منوی اصلی
بهترین متخصصین و مراکز مغزواعصاب و روان در تهران

ترکیب سرما خوردگی و سرفه ( خوراکی )

Cough And Cold Combinations (Oral Route

دارو شناسی

ترکیب سرماخوردگی و سرفه عمدتا برای از بین بردن سرفه ناشی از سرماخوردگی، آنفلوآنزا یا تب یونجه استفاده می شود. از این دارو در درمان سرفه مزمن که در اثر سیگار کشیدن، آسم، یا آمفیزم رخ می دهد ، استفاده نمی شود.

ترکیب سرماخوردگی و سرفه شامل بیش از یک عنصر است. به عنوان مثال، برخی از محصولات علاوه بر درمان سرفه ممکن است حاوی آنتی هیستامین، ضد احتقان و ضد درد باشند . اگرخود درمانی می کنید ، مهم است که یک محصول مناسب برای درمان علائم خود انتخاب کنید . 

از آنجا که محصولات مختلف حاوی مواد تشکیل دهنده ای هستند که شامل اقدامات احتیاطی و اثرات جانبی متفاوتی هستند ، دانستن ترکیب دارویی که مصرف می کنید حائز اهمیت است . انواع مختلف مواد تشکیل دهنده که ممکن است در ترکیب سرماخوردگی و سرفه یافت شود ، عبارتند از:

آنتی هیستامین ها ، برای از بین بردن و یا جلوگیری از علائم تب یونجه و دیگر انواع آلرژی ها استفاده می شود . همچنین از آنتی هیستامین ها برای تسکین برخی از علائم سرماخوردگی مانند عطسه و آبریزش بینی استفاده می شود . این دارو از اثرات ماده ای به نام هیستامین که توسط بدن تولید می شود ، جلوگیری می کند . برخی از نمونه های آنتی هیستامین موجود در این ترکیبات عبارتند از:

 • Bromodiphenhydramine
 • Brompheniramine
 • Carbinoxamine
 • Chlorpheniramine
 • Dexchlorpheniramine
 • Diphenhydramine
 • Doxylamine
 • Phenindamine
 • Pheniramine
 • Phenyltoloxamine
 • Pyrilamine
 • Promethazine
 • Triprolidine

ضد احتقان ها ، رگهای خونی را باریک می کنند . این امر منجر به پاکسازی احتقان بینی، اما ممکن است فشار خون در بیماران مبتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد . برخی از نمونه های  موجود در این ترکیبات عبارتند از:

 • Ephedrine
 • Phenylephrine
 • Pseudoephedrine

آنتی توسیوها (ضد سرفه ) ، به تسکین سرفه کمک می کند  و برخی از آنه حاوی مخدر هستند . این دارو طور مستقیم بر روی مرکز سرفه در مغز عمل می کنند. مصرف این دارو ممکن است باعث عادت و وابستگی روانی یا جسمی شود  اگر برای مدت زمان طولانی استفاده شود.

آنتی توسیوهای مخدر

 • antitussives Codeine
 • Dihydrocodeine
 • Hydrocodone
 • Hydromorphone
 •  آنتی توسیوهای غیر مخدر
 • Carbetapentane
 • Caramiphen
 • Dextromethorphan

اکسپکتورانت ، مصرف این دارو باعث جداشدن مخاط یا خلط در ریه ها می شود . اصلی ترین اکسپکتورانت مورد استفاده در داروهای سرفه و سرماخوردگی گایافنازین است. به طور کلی، بهترین کاری که می توانید برای نرم و لطیف کردن خلط انجام دهید نوشیدن مقدار زیادی آب است.

مسکن ها ، در ترکیب با این داروها برای کمک به تسکین تب، سردرد و درد استفاده می شود که  این شامل:

 • Acetaminophen
 • Aspirin
 • Other salicylates such as salicylamide and sodium salicylate

استفاده از استامینوفن و سالیسیلاتها بیش از حد در یک زمان ممکن است باعث آسیب کلیوی ، سرطان کلیه و یا مثانه شود. 
آنتی کولینرژیک،  مانند هماتروپین ممکن است اثر خشکی در بینی و قفسه سینه داشته باشد .

این دارو هم به صورت آزاد (OTC) و هم با تجویز دکتر در دسترس می باشد.

از داروهای بدون نسخه برای درمان سرفه و سرماخوردگی  در نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال استفاده نکنید.استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود

این محصول در اشکال زیر موجود است:

 1. سوسپانسیون
 2. قرص تجزیه شدنی 
 3. محلول
 4. قرص
 5. شربت
 6. سوسپانسیون پیوسته رهش
 7. مایع
 8. قرص جویدنی
 9. قرص پیوسته رهش
 10. پودر محلول در آب
 11. اکسیر
 12. قرص جوشان
 13. کپسول مایع
 14. کپسول
 15. کپسول پیوسته رهش
 16. کیت
 17. قرص پیوسته رهش 24 ساعته
 18. کپسول، رهش، 24 ساعت
 19. قرص پیوسته رهش 24 ساعته 
 20. قرصهای دارای پوشش روده ای 
 21. کپسول پیوسته رهش 12 ساعته

پیش از مصرف

در تصمیم گیری برای استفاده، بهتر است خطرات مربوط به این داروی مورد نظر گرفته شوند و در مقابل مزیت های آن قرار گیرند. این تصمیم توسط پزشک و شما گرفته می شود. برای این دارو، نکات زیر باید مورد توجه قرار گیرند: 

 • آلرژی وحساسیت

اگر تاکنون واکنش غیرعادی و آلرژیک به این دارو یا هر داروی دیگری داشته اید، با پزشک خود در میان بگذارید.  به علاوه هرگونه حساسیت دیگر، مانند حساسیت غذایی، حساسیت به مواد نگهدارنده و حساسیت به حیوانات، را به پزشک خود اطلاع دهید. برای محصولات غیر تزریقی، دستورالعمل روی بسته بندی و ترکیبات دارو را با دقت مطالعه کنید..

 • اطفال

کودکان بسیار کوچک نسبت به اثرات این دارو حساس ترند . قبل از دادن هر یک از این داروها به یک کودک، برچسب روی بسته بندی را به دقت مطالعه کنید. برخی از این داروها  بسیار قوی هستند و برای کودکان مناسب نیست . اگر مطمئن نیستید که آیا این محصول خاص را می توان برای کودک استفاده کرد  و یا اطلاعی در مورد نحوه ی مصرف دارو نمی دانید با پزشک تماس بگیرید . مخصوصا اگر شامل موارد زیر باشد : 
آنتی هیستامین ها ،با مصرف این داروها ممکن است  کابوس، هیجان غیر معمول، عصبانیت، بی قراری، تحریک پذیری و یا ممکن است در کودکان رخ دهد. همچنین، تغییرات ذهنی ممکن است در کودکان با مصرف این داروها رخ دهد.
 
ضد احتقانها (به عنوان مثال، افدرین، فنیل افرین، پزودوافدرین) ؛ در کودکان با مصرف ضد احتقان ها ممکن است افزایش فشار خون رخ دهد  .

 یدیدها (به عنوان مثال، یدید کلسیم و گلیسرول یددار) این داروها به طور مستقیم وارد شیر مادر می شود  و ممکن است باعث عوارض ناخواسته ای مانند کم کاری غده تیروئید در کودک شود .

آنتی توسیوهای حاوی مخدر (به عنوان مثال، کدئین، هیدروکودون و هیدرومورخون) ممکن است در کودکان کمتر از 2 سال مصرف آنتی توسیوهای حاوی باعث مشکلات تنفسی شود. همچنین، ممکن است هیجان غیر معمول و یا بی قراری با مصرف این داروها در کودکان رخ دهد.

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپیرین) : از دادن آسپرین یا سالیسیلاتها به کودک یا نوجوان با تب یا دیگر علایم عفونت ویروسی، به ویژه آنفلوآنزا یا آبله مرغان اجتناب کنید و باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید . سالیسیلاتها ممکن است باعث یک بیماری جدی به نام سندرم ری در  کودکان شود. همچنین، کودکان ممکن است به آسپرین یا دیگر سالیسیلاتها موجود در برخی از این داروها حساس ترباشند ، به خصوص اگر آنها تب داشته باشند  و یا مقادیر زیادی از مایعات بدن به دلیل استفراغ، اسهال، یا تعریق را از دست داده باشند.

از دادن داروهای بدون نسخه سرماخوردگی به نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال خودداری نمایید . استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود .

سالمندان

افراد سالمند معمولا نسبت به اثرات این دارو حساس ترند. 
آنتی هیستامین ها ؛ ممکن است با مصرف آنتی هیستامین ها سردرگمی، مشکلات ادراری ، سرگیجه ، خواب آلودگی، احساس ضعف، خشکی دهان، بینی و گلو در افراد مسن رخ دهد. همچنین کابوس و یا هیجان غیر معمول، عصبانیت، بی قراری، تحریک پذیری در افراد مسن دیده شده است
 
ضد احتقان (به عنوان مثال، افدرین، فنیل افرین، پزودوافدرین) ممکن است با مصرف این داروها سردرگمی، توهم، خواب آلودگی، یا تشنج رخ دهد ، زیرا افراد سالمند نسبت به اثرات این دارو حساس ترند . همچنین، افزایش فشار خون ممکن است در افراد مسن با مصرف ضد احتقان رخ دهد.

دوران بارداری

استفاده گاهی اوقات از ترکیب این دو دارو در دوزهای توصیه شده باعث مشکلاتی در جنین یا در نوزاد تازه متولد شده نمی شود . 
با این حال، هنگامی که این داروها در دوزهای بالا یا برای یک مدت طولانی استفاده می شود، امکان اینکه مشکلاتی رخ دهد، افزایش می یابد. برای استفاده از ترکیبات زیر باید همه جوانب در نظر گرفته شود : 

استامینوفن ؛ مطالعات نقص های مادرزادی در انسان انجام نشده است. با این حال، استامینوفن نشان داده نشده است به علت نقص تولد یا مشکلات دیگر در انسان است.
الکل  ؛ برخی از این داروها حاوی مقادیر زیادی از الکل است . استفاده بیش از حد از الکل در دوران بارداری ممکن است باعث نقائص هنگام تولد شود.

مطالعات انسانی نشان نداده است که کافئین باعث نقص هنگام تولد می شود . با این حال، مطالعات در حیوانات نشان داده است که کافئین باعث نقص هنگام تولد در دوزهای بسیار بالا نمی شود.

ایبوپروفن ؛ مطالعات در مورد نقص های مادرزادی در انسان انجام نشده است . با این حال، ممکن است ایبوپروفن باعث عوارض ناخواسته بر روی قلب یا جریان خون جنین یا نوزاد تازه متولد شده که اگر به طور منظم در طول چند ماه پس از بارداری مصرف شود ، شود .

فنیل افرین ؛ مطالعات نقص های مادرزادی در انسان و یا حیوانات انجام نشده است .

پزودوافدرین ؛ مطالعات نقائص هنگام تولد در انسان انجام نشده است  اما در حیوانات باعث نقائص هنگام تولد نمی شود . 

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین)  مطالعات در نقائص هنگام تولد در انسان با آسپرین انجام شده است، اما با سالیسیلامید انجام نشده است  . اگر چه مصرف سالیسیلاتها در حیوانات نشان داده شده است که باعث نقص هنگام تولد می شود و در انسانها نشان داده نشده است که باعث  نقص هنگام تولد شود .

استفاده منظم از سالیسیلاتها در اواخر بارداری ممکن است باعث اثرات ناخواسته ای بر روی قلب یا جریان خون در جنین یا نوزاد تازه متولد شده شود . استفاده از سالیسیلاتها در طول 2 هفته آخر بارداری ممکن است باعث مشکلات خونریزی در جنین قبل یا در حین زایمان یا در نوزاد تازه متولد شده شود . همچنین، استفاده بیش از حد از سالیسیلاتها در طول 3 ماه آخر بارداری ممکن است طول مدت بارداری را افزایش  دهد و یا باعث خونریزی شدید در مادر در قبل، حین و بعد از زایمان شود . آسپرین نباید در طول 3 ماه آخر بارداری استفاده شود مگر با تجویز دکتر.

کدئین-اگرچه در مورد نقص هنگام تولد با کدئین در انسان انجام نشده است، اما گزارش نشده است که مصرف این دارو منجر به نقص هنگام تولد در انسان شود . همچنین، استفاده منظم از مخدرها  در دوران بارداری ممکن است باعث وابسته به دارو در کودک ایجاد نماید . علاوه بر این، مخدرها ممکن است باعث مشکلات تنفسی در نوزاد تازه متولد شده  شود  . 

هیدروکودون-اگرچه در مورد نقص هنگام تولد با هیدروکودون در انسان انجام نشده است، اما  گزارش نشده است منجر به نقص هنگام تولد در انسان شود . با این وجود،در مطالعات حیوانی  هیدروکودون باعث نقص هنگام تولد  می شود زمانی که در دوزهای بسیار زیاد مصرف شود . همچنین، استفاده منظم از مخدرها  در دوران بارداری ممکن است باعث وابسته به دارو در کودک ایجاد نماید . علاوه بر این، مخدرها ممکن است باعث مشکلات تنفسی در نوزاد تازه متولد شده  شود  .

یدیدها (به عنوان مثال، یدید کلسیم و گلیسرول یددار)، در دوران بارداری توصیه نمی شود. یدیدها باعث شده بزرگ شدن غده ی تیروئید در جنین و منجر به مشکلات تنفسی در نوزادان تازه متولد شده که مادران برای یک دوره زمانی طولانی از این دارو استفاده کرده اند ، می شود .

دوران شیردهی و مادران شیرده

اگر در دوران شیردهی به سر می برید ، مشکلات بستگی به مواد تشکیل دهنده این دارو دارد . 

استامینوفن ؛ استامینوفن وارد شیر مادر می شود . با این حال، گزارش نشده است  که باعث مشکلاتی  در نوزادان تحت مراقبت می شود .

الکل ؛ الکل وارد شیر مادر می شو د. با این حال، میزان الکل در دوزهای توصیه  در این دارو معمولا  باعث مشکلاتی در نوزادان تحت مراقبت نمی کند.

کافئین ، کمی از کافئین وارد شیر مادر  می شود . با این حال، میزان الکل در دوزهای توصیه  در این دارو معمولا  باعث مشکلاتی در نوزادان تحت مراقبت نمی کند .

ضد احتقان (به عنوان مثال، فنیل افرین، پزودوافدرین) ؛ ممکن است وارد شیر مادر شود و باعث عوارض ناخواسته در نوزادان تحت مراقبت یا مادران شود .

سالیسیلاتها (به عنوان مثال، آسپرین)  ؛ وارد شیر مادر می شوند . با این حال، گزارش نشده است  که باعث مشکلاتی  در نوزادان تحت مراقبت می شود .

تداخلات دارویی

 گرچه برخی داروها نباید همزمان با یکدیگر مصرف شوند، اما برخی موارد وجود دارند که با وجود تداخلات دارویی، بهتر است که به طور همزمان استفاده شوند. در اینگونه موارد پزشک به بیمار توصیه می کند که میزان مصرف داروها را تغییر دهد یا اقدامات احتیاطی دیگری را به وی گوش زد می کند. به هرحال هر داروی دیگری که مصرف می کنید (تجویز شده توسط پزشک یا داروهای موجود در بازار) را به پزشک خود اطلاع دهید. 

 • Alfuzosin
 •   Amifampridine
 •   Amiodarone
 •   Amitriptyline
 •   Amprenavir
 •   Anagrelide
 •   Apomorphine
 •   Aripiprazole
 •   Arsenic Trioxide
 •   Artemether
 •   Asenapine
 •   Astemizole
 •   Atazanavir
 •   Azithromycin
 •   Bedaquiline
 •   Bepridil
 •   Boceprevir
 •   Buserelin
 •  Chloroquine
 •   Chlorpromazine
 •   Ciprofloxacin
 •   Cisapride
 •   Citalopram
 •   Clarithromycin
 •   Clomipramine
 •   Clorgyline
 •   Clozapine
 •   Cobicistat
 •   Crizotinib
 •   Cyclobenzaprine
 •   Cyclopropane
 •   Dabrafenib
 •   Darunavir
 •   Dasabuvir
 •   Degarelix
 •   Delamanid
 •   Delavirdine
 •   Desipramine
 •   Deslorelin
 •   Dichlorphenamide
 •   Dihydroergotamine
 •   Disopyramide
 •   Dofetilide
 •   Dolasetron
 •   Domperidone
 •   Donepezil
 •   Doxepin
 •   Dronedarone
 •   Droperidol
 •   Ebastine
 •   Elvitegravir
 •   Eribulin
 •   Erythromycin
 •   Escitalopram
 •   Famotidine
 •   Felbamate
 •   Fingolimod
 •   Flecainide
 •   Fluconazole
 •   Fluoxetine
 •   Fluvoxamine
 •   Formoterol
 •   Fosaprepitant
 •   Foscarnet
 •   Fosphenytoin
 •   Furazolidone
 •   Galantamine
 •   Gatifloxacin
 •   Gemifloxacin
 •   Gonadorelin
 •   Goserelin
 •   Granisetron
 •   Halofantrine
 •   Haloperidol
 •   Halothane
 •   Histrelin
 •   Hydroquinidine
 •   Hydroxychloroquine
 •   Ibutilide
 •   Iloperidone
 •   Imipramine
 •   Indinavir
 •   Influenza Virus Vaccine, Live
 •   Iproniazid
 •   Isavuconazonium Sulfate
 •   Isocarboxazid
 •   Itraconazole
 •   Ivabradine
 •   Ketoconazole
 •  Ketorolac
 •   Lapatinib
 •   Leuprolide
 •   Levofloxacin
 •   Levomethadyl
 •   Linezolid
 •   Lumefantrine
 •  Lurasidone
 •   Maraviroc
 •   Mefloquine
 •   Mesoridazine
 •   Methadone
 •   Methylene Blue
 •   Metronidazole
 •   Mifepristone
 •   Mizolastine
 •   Moclobemide
 •   Moxifloxacin
 •   Nafarelin
 •   Naltrexone
 •   Nefazodone
 •   Nelfinavir
 •   Nialamide
 •   Nilotinib
 •   Norfloxacin
 •   Octreotide
 •   Ofloxacin
 •   Olanzapine
 •   Ombitasvir
 •   Ondansetron
 •   Paliperidone
 •   Panobinostat
 •   Pargyline
 •   Paritaprevir
 •   Paroxetine
 •   Pasireotide
 •   Pazopanib
 •   Pentamidine
 •   Perflutren Lipid Microsphere
 •   Perphenazine
 •   Phenelzine
 •   Pimozide
 • Pipamperone
 •   Piperaquine
 •   Posaconazole
 •   Potassium
 •   Praziquantel
 •   Probucol
 •   Procainamide
 •   Procarbazine
 •   Prochlorperazine
 •   Promethazine
 •   Propafenone
 •   Protriptyline
 •   Quetiapine
 •   Quinidine
 •   Ranolazine
 •   Rasagiline
 •   Rilpivirine
 •   Riociguat
 •   Risperidone
 •   Ritonavir
 •   Safinamide
 •   Saquinavir
 •   Selegiline
 •   Sertindole
 •   Sevoflurane
 •  Sibutramine
 •   Sodium Oxybate
 •   Sodium Phosphate
 •   Sodium Phosphate, Dibasic
 •   Sodium Phosphate, Monobasic
 •   Solifenacin
 •   Sorafenib
 •   Sotalol
 •   Sparfloxacin
 •   Sunitinib
 •   Tacrolimus
 •   Tamoxifen
 •   Telaprevir
 •   Telavancin
 •   Telithromycin
 •   Tetrabenazine
 •   Thioridazine
 •   Tipranavir
 •   Tizanidine
 •   Toloxatone
 •   Tolterodine
 •   Toremifene
 •   Tranylcypromine
 •   Trazodone
 •   Trimipramine
 •   Triptorelin
 •   Vandetani
 •   Vardenafil
 •   Vemurafenib
 •   Venlafaxin
 •   Vilanterol
 •   Vinflunine
 •  Voriconazole
 •   Vorinosta
 •   Ziprasidone
 •   Zolmitriptan

استفاده این دارومعمولا با داروهای زیر توصیه نمیشود ، اما در شرایطی استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد. 

 • Abciximab
 •   Abiraterone
 •   Acenocoumarol
 •   Acetophenazine
 •   Adenosine
 •   Alefacept
 •   Alfentanil
 •   Alipogene Tiparvovec
 •   Almotriptan
 •   Alprazolam
 •   Alteplase, Recombinant
 •   Amineptine
 •   Amiodarone
 •   Amitriptyline
 •   Amitriptylinoxide
 •   Amobarbital
 •   Amoxapine
 •   Amygdalin
 •   Anagrelide
 •   Ancrod
 •   Anileridine
 •   Anisindione
 •   Antithrombin III Human
 •   Apixaban
 •   Apremilast
 •   Aprepitant
 •   Aprobarbital
 •   Ardeparin
 •   Argatroban
 •   Aripiprazole
 •   Arsenic Trioxide
 •   Tranylcypromine
 •   Trazodone
 •   Treprostinil
 •   Triazolam
 •   Vinflunine
 •   Vorapaxar
 •   Voriconazole
 •   Vortioxetine
 •   Warfarin
 •   Zaleplon
 •   Zileuton
 •   Ziprasidone
 •   Zolpidem
 •   Zopiclone
 •   Zotepine

تداخلات دارویی دیگر

برخی داروها نباید موقع صرف غذا یا  نزدیک به این زمان مصرف شوند. به علاوه ممکن است خوردن برخی غذاها و مصرف تنباکو و الکل در زمان تجویز این داروممنوع میباشد. در رابطه با تمام این محدودیت های دارویی و غذایی با پزشک متخصص خود مشورت کنید. استعمال همزمان داروها ممکن است بهترین گزینه درمانی برای بیمار به شمار آید. در صورت استعمال هر داروی مشخص، پزشک ممکن است میزان یکی از داروهای تجویز شده را تغییر دهد.   

 • Ethanol
 • Grapefruit Juice
 • Tobacco

سایر مشکلات پزشکی

وجود مشکلات دارویی دیگر نیز بر روی اثربخشی این دارو تاثیر خواهد داشت. هرگونه مشکل پزشکی را با دکتر خود در میان بگذارید، به ویژه وجود موارد زیر:

 • سوء مصرف الکل ، برخی از داروهای مایع حاوی مقدار زیادی از الکل است که شانس آسیب کبدی را افزایش می دهد .
 • کم خونی 
 • نقرس
 • هموفیلی و یا دیگر مشکلات خونی
 • زخم معده یا دیگر مشکلات معده ؛  این بیماری بدتر خواهد شد اگر این دارورا با ترکیبی حاوی آسپرین یا سالیسیلاتها استفاده کنید .
 • بیماری یا آسیب مغزی
 • کولیت
 • تشنج
 • اسهال
 • بیماری های کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا 
 • فیبروز کیستیک (در کودکان) 
 • دیابت قندی
 • آمفیزم، آسم، یا بیماری های ریوی مزمن (به خصوص در کودکان) 
 • بزرگ شدن پروستات
 • انسداد دستگاه ادراری 
 • آب سیاه
 • بیماری های قلبی یا رگ های خونی
 • فشار خون بالا 
 • بیماری های کلیوی 
 • بیماری کبدی 
 • تیروئید پر کار 

نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک برای بهبود وضعیت فعلی شما تجویزشده است. بیش از حد وبیش از زمانی که  این دارو تجویز شده است،استفاده ننمایید.  
برای جداشدن و نرم شدن  خلط از ریه ها،  بعد از هر بار مصرف از این دارو، یک لیوان آب ولرم بنوشید.

از داروهای بدون نسخه برای درمان سرفه و سرماخوردگی  در نوزادان و یا کودکان زیر 4 سال استفاده نکنید.استفاده از این داروها در کودکان بسیار کوچک ممکن است باعث عوارض جانبی جدی شود
برای بیمارانی که از قرص پیوسته رهش این دارو استفاده می کنند:

 • قرص را کاملا ببلعید .
 • از خرد کردن ، شکستن، یا جویدن قرص اجتناب کنید .
 • اگر در مورد نحوه ی مصرف این دارو دچار مشکل شدید ، با دکتر تماس بگیرید .

برای بیمارانی که از محلول خوراکی پیوسته رهش و یا سوسپانسیون خوراکی این دارو استفاده می کنند:

Cough And Cold Combinations را با مایعات و یا داروهای دیگر مخلوط نکنید .

برای بیمارانی که از ترکیب حاوی آنتی هیستامین و یا آسپرین یا سایر سالیسیلات ها استفاده می کنند :

این دارو را همراه با غذا یا یک لیوان آب یا شیر برای کاهش سوزش معده استفاده نمایید .

میزان مصرف

 بیمار می بایست طبق دستور العمل پزشک یا راهنمایی های موجود بر روی برچسب دارو اقدام به استفاده و مصرف دارو کند. مقدار داروی مصرفی به شدت بیماری و قدرت اثربخشی دارو بستگی دارد. تعداد دفعاتی که دارو در طی روز دریافت می شود، فاصله زمانی میان هر بار مصرف کپسول و دوره زمانی تعیین شده و مجاز برای استفاده از دارو به شدت بیماری و نوع دارو بستگی بسیار دارد.

در صورت فراموش کردن یک وعده ی دارویی چه کنیم؟

اگر بیمار، یک نوبت دارو را فراموش کند، بهمحض یادآوری، باید آن را مصرف کند. اگر نزدیک نوبت بعدی باشد، باید نوبت بعدی را حذف کند و سپس به برنامۀ داروییِ منظم خود بازگردد. مقدار دارو را نباید دوبرابر کرد.

در هنگام استفاده ی بیش از حد و موارد اورژانسی چه کنیم؟

در این شرایط به نزدیکترین مرکز درمانی مراجعه نموده و چنانچه وضعیت بیمار بحرانی گشته و قادر به تنفس نمیباشد با مرکز فورییت های پزشکی تماس بگیرید.

در هنگام استفاده از دارو چه موارد تغذیه ای را باید در نظر گرفت؟

تا زمانیکه دکتر معالجتان به شما رژیم غذایی خاصی را توصیه نکرده است رژیم معمولی و نرمال روزانه خود را ادامه دهید.

شیوه ی نگهداری از دارو

 • از قرار دادن دارو در معرض نور مستقیم خورشید، رطوبت و آتش خودداری کنید. 
 • دارو را از دسترس کودکان دور نگاه دارید. 
 • از مصرف داروهای تاریخ گذشته و قدیمی پرهیز کنید.
 •  دارو در یخچال نگهداری شود.
 • از پزشک معالج خود سئوالاتی راجع به نحوه ی دور ریزی داروهای بی مصرف مطرح کنیم. 
   

اقدامات احتیاطی

مصرفکنندۀ دارو باید بهطور منظم به پزشک خود مراجعه کند تا بهبود او را زیر نظر داشتهباشد.
اگر سرفه تان پس از 7 روز بهبود نیافت و یا اگردچار تب بالا، بثورات پوستی، سردرد و گلو درد همراه با سرفه شدید ، به دکتر مراجعه کنید . این علائم  به معنی این است که شما دچار سایر بیماری ها شده اید .

برای بیمارانی که از داروهای حاوی کدئین و یا مسکن های حاوی مخدر (به عنوان مثال، هیدروکودون، اکسی کدون، و پنتازوسین) استفاده می کنند :

سریعا به پزشک مراجعه نمایید اگر دچار خواب آلودگی، گیجی، یا تنفس کم عمق شدید . این علائم ممکن است نشان دهنده  "متابولیزه فوق العاده سریع کدئین" باشد. 

برای بیمارانی که از داروهای حاوی آنتی هیستامین استفاده می کنند  :

آنتی هیستامین در این دارو نیز به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.

آنتی هیستامین در این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خوابآلودگی و کاهش سطح هشیاری میشوند.

آنتی هیستامین ها ممکن است باعث خشکی دهان، بینی و گلو شود. برای تسکین موقت،از آب نبات بدون قند یا آدامس، یخ استفاده نمایید.اگر احساس خشکی در دهان  برای بیش از 2 هفته طول کشید، به دندانپزشک مراجعه کنید. ادامه خشکی دهان ممکن است شانس بیماری های دندان، از جمله پوسیدگی دندان، بیماری لثه و عفونت قارچی را افزایش دهد.

بهنگام مصرف آنتی هیستامین به صورت منظم، دکتر را در جریان مصرف این دارو قرار دهید . این دارو نباید همزمان با آسپرین (در آرتریت یا روماتیسم) استفاده شود . اثرات مصرف بیش از حد آسپرین ،صدای زنگ در گوش است که ممکن است توسط مصرف آنتی هیستامین پوشیده شده شود.

برای بیمارانی که از داروهای حاوی ضد احتقان ها استفاده می کنند :

این دارو ممکن است بر اثرات سیستم عصبی مرکزی (CNS)  رژیم غذایی بیافزاید . برای رژیم غذایی و یا کنترل اشتها از مصرف این دارو اجتناب کنید مگر با دستور پزشک.

این دارو ممکن است باعث عصبانیت ، بی قراری و یا مشکل در خواب شود . اگر با مصرف این دارو دچار مشکل در خواب شدید، آخرین دوز مصرفی از این دارو را چند ساعت قبل از خواب مصرف نمایید . اگر هر گونه سوالی در مورد نحوه ی مصرف این دارو اشتید ، با دکتر تماس بگیرید.
قبل از انجام هر گونه عمل جراحی (از جمله جراحی های دندان) و یا درمانهای اورژانسی ، دکتر یا دندانپزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید .

برای بیمارانی که از آنتی توسیوهای مخدر مانند کدئین، هیدروکودون، یا هیدرومورخون استفاده می کنند :

آاین دارو به تاثیرات استفاده از الکل و دیگر کاهش دهنده های مراکز سیستم عصبی CNS) )می افزاید.کاهش دهنده های سیستم عصبی داروهایی هستند که حرکات سیستم عصبی را کاهش می دهند که باعث خواب آلودگی یا نیمه هشیاری میشوند. . داروهای کاهش دهنده های سیستم عصبی شامل:آنتی هیستامین ، تب ،حساسیت ها یا سرماخوردگی ،ترن کیولایز ،داروهای خواب آور ،شل کننده های عضلات ،بی حس کننده های دندان می باشند.پس از اتمام این دارو ها ، تاثیرات آنها پس از گذشت چندین روز پایان می یابد. به هنگام مراجعه به دندان پزشک استفاده از این دارو را گزارش دهید.

این دارو ممکن است باعث کسلی، سرگیجه، یا هشیاری کمتر نسبت به طور معمول شود. باید در رانندگی و کار با وسایل خطرناک و وسایلی که به دقت نیاز دارند، احتیاط کرد. برخی افراد در طی مصرف این دارو دچار خوابآلودگی و کاهش سطح هشیاری میشوند

تهوع یا استفراغ ممکن است پس از مصرف آنتی توسیوهای مخدر رخ دهد. این اثر ممکن است از بین برود اگر دراز بکشید . با این حال، اگر تهوع یا استفراغ ادامه یافت ، با دکتر این موضوع را درمیان بگذارید .
ممکن است  با مصرف این دارو دچارسرگیجه، سبکی سر، غش شوید به خصوص اگر به طور ناگهانی بنشینید یا بلند شوید . 
قبل از انجام هر گونه عمل جراحی (از جمله جراحی های دندان) و یا درمانهای اورژانسی ، دکتر یا دندانپزشک را در جریان مصرف این دارو قرار دهید .

برای بیمارانی که از داروهای حاوی یدید (یدید کلسیم، گلیسرول یددار یا یدید پتاسیم) استفاده می کنند :

دکتر را در جریان بگذارید اگر در حال برنامه ریزی برای هر گونه آزمایش های  تیروئیدی هستید . نتایج حاصل از آزمایش تیروئید ممکن است توسط ید در این دارو تحت تاثیر قرار گیرد .

برای بیمارانی که از داروهای حاوی ضد درد استفاده می کنند:

برچسب تمام داروهای بدون نسخه [OTC] و داروهای تجویزی را بررسی کنید . اگر هر یک از داروها حاوی استامینوفن یا آسپیرین یا دیگر سالیسیلاتها ، از جمله بیسموت باشد ، باید بسیار مراقب باشید . مصرف این داروها با ترکیب داروی ضد سرفه و سرما خوردگی ممکن است منجر به اوردوز  شود. 

به مدت 5 روز قبل از هر عمل جراحی از دارو حاوی آسپیرین استفاده نکید ، از جمله عمل جراحی دندان، مگر اینکه دکتر و یا دندانپزشک در جریان باشد . مصرف آسپرین در طول این زمانها ممکن است باعث مشکلات خونریزی شود .

برای بیماران دیابتی که از داروی حاوی  سالیسیلات ها استفاده می کنند ، نتایج آزمایش قند ادرار ممکن است کاذب شود . اگر 8عدد  یا بیشتر 325 میلی گرم (5 دانه) از آسپیرین به مدت چند روز پشت سرهم استفاده کنیید ، نتایج آزمایش ادرار کاذب می شود  . دوزهای کمتر و یا استفاده گاه به گاه از آسپرین معمولا بر آزمایش ادرار قند تاثیری نمی گذارد . اگر در مورد این هر گونه سوالی داشتید با پزشک تماس بگیرید ، به خصوص اگر دیابت شما به خوبی کنترل نشده باشد .
 

عوارض جانبی

به همراه تاثیرات مفید، هر دارو دارای اثرات ناخواسته ای نیز می باشد. گرچه تمام این عوارض جانبی اتفاق نمی افتند، اما در صورت مشاهده ی هرکدام از آنها درمان های فوری نیاز خواهد بود. در صورتی که هر یک از عوارض زیر را مشاهده کردید، فورا به پزشک مراجعه کنید: 

برای داروهای حاوی آنتی توسیو مخدر (کدئین، هیدروکودون، یا هیدرومورخون) 

 • رنگ پریدگی پوست
 • سردرگمی (شدید)
 • تشنج
 • خواب آلودگی یا سرگیجه (شدید)
 • عصبانیت یا بیقراری (شدید)
 • حرکت غیر عادی مردمک چشم
 • کاهش سرعت ضربان قلب
 • مشکلات تنفسی 
 • اشکال در تنفس
 • افزایش خواب آلودگی 
 • سستی

برای داروهای حاوی استامینوفن

 • اسهال
 • افزایش تعریق
 • از دست دادن اشتها
 • تهوع یا استفراغ
 • گرفتگی یا درد معده 
 • تورم و حساسیت در شکم یا معده 

برای داروهای حاوی سالیسیلات های 

 • از دست دادن شنوایی
 • ادرار خونی
 • گیجی
 • تشنج 
 • سرگیجه یا سبکی سر
 • خواب آلودگی (شدید)
 • هیجان یا عصبانیت (شدید)
 • تنفس سریع و یا عمیق
 • تب
 • توهم (ه دیدن، شنیدن، یا احساس چیزهایی که وجود ندارد)
 • افزایش تعریق
 • تهوع یا استفراغ (شدید یا مداوم)
 • تنگی نفس یا مشکلات تنفسی 
 • درد معده (شدید یا مداوم)
 • حرکت غیر قابل کنترل دست، به خصوص در افراد مسن
 • تشنگی غیر معمول
 • مشکلات بینایی

برای داروهای حاوی ضد احتقان 

 • ضربان قلب نامنظم ، سریع و  تپش
 • سردرد (مداوم و شدید)
 • تهوع یا استفراغ (شدید)
 • عصبانیت یا بیقراری (شدید)
 • تنگی نفس یا مشکلاتت تنفسی (شدید یا مداوم)

برای تمام ترکیبات

 • بثورات پوستی، کهیر یا خارش

برای داروهای حاوی آنتی هیستامین یا آنتی کولینرژیک 

 • عدم تعادل
 • تشنج 
 • خواب آلودگی (شدید)
 • خشکی دهان، بینی، گلو (شدید)
 • گرگرفتگی و یا قرمزی صورت
 • توهم (دیدن، شنیدن، یا احساس چیزهایی که وجود ندارد)
 • بی قراری (شدید)
 • تنگی نفس یا مشکلات تنفسی 
 • ضربان قلب آهسته یا سریع

برای داروهای حاوی ید

 • سردرد (مداوم )
 • سرازیر شدن آب دهان
 • از دست دادن اشتها
 • طعم فلزی در دهان
 • بثورات پوستی، کهیر، یا قرمزی
 • گلو درد
 • تورم صورت، لبها، یا پلک

برای داروهای حاوی استامینوفن 

 • گلو درد غیر قابل توضیح 
 •  تب
 • خستگی یا ضعف غیر عادی
 • زردی چشم و یا پوست

پس از استفاده این دارو عوارض دیگری هم ممکن است مشاهده شود که در اینجا ذکر نشده است در صورت مشاهده ی هرگونه علائم خطرناک به پزشک مراجعه کنید.
 

درمان بی خوابی بدون دارو
روی عکس زیر کلیک کنید:

سرماخوردگیترکیب داروی سرماخوردگی و سرفهسرماخوردگي و آنفلوآنزاتب يونجهاحتقان بينيعطسه و آبريزش بيني
مقالات مرتبط
درمان بی خوابی بدون دارو (کلیک کنید)
اینجا باهوش تر میشوید!
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه