منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کلشی سین

Colchicine (Oral Route

دارو شناسی

کلشی سین برای جلوگیری و یا درمان حملات نقرس استفاده شده است . این بیماری توسط اسید اوریک بیش از حد در خون ایجاد می شود. یک حمله نقرس زمانی رخ می دهد که اسید اوریک باعث التهاب (درد، قرمزی، تورم و گرما) در مفصل شود . کلشی سین نقرس را درمان نمیکند، اما از بروز حملات نقرس جلوگیری خواهد کرد. کلشی سین یک مسکن معمولی محسوب نمی شود و بسیاری از دردها را تسکین نمی دهد.

کلشی سین همچنین برای درمان بیماری نادر به نام تب مدیترانه ای فامیلی (FMF) در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از 4 سال استفاده می شود.

کلشی سین را میتوان در 2 روش استفاده کرد. اکثر مردم مقدار کمی از آن را به طور منظم برای مدت طولانی (ماهها و حتی سالها) برای جلوگیری از حملات شدید و یا دیگر مشکلات ناشی از التهاب مصرف می کنند . دیگر افراد در طول یک دوره کوتاه مدت (چند ساعت) تنها زمانی که دارو مورد نیاز است ، برای از بین بردن حمله ای که اتفاق می افتد ، مقادیر زیادی از کلشی سین را استفاده میکنند .از آنجا که برخی از عوارض جانبی کلشی سین می تواند بسیار جدی باشد، شما باید با دکتر خود در مورد مزایا و معایب  استفاده از این دارو مشورت نمایید.

کلشی سین نیز در دیگر بیماری های خاص با شرایط پزشکی زیر استفاده می شود:

آمیلوئیدوز
سندرم بهجت
بیماری رسوب پیروفسفات کلسیم 
سیروز کبدی
پریکاردیت
بیماری آرتریت سارکوئید

این دارو فقط با نسخه دکتر و در اشکال زیر موجود است:

قرص
کپسول
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

مطالعات مناسب در رابطه سن با اثرات کلشی سین در کودکان مبتلا به نقرس انجام نشده است. ایمنی و اثر بخشی دارو ثابت نشده است.

مطالعات مناسب تا به امروز هیچ گونه مشکل و یا محدودیتی برای کودکان مبتلا به FMF نشان نداده است. با این حال، ایمنی و اثربخشی کلشی سین در کودکانکمتر از 4 سال مبتلا به FMF ثابت نشده است.

سالمندان
مطالعات انجام شده تا به امروز هیچ مشکل و محدودیتی در رابطه بااستفاده این دارو بر روی سالمندان نشان نداده است.در بیماران قلبی،  کلیوی ،کبدی با احتیاط و حداقل میزان ممکن بکار رود.

دوران بارداری

مطالعات حیوانی اثر سوء نشان داده اند و هیچ مطالعات کافی در زنان باردار وجود ندارد.

دوران شیردهی و مادران شیرده

بررسی ها نشان داده اند که استفاده  این دارو در دوران شیردهی  حداقل خطر را برای نوزاد دربردارد.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Abiraterone
Amiodarone
Atazanavir
Azithromycin
Boceprevir
Captopril
Carvedilol
Clarithromycin
Cobicistat
Conivaptan
Cyclosporine
Darunavir
Diltiazem
Doxorubicin
Doxorubicin Hydrochloride Liposome
Dronedarone
Erythromycin
Felodipine
Idelalisib
Indinavir
Itraconazole
Ivacaftor
Ketoconazole
Lomitapide
Lopinavir
Nefazodone
Nelfinavir
Nilotinib
Quercetin
Quinidine
Ranolazine
Ritonavir
Saquinavir
Simeprevir
Sunitinib
Telaprevir
Telithromycin
Ticagrelor
Tipranavir
Tocophersolan
Ulipristal
Verapamil
Amprenavir
Aprepitant
Atorvastatin
Eliglustat
Fenofibrate
Fenofibric Acid
Fluconazole
Fosamprenavir
Fosaprepitant
Gemfibrozil
Interferon Alfa-2a
Lovastatin
Pitavastatin
Pravastatin
Reserpine
Simvastatin
Tacrolimus

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

Bezafibrate
Ciprofibrate
Clofibrate
Digoxin
Fluvastatin

تداخلات دارویی دیگر
برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

سایر مشکلات پزشکی
وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

  • سوء مصرف الکل
  • مشکلات روده
  • زخم معده یا دیگر مشکلات معده ؛ شانس ناراحتی معده ممکن است با مصرف این دارو افزایش یابد. همچنین، کلشی سین می توانید برخی از انواع  مشکلات معده یا روده را بدتر کند.
  • اختلالات خونی (به عنوان مثال، آنمی آپلاستیک، گرانولوسیتوپنی، لکوپنی، ترومبوسیتوپنی) 
  • مشکلات عضله یا عصب ؛ با احتیاط استفاده کنید. ممکن است این شرایط را بدتر کند.
  • بیماری های کلیوی 
  • بیماری کبدی ؛  در بیماران با این شرایط  نباید استفاده شود.

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  

این دارو با دستورالعملی برای راهنمایی بیمار همراه است. بادقت دستورالعمل را خوانده و بر طبق آن عمل کنید . اگر هر گونه سوالی داشتید با پزشک تماس بگیرید.میتوان این دارو با غذا یا بدون غذا استفاده نمود.

برای بیمارانی که مقدار کمی از کلشی سین را به طور منظم استفاده میکنند (درمان پیشگیرانه):

طبق دستور دکتر و به طور منظم از این دارو استفاده نمایید . اگر از کلشی سین برای جلوگیری از حملات نقرس استفاده میکنید ، و از داروهای دیگری به منظور کاهش میزان اسید اوریک در بدن استفاده میکنید ، پس از مدتی میتوان مصرف کلشی سین را متوقف کرد. با این حال، اگر مصرف این دارو را  خیلی زود قطع کنید ، ممکن است حملات باز گردد و یا بدتر شود. 
اگر کلشی سین را برای جلوگیری از حملات نقرس استفاده میکنید ،با دکتر  در مورد مصرف داروی دیگر برای پیشگیری از بروز حمله مشورت نمایید . اکثر مردم مقدار کمی از آن را به طور منظم برای مدت طولانی (ماهها و حتی سالها) برای جلوگیری از حملات شدید و یا دیگر مشکلات ناشی از التهاب مصرف می کنند . دیگر افراد در طول یک دوره کوتاه مدت (چند ساعت) تنها زمانی که دارو مورد نیاز است ، برای از بین بردن حمله ای که اتفاق می افتد ، مقادیر زیادی از کلشی سین را استفاده میکنند .از آنجا که برخی از عوارض جانبی کلشی سین می تواند بسیار جدی باشد، شما باید با دکتر خود در مورد مزایا و معایب  استفاده از این دارو مشورت نمایید. 

برای بیمارانی که مقادیر زیادی از کلشی سین را برای از بین بردن حمله استفاده میکنند:

دارو را در بروز اولین نشانه های حمله  استفاده نمایید .
مصرف دارو را بلافاصله پس از برطرف شدن درد و یا در اولین نشانه های تهوع، استفراغ، درد معده، یا اسهال قطع نمایید . همچنین، مصرف کلشی سین را زمانی که مقدار زیادی از دارو را که  دکتر برای هر حمله تجویز کرده است ، حتی اگر درد تسکین نیافت  و یا هیچ عوارض جانبی رخ نداد ، را قطع نمایید.

دارو را تا پایان درمان ، حتی اگر پس از مصرف چند دوز اول  احساس بهبودی نمودید ، مصرف نمایید .

گریپ فروت و عصاره گریپ فروت ممکن است اثرات کلشی سین را  در بدن افزایش دهد. بهنگام مصرف این دارو  نباید گریپ فروت خورد .
میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

اشکال خوراکی (کپسول):
برای پیشگیری از عود نقرس:
بزرگسالان :0.6 میلی گرم یک یا دو بار در روز. دکتر ممکن است میزان مصرف خود را در صورت نیاز افزایش دهد. با این حال، میزان مصرف معمولا بیش از 1.2 میلی گرم در روز نیست.
کودکان: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

اشکال خوراکی (قرص):
برای تب مدیترانه ای فامیلی (FMF):
بزرگسالان و نوجوانان : 1.2-2.4 میلی گرم در یک یا دو دوز منقسم در روز . دکتر ممکن است میزان مصرف را در صورت نیاز تنظیم کند.
کودکان 6 تا 12 سال: 0.9 تا 1.8   میلی گرم  در یک یا دو دوز منقسم در روز
کودکان 4 تا 6 سال : 0.3 تا 1.8 میلی گرم داده در یک یا دو دوز منقسم در روز
کودکان کمتر از 4 سال: استفاده و میزان مصرف باید توسط دکتر تعیین شود.

برای حملات نقرس:
بزرگسالان: 1.2 میلی گرم در اولین نشانه از حمله نقرس، 0.6 میلی گرم پس از گذشت 1 ساعت.  معمولا میزان مصرف 1.8 میلی گرم در یک دوره 1 ساعت است.
کودکان :استفاده از این دارو توصیه نمی شود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟
در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
اگر بهنگام مصرف این دارو الکل استفاده کنید به احتمال زیاد دچار مشکلات معده خواهید شد. همچنین، نوشیدن الکل زیاد مقدار اسید اوریک در خون را افزایش می دهد و همین امر ممکن است اثرات کلشی سین را برای جلوگیری از حملات نقرس کاهش دهد . بنابراین، افرادی که کلشی سین مصرف می کنند باید مصرف الکل را محدود کنند.

برای بیمارانی که مقدار کمی از کلشی سین به طور منظم (درمان پیشگیری):

حملات نقرس و یا دیگر مشکلات ناشی از التهاب ممکن است در طول درمان رخ خواهد داد. با این حال، حملات و یا مشکلات دیگر باید کمتر رخ دهند، و نباید قبل از شروع مصرف کلشی سین شدت داشته باشد . حتی اگر فکر می کنید که کلشی سین به خوبی اثر نمی کند، مصرف آن را قطع نکنید و یا دوز مصرفی را افزایش ندهید. در این مورد با دکتر مشورت نمایید .

کلشی سین  به طور موقت تعداد سلول های سفید را در خون کاهش می دهد و این عامل احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد . همچنین می تواند تعداد پلاکت، که برای لخته شدن خون لازم است را کاهش دهد. در این صورت، اقدامات احتیاطی خاصی نیاز است ، به ویژه هنگامی که میزان خون کم باشد ، برای کاهش خطر ابتلا به عفونت و خونریزی اقدامات زیر ار انجام دهید :

اجتناب از معاشرت با افراد مبتلا به عفونت. اگر دچارعفونت و یا تب یا لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا پهلو درد، و یا دفع ادرار همراه با درد شدید بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

بلافاصله اگرمتوجه هر گونه خونریزی و یا کبودی غیر معمول ، مدفوع قیری ، سیاه و سفید، وجود خون در ادرار یا مدفوع، و یا لکه های قرمز بر روی پوست خود شدید به پزشک مراجعه نمایید.

مراقب استفاده از مسواک ، نخ دندان، یا خلال دندان باشید . دکتر، دندانپزشک، یا پرستار ممکن است راه های دیگری را برای تمیز کردن دندانها و لثه ها توصیه کنند . قبل از انجام هر گونه عمل  دندانپزشکی با پزشک معالج مشورت نمایید.

هنگام استفاده از اشیاء تیز مانند تیغ ریشتراشی یا ناخن گیر مراقب باشید.از ورزش و یا شرایطی که باعث کبودی یا آسیب شود بپرهیزید.

قبل از مشورت با پزشک خود از داروهای دیگر استفاده نکنید که این شامل داروهای با نسخه یا بدون نسخه ،داروها و مکمل های گیاهی و یا ویتامین می شود.

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض غیرشایع

اسهال
تهوع یا استفراغ
دل درد

عوارض نادر

مدفوع قیری سیاه و سفید
خون در ادرار یا مدفوع
سوزش، یا احساس سوزن سوزن شدن در پوست
مشکلات تنفسی هنگام ورزش کردن
تب و لرز
سردرد
تورم در صورت، پلک ها، دهان، لبها، زبان
ضعف عضلانی
بی حسی در انگشتان دست و پا (معمولا خفیف)
درد
لکه های قرمز بر روی پوست
سرخی
بثورات پوستی یا کهیر
زخم، و یا لکه های سفید بر روی لب و یا در دهان
گلو درد
ورم
خونریزی و یا کبودی غیر معمول
خستگی یا ضعف غیر معمول

علائم مصرف بیش از حد

خون ریزی
سوزش در معده، گلو یا پوست
تشنج 
اسهال (شدید یا خونی)
تنفس سریع و سطحی
ضعف عضلانی (بسیار شدید)
تهوع، درد معده، استفراغ شدید

برخی عوارض جانبی نیازی به درمان ندارند و پس از مطابقت بدن با دارو، به خودی خود برطرف می شوند. به علاوه پزشک می تواند روش هایی برای مقابله و پیشگیری از بروز این عوارض ارائه دهد. در صورتی که هر یک از عوارض زیر برای شما ایجاد مشکل کرده و یا پس از گذشت زمان برطرف نشدند، به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض غیر شایع

ریزش مو
از دست دادن اشتها
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

بیماری رسوب پیروفسفات کلسیمبیماری آرتریت سارکوئیدتب مدیترانه ای فامیلی (FMF)درمان حملات نقرستسکین نقرس
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه