منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلونیدین

Clonidine (Oral Route

دارو شناسی

فشار خون بالا به حجم کار  قلب و عروق می افزاید. اگر فشار خون  برای مدت زمان طولانی ادامه یابد، قلب و عروق ممکن است به درستی عمل نکنند. این می تواند به رگ های خونی مغز، قلب، و کلیه ها آسیب برساند، و در نتیجه  منجربه سکته مغزی، نارسایی قلبی، و یا نارسایی کلیه شود. فشار خون بالا نیز ممکن است خطر ابتلا به حملات قلبی را افزایش دهد.اگر فشار خون کنترل شود ممکن است به احتمال زیاد این مشکلات کمتر رخ دهد.
این دارو یک بتا بلاکر است. بیزوپرولول موثر بر پاسخ به پیام های عصبی در بخش های خاصی از بدن، مانند قلب است. در نتیجه، قلب آهسته تر می تپد و فشار خون کاهش می یابد. هنگامی که فشار خون کاهش میابد ، میزان خون و اکسیژن به قلب افزایش می یابد.

این دارو فشار خون بالا را درمان نمی کند ، بلکه فشار خون را  کنترل میکند . بنابراین،باید بطور منظم از ان استفاده نمود تا فشار خون را کاهش دهد . ممکن است توصیه شود این دارو را تا آخر عمر برای کاهش فشار خون استفاده نمایید .

Kapvay® قرص پیوسته رهش است به تنهایی یا همراه با داروهای دیگر برای درمان اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) استفاده می شود. این دارو توجه را افزایش داده و بی قراری در کودکان و بزرگسالان بیش فعال را کاهش میدهد ، اما نمی توان برای مدت طولانی از این دارو استفاده نمود زیرا باعث پریشانی و افسردگی می شود .
کلونیدین است در بیماران خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:

سندرم ژیل د لا تورت (اختلال TIC).
یائسگی و یا علائم درد قاعدگی.
علائم ترک  الکل، نیکوتین، و یا درد مواد مخدر.

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص پیوسته رهش
سوسپانسیون پیوسته رهش
قرص
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 
آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال
مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات کلونیدین در کودکان کمتر از 18 سال وقرص  Kapvay® پیوسته رهش در کودکان کمتر از 6 سال انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی ثابت نشده است.

سالمندان


اطلاعات مناسبی در رابطه سن با اثرات کلونیدین در سالمندان انجام نشده است . گرچه ، در افراد مسن با بیماری قلبی یا کلیوی و مشکلات مربوط به سن با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

مطالعات مناسب تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو نشان نداده است . گرچه ، در افراد مسن با بیماری قلبی یا کلیوی و مشکلات مربوط به سن با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.
دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

مطالعات نشان داده است  که این دارو ممکن است  تولیدات و ترکیبات شیر را تغییر میدهد. اگر داروی جایگزینی برای این دارو تجویز نشود ، شما باید شیردهی را به علت عوارض جانبی متوقف نمود.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 
Amifampridine
 one or both of the medicines. 
استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Acebutolol
Amitriptyline
Amoxapine
Atenolol
Betaxolol
Bevantolol
Bisoprolol
Carteolol
Celiprolol
Clomipramine
Crizotinib
Desipramine
Dilevalol
Diltiazem
Dothiepin
Doxepin
Esmolol
Imipramine
Levobunolol
Lofepramine
Metipranolol
Metoprolol
Mirtazapine
Nadolol
Nebivolol
Nortriptyline
Oxprenolol
Penbutolol
Pindolol
Propranolol
Protriptyline
Sotalol
Tertatolol
Timolol
Trimipramine
Verapamil
Cyclosporine
Fluphenazine
Mepivacaine
Naloxone
Yohimbine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

برادی کاردی (ضربان قلب آهسته) 
نارسایی عروق کرونر
کم شدن آب بدن
حمله قلبی
بلوک قلبی
بیماری قلب یا رگ های خونی 
مشکلات ریتم قلبی
افت فشار خون (فشار خون پایین)
بیماری های کلیوی
مشکلات معده یا روده 
سکته مغزی
سنکوپ (غش) با احتیاط استفاده نمایید . ممکن است عوارض جانبی تشدید شود.
بیماری کلیوی ، ممکن است نیاز به دوز کمتر باشد .
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

علاوه بر استفاده از این دارو، برای درمان فشار خون باید وزن خود را کنترل نموده و تغییراتی در نوع غذاهایی که می خورید، به ویژه غذاهای پر سدیم (نمک) انجام دهید.  اگر برای‌ كاهش‌ فشار خوناز این دارو مصرف‌ می‌كنید، مصرف‌ سدیم (نمك‌( را باید محدود كنید. از پزشكتان‌ درخواست‌ كنید دستوارات‌ تغذیه‌ای‌ در اختیارتان‌ بگذارد یا شما را به‌ یك‌ متخصص‌ تغذیه‌ معرفی‌ كند.

خیلی از افرادی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، به علائم این بیماری توجه نمی کنند. در حقیقت این بیماران احساس طبیعی دارند. مهم است که به طور منظم به پزشکتان مراجعه کنید تا بهبودیتان را زیر نظر داشته باشد. اگر فشار خون بالا درمان نشود، می تواند باعث مشکلات جدی از قبیل نارسایی قلبی، بیماری عروق خونی، سکته مغزی، یا بیماری کلیوی شود.

به خاطر داشته باشید این دارو درمان قطعی محسوب نمی شود اما باعث کنترل فشار خون می شود. اگر مایل به کاهش و ثبات فشار خون هستید باید مطلبق دستور پزشک عمل نمایید.

این دارو با اطلاعاتی برای بیمار بهمراه است. بادقت دستورالعمل درج شده را بخوانید و بر طبق آن عمل نمایید. دقت دنبال کنید. اگر سوالی داشتید ازدکتر خود بپرسید.

شما می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف نمایید.این دارو در یک زمان مشخص در هر روزاستفاده نماییید.

بسیاری از بیماران مبتلا به فشار خون بالا، هیچ نشانه ای از مشکل را متوجه نشدم. در واقع، بسیاری ممکن است احساس طبیعی است. این بسیار مهم است که شما داروها را دقیقا به عنوان کارگردانی و که شما قرار ملاقات خود را نگه دارید با دکتر خود را حتی اگر شما احساس خوبی.


قرص آهسته رهش را کاملا ببلعید . از جویدن و خرد نمودن قرص خودداری نمایید .

برای بیمارانی که  از سوسپانسیون خوراکی پیوسته رهش استفاده می کنند :

بطری را به مدت 5 تا 10 ثانیه قبل از هر بار استفاده تکان دهید .
طبق دستور پزشک میزان تجویز شده را مصرف نمایید.
دارو را به طور مستقیم وارد دهان کنید .
فقط از نام تجاری که دکتر تجویز کرده مصرف نمایید . مارک های مختلف ممکن است به همان شیوه اثر نکند.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

برای اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD):
اشکال خوراکی (قرص آهسته رهش):
نوجوانان و کودکان 6 سال  و بزرگتر : در ابتدا ، 0.1 میلی گرم یک بار در روز، با توجه به زمان خواب. در صورت نیاز دکتر ممکن است میزان مصرف را افزایش دهد.
کودکان کمتر از 6 سال : استفاده و دوز باید توسط دکتر تعیین شود.


برای فشار خون بالا:
اشکال خوراکی (سوسپانسیون پیوسته رهش):
بزرگسالان : در ابتدا، 0.17 میلی گرم  و یا 2 میلی لیتر یک بار در روز، در زمان خواب . دکتر ممکن است میزان مصرف را در صدرت نیاز افزایش دهد . میزان مصرف معمولا بیش از 0.17 (2 میلی لیتر) یا 0.52 میلی گرم (6 میلی لیتر) در روز نیست.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

اشکال خوراکی (قرص آهسته رهش):
بزرگسالان: در ابتدا، 0.17 میلی گرم یک بار در روز، در زمان خواب . دکتر ممکن است میزان مصرف خود را در صورت نیاز تنظیم کند. دوز معمولا  0.17-0.52 میلی گرم در روز است.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

اشکال خوراکی (قرص):
بزرگسالان: 0.1 میلی گرم دو بار در روز، در صبح و هنگام خواب. دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز  تنظیم کند. دوز معمول 0.2 میلی گرم یا 0.6 میلی گرم در روز است ، منقسیم دو بار در روز .
کودکان : استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد. بدلیل عوارض ناخواسته ممکن است آزمایش خون  لازم باشد .

بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع نکنید. دکتر ممکن است بخواهد میزان مصرف را  به تدریج و قبل از توقف آن به طور کامل کاهش دهد . زمانی که دارو به طور ناگهانی متوقف شود ممکن است منجر به بالا رفتن فشار خون شود و باعث عوارض جانبی جدی شود.

از داروهای دیگر استفاده نکنید مگربا اطلاع دکتر معالج که این شامل  داروهای بانسخه و بدون نسخه، داروهای گیاهی و یا مکمل های ویتامین میباشد. باید از دارو های [OTC]  برای کنترل اشتها، آسم، سرماخوردگی، سرفه، تب یونجه، و یا مشکلات سینوسی استفاده شود ، اما ممکن است منجر به افزایش فشار خون شود.

این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.

این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خواب‌آلودگی و کاهش سطح هشیاری می‌شوند.


قبل از انجام هر نوع عمل جراحی (از جمله جراحی های دندان) مصرف این دارو را با دکتر یا دندانپزشک درمیان بگذارید.

این دارو ممکن است باعث خشکی چشمها شود. اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید ، ممکن است باعث بروز این مشکل شود . دکتر را در جریان استفاده  لنز تماسی بگذارید.

پس از مصرف این دارو ممکن است دچار سرگیجه، سبکی سر، غش به ویژه هنگامی که به طور ناگهانی دراز میکشید و یا  مینشینید ، شوید . 

اگر دچار بثورات پوستی، کهیر، یا هر واکنش آلرژیک به این دارو شدید ، مصرف دارو را قطع نموده و در اسرع وقت به دکتر مراجعه نمایید.

کلونیدین ممکن است باعث خشکی دهان شود. برای تسکین موقت، از آب نبات بدون قند یا آدامس استفاده نماییید . اما، اگر دهانتان برای بیش از 2 هفته خشک بود ، به دکتر و یا دندانپزشک مراجعه نمایید . ادامه خشکی دهان ممکن است شانس بیماری های دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچی را افزایش دهد.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 
عوارض غیرشایع


افسردگی
تورم پاها و ساق پاها

عوارض نادر

اضطراب
تاول، سوزش، پوسته پوسته شدن، خشکی پوست
درد قفسه سینه یا احساس ناراحتی
سردرگمی به زمان، مکان، یا شخص
کاهش برون ده ادرار
گشادی رگ گردن 
خواب آلودگی
خشکی دهان 
ضربان قلب نامنظم ، سریع، تپش
تب
احساس ضعف عمومی 
تنفس عمیق و سریع
تنفس نامنظم
کج خلقی
خارش، پوسته پوسته شدن، قرمزی شدید، درد یا تورم پوست
تورم در صورت، پلک ها، لب ها، زبان، گلو، دست ها، پاها، و یا اندام های جنسی
سبکی سر، سرگیجه، یا غش
افسردگی
رنگ پریدگی و یا احساس سرما در نوک انگشتان دست و پا
تپش، ضربان قلب 
مشکل در دفع ادرار 
تورم بر روی پوست، لبها، زبان، و یا در گلو
بی قراری
دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارد،
لرزش
تنگی نفس
بثورات پوستی
ورم صورت، انگشتان دست، پا
تنگی در قفسه سینه
سوزن سوزن شدن یا درد در انگشتان دست و پا 
مشکل با خواب
تنفس مشکل
هیجان غیر معمول ، عصبانیت، بی قراری
احساس ضعف غیر معمول
افزایش وزن
خس خس

علائم مصرف بیش از حد

سرگیجه و یا غش
احساس سرما
خستگی غیر معمول و یا ضعف شدید
برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض شایع

یبوست

عوارض غیرشایع

تیره شدن پوست
کاهش توانایی جنسی
خشکی، خارش، یا سوزش چشم
از دست دادن اشتها
تهوع یا استفراغ

عوارض نادر

تاری دید
علاقه کاهش در مقاربت جنسی
ریزش مو و یا نازک شدن مو
ناتوانی در داشتن و یا نگه داشتن نعوظ
گرفتگی عضلات پا
از دست دادن توانایی جنسی 
درد مفاصل
پوست رنگپریده
تورم سینه یا پستان درد در هر دو گروه زنان و مردان
ضعف

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

فشار خون بالاقلب و عروقنارسایی قلبینارسایی کلیهبیزوپرولولبتا بلاکر
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه