منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

کورتیکوتروپین (تزریقی)

Corticotropin (Injection Route

دارو شناسی

آمپول کورتیکوتروپین  برای درمان اختلالات مفصلی (آرتریت روماتوئید) ،بیمارهای خود ایمنی ،چشمی ،کبدی ، آلرژیهای پوستی و تورم (ادم) مورد مصرف واقع می گردد. این دارو باید تحت مراقبت پزشک تجویز شود، و به شکل های زیر در بازار موجود است:
ژل
 

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید.

اطفال

بررسی های اخیرا انجام شده بر تاثیرات آمپول کورتیکوتروپین برای درمان اسپاسم نوزادان  و کودکان زیر 2 سال ، هیچ محدودیتی را در رابطه با استفاده از آن برای کودکان نشان نداده است. 

سالمندان

مطالعات کافی در مورد مصرف این دارو بر روی بزرگ سالان انجام نشده است .

دوران بارداری
بررسی های انجام شده بر روی نمونه های حیوانی نشان داده اند که این دارو در دوران بارداری  تاثیری برجنین ندارد ، اما مطالعات در رابطه با تاثیر آن بر روی زنان باردار انجام نشده است.

دوران شیردهی و مادران شیرده

 مطالعات کافی در مورد استفاده از این دارو در دوران شیردهی و تهدید نوزاد وجود ندارد. برای استفاده، بهتر است قبل از استفاده این دارو به هنگام شیردهی خطرات مربوط به مصرف  این دارو در مقابل مزیت های آن قرار گیرند.

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

Rotavirus Vaccine, Live

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 
Bupropion
Balofloxacin
Besifloxacin
Ciprofloxacin
Enoxacin
Fleroxacin
Flumequine
Gatifloxacin
Gemifloxacin
Levofloxacin
Licorice
Lomefloxacin
Moxifloxacin
Nadifloxacin
Norfloxacin
Ofloxacin
Pazufloxacin
Pefloxacin
Prulifloxacin
Rufloxacin
Saiboku-To
Sparfloxacin
Tosufloxacin

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا نزدیک به نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند.

سایر مشکلات پزشکی

بروز بیماری های دیگر ممکن است روند اثربخشی دارو را با مشکل مواجه سازد. در صورت ابتلا به بیماری های دیگر، بیمار می بایست پزشک را از شرایط خود مطلع سازد:

مشکلات آدرنالی
عفونتهای مادر زادی
عفونت های قارچی سیستمیک
عمل جراحی اخیر
عفونت هرپس چشم
قرحه گوارشی یا سابقه ابتلا به آن
پوکی استخوان
عفونت های شدید باکتریی یا ویروسی
دیابت 
افسردگی
نارسایی احتقانی قلب
فشار خون بالا
هایپوکالمیا
بیمار کلیوی
مشکلات چشمی
هایپونریدیسم
 

نحوه مصرف

 این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
شدت بیماری ، غلظت های ادراری و پلاسمایی کورتیکوتروپین استروئیدها و پاسخ اولیه بیمار جهت تعیین مقدار مصرف و دفعات مصرف باید مورد توجه قرار گیرند.
کورتیکوتروپین برای مقاصد تشخیص به صورت داخل وریدی تزریق می شود.
در هنگام استفاده دارو باید بیمار از نظر واکنشها حساسیتی تحت نظر قرار گیرد، بروز این واکنشها به خصوص در تزریق زیر جلدی رایج است .
عوارض  جانبی غیر قابل برگشت با استفاده مقادیر بیش از 40 واحد در روز مشاهده می شود.
اگر برای درمان کودکتان از این دارو استفاده می کنید، نحوه مصرف و خواندن بروشرور این دارو خیلی مهم است.

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

تزریق آمپول کورتیکوتروپین
اسپاسم نوزادان
کوکان 2 سال یا بزرگتر: میزان مصرف بر اساس سایز بدن و توسط پزشک کودک تعیین می گردد. معمولا 150 واحد باه ازای هر یک متر از سایز بدن ، تزریق زیر جلدی در عضلات هر روز به مدت دو هفته
بیماریی ام اس
بزرگسالان: معمولا 80 تا 120 واحد تزریق زیر جلدی در عضلات هر روز به مدت دو تا سه هفته
کودکان: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.
اختلالات مفاصل ، بیمارهای خود ایمنی ،چشمی ،کبدی ، آلرژیهای پوستی و تورم (ادم)
بزرگسالان:معمولا 40 تا 80 واحد تزریق زیر جلدی در عضلات هر 24 تا 72 ساعت
کودکان: میزان دارو توسط پزشک معین میشود.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟


اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، به‌محض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم‌خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟


در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.
 

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟


تا زمانیکه کتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو


از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
  دارو در یخچال نگهداری شود.
از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
 

اقدامات احتیاطی

مصرف‌کنندۀ دارو باید به‌طور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشته‌باشد.
در حالیکه شما یا فرزندتان این دارو را دریافت می کنید از واکسنهای زنده استفاده ننمایید. 
استفاده از این دارو به هنگام باراری ممکن است یکی از عوارض جدی را برای نوزاد شما در بر داشته باشد. اگر باردارید یا قصد باراری دارید،پزشک را از وضعیت خود مطلع سازید.
این دارو ممکن است خطر ابتلا به عفونت های در حال توسعه را افزایش دهد.  ازافرادی که بیمار هستند و یا عفونت دارند، به هنگام استفاده از این دارو اجتناب فرمایید. اگر شما فکر می کنید که در حال گرفتن یک عفونت و یا اگر شما دچار تب و لرز، سرفه یا گرفتگی صدا، کمر یا درد پهلو، و یا ادرار کردن دردناک و یا دیگر مشکلات بلافاصله به دکترمراجعه نمایید.
با استفاده از بیش از حد از این دارو و یا با استفاده از آن برای مدت طولانی ممکن است خطر بروز مشکلات غده آدرنال را افزایش می دهد (به عنوان مثال، سندرم کوشینگ). خطر برای کودکان و بیمارانی که از مقادیر زیادی برای یک مدت طولانی  استفاده می کنند،بیشتر است.در صورت مشاهده علائم زیر با پزشگ خود گفتگو نمایید: تاری دید. سرگیجه یا غش؛ ضربان قلب سریع، نامنظم، و یا تپش؛ شکستگی؛ افزایش تشنگی و یا ادرار کردن. تحریک پذیری؛ درد گردن یا تنه؛ دل درد؛ پوست نازک و یا کبودی آسان، افزایش وزن یا از دست دادن وزن و یا خستگی غیر معمول و یا ضعف. 
این دارو ممکن است  باعث احتباس مایعات (ادم) در برخی از بیماران شود. با دقت دستورالعمل دکتر خود را در مورد هر رژیم غذایی خاص (به خصوص در مصرف نمک) پیروی نمایید.
مصرف این دارو ممکن است دیگر علائم بیماری ها را مخفی نگه دارد. لطفا موضوع را با دکتر خود در صورت مشاهده علائم زیر و عفونت در میان بگذارید. مدفوع قیری؛ تغییرات در وزن بدن؛ مشکل با تنفس؛ ضربان قلب سریع؛ افزایش تشنگی؛ دل درد؛ خستگی غیر معمول؛ یا استفراغ.
اگربه هنگام مصرف این دارو با سوزش سر معده ،از دست دادن اشتها تهوع ،ضعف و خستگی جسمانی ،زردی پوست وچشم مواجه شدید حتما به دکترمراجعه نمایید. 
ممکن است با مصرف این دارو مشکلاتی در آرامش بدن بوجود آید،میزان تعریق کاهش یابد،اگر به قدر کافی بدنتان عرق نکند منجر به بالا رفتن دمای بدنتان شود و در صورت مشاهده  سرگیجه ،ضعف ،خستگی ،معده درد یا تهوع بلافاصله به دکتر مراجعه نمایید.  
 اگر فرزند شما هر تغییری در چشم خود مانند قرمزی، خارش، تورم، یا تغییرات بینایی به هنگام مصرف از این دارو احساس نمود به دکتر مراجعه نمایید. دکترتان ممکن است شما را برای بررسی به دکتر چشم پزشک ارجاع دهد.
مصرف مدت زمان طولانی این دارو ممکن است تراکم مواد معدنی استخوان را کاهش دهد. بنابراین تراکم مواد معدنی استخوان کم رشد میکند و ممکن است باعث پوکی استخوان در هر سنی می شود.  در صورت داشتن هر گونه سوال دراین مورد از دکتر خود بپرسید.
بدون دستور پزشک داروی خود را قطع ننمایید ، ممکن است پزشک شما قبل از قطع دارو میزان استفاده آن را کاهش دهد.
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

عوارض شایع


كمر درد
تاری دید
بدن درد یا درد
درد قفسه سینه
سرفه کردن
مشکل با تنفس
سرگیجه
احتقان گوش
گوش درد
رشد مو در زنان
تب یا لرز
شکستگی
به صورت کامل و یا دور، گردن یا تنه
سردرد
افزایش تشنگی و یا ادرار کردن
کج خلقی
کاهش میل جنسی و یا توانایی
از دست دادن صدا
بی نظمی های قاعدگی
هدر رفتن عضله
گرفتگی بینی
عصبانیت
تپش در گوش
قرمزی و تورم در گوش
آبریزش بینی
تنگی نفس
ضربان قلب آهسته یا سریع
عطسه
گلو درد
تنگی در قفسه سینه
تنفس مشکل
خستگی و ضعف غیر معمول
خس خس
تکه های سفید رنگی در دهان یا گلو یا روی زبان
تکه های سفید رنگی با بثورات پوشک
عوارض غیر شایع
تشنج 

عوارض ناشناخته


تجمع چرک
کبودی
تغییر در توانایی دیدن رنگ ها، به خصوص آبی یا زرد
 پوست رنگ پریده
گیجی
کاهش دامنه حرکت
کاهش ادرار
 گشادی رگ گردن
خستگی شدید
چشم های از حدقه  بیرون زده یا چشم متورم
 نبض ضعیف
احساس  پف کردگی
سوزش سر دل
بی خوابی
تنفس نامنظم
ضربان قلب نامنظم
درد مفاصل
تکه های بزرگ، تخت، آبی، بنفش در پوست
سبکی سر
لنگی
از دست دادن اشتها
تهوع و استفراغ
فشار در معده
سردرد شدید
لکه های کوچک قرمز یا بنفش بر روی پوست
تعریق
تورم ناحیه شکم یا معده
تورم صورت، انگشتان دست، پا
افزایش وزن
خس خس

عوارض ناشناخته 
نفخ
لرز
گیجی
یبوست
سرفه خونی
ادرار تیره
ضربان قلب سریع
تب
سردرد
سردرد، ناگهانی و شدید
افزایش تعریق
سوء هاضمه
از دست دادن اشتها
درد در عضلات
درد در معده و یا شکم، احتمالا با انتشار به تماس
قرمزی صورت
بثورات پوستی
کاهش وزن غیر معمول
ضعف
چشمان زرد و یا پوست


عوارض ناشناخته

افزایش رشد مو، به خصوص در صورت
تغییرات قاعدگی
ضعف عضلانی
پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

آمپول کورتیکوتروپیندرمان اسپاسم نوزاداندرمان اختلالات مفصلی (آرتریت روماتوئید)بیمارهای خود ایمنی
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه