colchicine
Furosemide
Rifampin
Rifapentine
Tolazamide

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

  • سنگ کیسه صفرا
  • زخم معده یا روده ، مصرف این دارو ممکن است این بیماری را بدتر کند.
  • بیماری های قلبی 
  • بیماری های کلیوی
  • بیماری کبد ، ممکن است خطر عوارض جانبی را افزایش دهد.
  • کم کاری تیروئید ، کلوفیبرات ممکن است باعث گرفتگی یا سفتی ماهیچه ها شود.

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

قبل از تجویز این دارو برای بیماریتان ، دکتر به احتمال زیاد برای کنترل وضعیت فعلیتان یک رژیم غذایی کم چرب تجویز می نماید.  بسیاری از مررم با کنترل وضعیت و انجام دستورالعمل های پزشک می توانند به شراط مطلوب دست یابند . زمانی دارو تجویز می شود که مورد نیاز باشد.

همچنین، اگر تا حد زیادی اضافه وزن داشته باشید ، این دارو کمتر موثر واقع می شود. اگرچه، قبل از شروع هر رژیم غذایی با دکتر مشورت نمایید.

اگر تحت رژیم غذایی خاصی مانند رژیم غذایی کم سدیم، کم قند هستید ، این موضوع را با دکتر در میان بگذارید . اغلب داروها شامل مواد تشکیل دهنده فعال هستد.

با دقت از رژیم غذایی خاصی که دکتر برایتان تجویز کرده پیروی نمایید . 
ممکن است بهنگام مصرف این دارو ناراحتی معده رخ دهد اما معمولا پس از چند دوز کاهش می یابد. برای کاهش ناراحتی های معده می توان این دارو را همراه با غذا یا بلافاصله بعد از استفاده نمود.
میزان مصرف
 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (کپسول):
برای کلسترول بالا:
بزرگسالان: 1.5 تا 2 گرم در روز. این مقدار به دو الی چهار دوز منقسم می شود.
کودکان : میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
بدون مشورت با دکتر مصرف این دارو را متوقف نکنید . هنگامی که مصرف این دارو را قطع شود ، ممکن است دوباره سطح چربی خون افزایش یابد . ممکن است دکتر بخواهد از یک رژیم غذایی خاص برای کمک به جلوگیری از افزایش چربی استفاده نمایید .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کلوفیبراتدرمان چربی خونتری گلیسریدکلسترولگرفتگی رگ های خونیدیابت بی مزه
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه