منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلومیفن

Clomiphene( oral rout

دارو شناسی

کلومیفن با تغییر توازن هورمون های بدن کار می کند. این عامل باعث می شود در زنان تخمک گذاری رخ دهد و بدن برای بارداری آماده شود.

کلومیفن نیز ممکن است برای بیماری های دیگری در هر دو جنس مردان و زنان با توجه به دستور دکتر تجویز شود.

اطلاعات زیر تنها برای بیماران زن که کلومیفن  مصرف می کنند ، اعمال می شود. اگر مرد هستید و از این دارو استفاده می کنید با پزشک معالج در مورد استفاده از کلومیفن مشورت نمایید .

کلومیفن در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:

مشکلات خاصی از اندام های جنسی مردان ناشی از غده هیپوفیز یا مشکلات غده هیپوتالاموس
ناباروری مردان ناشی از تولید کم اسپرم
مشکلات با جسم زرد (اتخمک بالغ)

برای مردان که از این دارو برای درمان ناباروری ناشی از تولید کم اسپرم استفاده می شود:

برای کمک به تصمیم گیری برای بهترین درمان برای مشکل پزشکی، با دکتر صحبت نمایید:

اگر هر واکنش غیر معمول و یا آلرژیک به کلومیفن داشته باشید.
اگر هر گونه مشکلات پزشکی دارید ، مانند:
بیماری کبد
افسردگی
ترومبوفلبیت

اگر یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

این دارو ممکن است باعث مشکلات بینایی، سرگیجه، یا سبکی سر شود. قبل از رانندگی، استفاده از ماشین آلات، یا هر چیز دیگری که نیاز به هشیاری دارد ، از این دارو استفاده نکنید.

همراه با اثرات مورد نیاز ، این دارو ممکن است باعث برخی از اثرات ناخواسته شود. اگر چه ممکن است تمامی این عوارض جانبی رخ ندهد، اما در صورت بروز آنها باید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید . 

عوارض جانبی غیر شایع و یا نادر

تاری دید؛ کاهش بینایی یا دیگر دو مشکلات دید ؛ حساسیت چشم به نور، زردی چشم و یا پوست
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیر شایع و یا نادر

بزرگ شدن پستان؛ سرگیجه یا سبکی سر.
 سردرد؛ افسردگی؛ تهوع یا استفراغ؛ 
عصبانیت؛ بی قراری؛ خستگی؛ مشکل در خواب

کلومیفن تنها با تجویز دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.


دوران بارداری

بررسی های انجام شده بر روی زنان باردار و حیوانات نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری برای جنین خطرساز است .این دارو در زنانی که باردارند  و یا ممکن است باردار شوند نباید استفاده شود.

دوران شیردهی و مادران شیرده

هیچ مطالعات کافی در زنان شیرده برای تعیین خطر نوزاد با مصرف این دارو در دوران شیردهی وجود ندارد. قبل از مصرف این دارو بهنگام شیردهی فواید بالقوه باید در برابر خطرات بالقوه قرار گیرد .

تداخلات دارویی
 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

 

  • بزرگ شدن تخمدان به طور غیر منتظره
  • کیست تخمدان ؛ کلومیفن ممکن است باعث افزایش کیست شود.
  • اندومتریوز، القای تخمک گذاری ممکن است اندومتریوز را تشدید کند ، زیرا  سطح استروژن بدن افزایش می یابد ؛ استروژن می تواند باعث  رشد ایمپلنت اندومتریوز شود.
  • تومورهای فیبروئید رحم، کلومیفن ممکن است باعث افزایش در اندازه تومورهای فیبروئید شود.
  • التهاب رگ به دلیل لخته شدن خون، مصرف کلومیفن ممکن است شرایط را بدتر کند.
  • بیماری کبد ی ، این دارو ممکن است بیماری کبد را بدتر کند.
  • افسردگی ، ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی ناشی از کلومیفن این بیماری تشدید شود .
  • خونریزی  ، برخی خونریزی غیر معمول واژن نامنظم واژینال نشانه آن است که پوشش داخلی رحم بیش از حد در حال رشد است یا نشانه ای از سرطان پوشش رحم است. این مشکلات باید قبل از مصرف کلومیفن برطرف شود ، چون کلومیفن می تواند باعث تشدید این شرایط شود.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  درمان معمولا در روز پنجم دوره قاعدگی آغاز می شود . اگر چرخه قاعدگی نداشته باشید، می توانید مصرف دارو را در هر زمان که می خواهید شروع نمایید. دارو را در یک زمان مشخص و یا یک ساعت معین مصرف نمایید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (قرص):

برای درمان ناباروری:

بزرگسالان : 50 میلی گرم در روز و در روز پنجم سیکل قاعدگی. درمان معمولا در روز پنجم دوره قاعدگی آغاز می شود . اگر چرخه قاعدگی نداشته باشید، می توانید مصرف دارو را در هر زمان که می خواهید شروع نمایید . اگر پس از مصرف در دوره اول باردار نشدید ، دکتر ممکن است دوز را تا 250 میلی گرم در روز افزایش دهد. درمان ممکن است تا زمانی که شما باردار شوید  و یا تا چهار دوره تکرار شود .

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. 

ممکن است دکتر از شما بخواهد در زمان های خاص چرخه قاعدگی از یک کیت تست تخمک گذاری پیش بینی استفاده نمایید .

 دستورالعمل دکتر را به دقت پیروی کنید. تخمک گذاری توسط هورمون لوتئینی (LH) کنترل می شود. LH در خون و ادرار در طول چرخه قاعدگی در مقادیر بسیار ناچیز است ، اما به طور ناگهانی برای یک زمان کوتاه در وسط چرخه قاعدگی افزایش می یابد . این افزایش شدید ناگهانی LH، معمولا باعث تخمک گذاری در زمان حدود 30 ساعت می گردد .اگر پس از تشخیص افزایش LH در 24 ساعت  یک زن مقاربت داشته باشد ، به احتمال زیاد  باردار می شود .

 کیت تست پیش بینی تخمک گذاری برای تست  افزایش مقدار LH در ادرار استفاده می شود . این روش برای پیش بینی تخمک گذاری از اندازه گیری روزانه دمای پایه بدن بهتر است. مهم است که مقاربت  در زمان مناسبی انجام گیرد تا  به شما در شانس بارداری کمک نماید .

اگر پس از باردار شدن از کلومیفن مصرف کنید ، ممکن است باعث  نقص های هنگام تولد شود . اگر بهنگام مصرف این دارو متوجه شدید که باردارید مصرف دارو را بلافاصله قطع نموده و به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است باعث  تاری دید، مشکل در خواندن، و یا سایر تغییرات در بینایی شود. همچنین ممکن است باعث شود که برخی برای تبدیل شدن به سرگیجه یا سبکی سر. این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع

نفخ
درد معده یا درد لگن


عوارض غیر شایع و یا نادر

تاری دید
کاهش و یا دو بینی یا دیگر مشکلات بینایی
چشمک زدن در برابر نور
حساسیت چشم به نور
زردی چشم و یا پوست 

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

کلومیفندرمان ناباروریتخمک گذاریبارداریمشکلات غده هیپوتالاموسناباروری مردانمشکلات با جسم زرد (اتخمک بالغ)
مقالات مرتبط

ویدئو های سبز و سالم

درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه